Хранене при повишена телесна температура (хипертермия)
Повишената телесна температура (хипертермия), е най-разпространеният симптом, подсказващ наличието на различни заболявания. Тя е защитна реакция на организма срещу проникване на бактерии и вируси в него. Процесът може да се смята за започнал при повишаване на телесната температура над 37 градуса.
За понижаването й са необходими адекватно лечение, терапия и, разбира се, правилно хранене.
Как да се храним, ако имаме висока температура
При повишена температура се ускорява обмяната на веществата в организма. При нарастването й с 1 градус, метаболизмът се засилва с 13%, болният губи апетит, затова и силите отслабват. Въглехидратите се изгарят бързо, а те са основен източник на енергия, затова по-късно организмът черпи сила от мастните тъкани и мускулните протеини.
За да се избегне изтощаване на тялото и загуба на килограми вследствие на високата температура, се прилага щадяща диета, включваща лесноусвоими продукти, които не натоварват стомашно-чревния тракт, но в същото време те трябва да бъдат питателни.
- Храната, трябва да е лека и да се приема често и редовно (5-6 пъти дневно). Най-важна е закуската, когато в ранните часове на деня температурата още не се е повишила.
- Също така трябва да си набавите запас от течности, тъй като при висока температура се засилва изпотяването, което от своя страна е предпоставка за обезводняване.
- Продуктите трябва да се сваряват, да се задушават или да се приготвят на пара, може да се запичат и във фолио.
Полезни и вредни храни при висока телесна температура
Когато телесната температура е повишена, човек може да приема храни от всички групи, но видът на продуктите е от значение.
Зърнени продукти и бобови култури
- Препоръчват се: бял хляб, каши от фини зърнени култури (ечемик, грис), ориз. Като добавка към супи може да се използва ситна паста.
- Да се избягват печива от ръжено брашно, пълнозърнести брашна, каши от пшенични продукти, каши от едри житни култури, тестени закуски.
- Бобовите култури (грах, боб, леща) е по-добре да не се консумират, защото са трудни за преработка, образуват стомашни газове и подуване, което засилва дискомфорта.
Месо и месни продукти
- Позволени са нетлъсти меса и месни продукти: телешко, говеждо, заешко, шунка, филе.
- Мазните колбаси, пастети и консерви не са за предпочитане. Свинското, тлъстото говеждо и агнешкото да се избягват.
- От птичите меса подходящи за консумация са пилешкото и пуешкото.
- Патешкото и гъшето са прекалено мазни и може да не се понесат добре от организма, когато телесната му температура е повишена.
Мазнини
- Заложете на растителните мазнини. Може да си позволите и филия хляб с висококачествено масло.
- Сланина и мас да не се използват нито за приготвяне на ястия, нито за намазняване на съдовете.
Яйца
- Хранителни, богати на белтъчини и с високо съдържание на витамини и минерали са яйцата. Най-добре е да са рохко сварени или от тях да се приготви омлет на пара.
- Твърдо сварени и пържени яйца не се препоръчват.
Мляко и млечни продукти
- Млечните продукти са източник на лесноусвоим белтък и калций. За хора с висока температура са подходящи млечни супи, киселомлечни напитки – кефир, кисело мляко – които са особено полезни за възстановяването на чревната микрофлора след лечение с антибиотици. Изварата също е подходяща за консумация.
- Твърдите и топените сирена може да не се понесат добре от организма.
Риба
- Препоръчваните видове риба са: треска, пъстърва, каракуда, щука и костур.
- Неподходящи са: змиорка, сьомга.
- Най-добре е да се приготвят кюфтета от рибата, също тя да се пече във фолио, да се вари или да се задушава със зеленчуци.
Плодове и зеленчуци
Плодовете и зеленчуците са отлично допълнение към месни ястия. Растителната храна е богат източник на витамини и минерали, затова, ако приемаме растенията в натуралния им вид, няма нужда да взимаме добавки във вид на таблетки, капсули и под други форми.
- Зеленчуците съдържат много витамини и целулоза. Препоръчва се приемът на домати, моркови, тиква, зелена салата, цвекло, магданоз, целина, броколи, цветно зеле. Може да се ядат сурови ли да се приготвят салати от тях.
- Да се избягват растения, които предизвикват подуване на корема (зеле, ряпа, краставици). Малки количества аспержи, зелен грах, савойско зеле и кисело зеле се понасят добре от организма. Не бива да се консумират пържени картофи.
- От плодовете са подходящи горските, цитрусите (портокали, мандарини, грейпфрут), грозде, банани, праскови, сливи. Плодовете, особено богатите на витамин С, помагат в борбата с инфекциите. Може да се консумират пресни или под формата компоти, сокове, мусове, мармалади и др.
Подправки и сосове
- Ако имате повишена телесна температура, е добре да използвате "меки" подправки (сол, копър, сладък пипер, майорана, босилек, дафинов лист, бахар). Оставете на страна черния пипер, чилито, горчицата и оцета.
