Няколко съвета как да се храним като спортистите
Напълно възможно е по време на Олимпиада много от нас за пореден път да поискат да променят живота си, започвайки да тичат всяка сутрин и едва накрая да се замислят за здравословното хранене. Експерти по спортното такова споделят какво лежи в основата на менюто на състезателите и какви правила е необходимо да се спазват, докато се придържат към спортната диета.
Според специалисти в областта, за да се постигнат желаните резултати в даден спорт, са необходими две неща: натоварване и възстановяване. Ако не съумеете да се възстановите след тренировка, то следваща доза натоварване ще бъде безсмислена - тя дърпа спортиста назад. На първо място, възстановяването се изразява в храненето, което дава на организма енергия и "строителен материал" за изграждането на нови клетки. Правилното хранене е най-доброто лекарство за много заболявания.
Основата на хранителния режим е една и съща при всяко ниво на подготовка. Според специалисти по спортно хранене съществуват пет правила, които трябва да се спазват, без значение от степента на натоварване. Ние ще ви запознаем с тях.
1. Разпределение и последователност на приема на продуктите
Всеки продукт влиза в определена група. Тези групи се разделят на шест. Представяме ви ги в реда, в който трябва да се употребяват, влизащите в тях храни:
- течности;
- плодове/зеленчуци;
- други хранителни стоки, които не са част от тези групи;
- ядки;
- мазнини/яйца;
- млечни продукти;
- риба/месо/птици.
Може да се консумира всичко, стига да се спазва последователността, въпреки това у някои хора отново е възможно да се появи непоносимост към определени храни. За част от тях се препоръчва употребата на не повече от 3 групи продукти.
Освен това е важно храните от различните групи да не смесват, а да се приемат отделно, защото по този начин се усвояват