- Сосовете, които може да си позволите, също не трябва да са остри и силно концентрирани (от копър, лимонов, бешамел, доматен). Може да ги сгъстявате със сладка сметана с ниска масленост, йогурт или с брашно, разтворено във вода.
Течности
При повишена телесна температура е необходимо да се изпиват поне по 2 литра вода дневно и количеството да бъде равномерно разпределено през целия ден, тъй като обилното изпотяване може да доведе до обезводняване на организма.
- За да се осигури нужната течност на организма, помагат различните супи (млечни, зеленчукови, месни, бульони), които обикновено се приемат без желание от болните.
- Трябва да се пият и сокове (плодови, плодово-зеленчукови), които са отличен източник на витамин С, също минерална вода, несилен чай, билкови отвари (например от шипка, малина, липа).
Правилното хранене по време на висока температура ще подейства благоприятно върху здравословното състояние на болния и ще помогне за по-бързото му възстановяване.
Витамини и минерали при повишена телесна температура
Витамин С
За понижаване на температурата помагат витамин С и салицилова киселина. За да си набавите тези вещества по естествен начин, консумирайте:
- фурми, цитруси, сушени сини сливи, сушени кайсии, стафиди, череши, вишни, касис, малини, ягоди, киви;
- домати, краставици, сладки картофи, жълти и червени сладки чушки.
Освен че са богати на витамин С, изброените храни не позволяват сгъстяване на кръвта, което от голямо значение при хора, страдащи от заболявания на сърцето и кръвоносните съдове, тъй като се предотвратява образуването на тромби.
Витамин Е
Витамин Е спомага за премахване на раздразнението и сухотата. Витаминът може да се набави чрез прием на:
- растителни масла (царевично, слънчогледово, фъстъчено);
- сьомга, омари, рибено масло;
- слънчогледови семена, лешници.
Цинк и магнезий
Цинк, магнезий, бета каротин и фолиева киселина помагат за подсилване на имунитета и в борбата с вирусите и микробите. Те се съдържат в храни като:
- морски продукти, яйца, нетлъсти меса (най-добре е да се приготвят бульони от тях);
- спанак; аспержи, цвекло, моркови, цветно зеле;
- диня, праскови, грейпфрут (най-добре розов), манго, кайсии, пъпеш, тиква.
Вредни и опасни храни при хипертермия:
Много храни са прекалено тежки за стомаха и организмът изразходва време и енергия за преработката им, вместо усилията му да бъдат насочени към борбата със здравословния проблем. Затова такива продукти не трябва да се приемат, докато телесната температура е повишена. Сред тях са:
- мазни, солени и пържени ястия и продукти;
- алкохолни и сладки газирани напитки, кафе, пакетирани сокове и нектари;
- сладкарски изделия (особено торти и сладкиши с кремове);
- прясно изпечен ръжен хляб и печива от маслено тесто;
- бульони и супи от тлъсти меса (патешко, агнешко, свинско, гъше – тези меса да се изключат напълно от менюто на болния);
- прекалено остри сосове, майонеза, хрян, горчица;
- колбаси и консерви (особено тези, които не са приготвени в домашни условия);
- гъби;
- маргарин;
- храни-алергени;
- продукти със съдържание на добавки с код Е.
Освен че са трудни за усвояване, тези продукти дразнят лигавиците, което може да засили хремата и кашлицата, ако има такива.
Що се отнася до сладките изделия, захарта, която съдържат, убива левкоцитите, които са едни от основните "борци" с вирусите и бактериите.
Алкохолните напитки и кафето може да доведат до обезводняване на организма, което е възможно и без тяхната консумация, поради засиленото изпотяване или след сериозно хранително отравяне.
Видео
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЕЛЕКТРОНЕН ТЕРМОМЕТЪР DR. FREI T-30
ИНФРАЧЕРВЕН БЕЗКОНТАКТЕН ТЕРМОМЕТЪР МИКРОЛАЙФ NC 400 ДЕЛФИН
КОРА ОТ БЯЛА ВЪРБА капсули * 60 DOCTOR NATURE
ИНФРАЧЕРВЕН ТЕРМОМЕТЪР МИКРОЛАЙФ NC 100
Безплатна доставка за България!ИНФРАЧЕРВЕН ТЕРМОМЕТЪР AGU BABY ЖИРАФ
ЕЛЕКТРОНЕН ТЕРМОМЕТЪР ДЖУНИЪР ДОМОТЕРМ
СТАТИЯТА е свързана към
- Хранене при заболявания
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Как да свалим температурата в домашни условия
- Телесна температура
- Ацетаминофен
- Как да свалим температурата при бебе
- Как да се преборим с настинките и грипа без лекарства
- Антипиретици
- Лечение с ибупрофен
- Лешник, Леска, Обикновена леска, Обикновен лешник
- Противопоказания за прием на аспирин
Коментари към Хранене при повишена телесна температура (хипертермия)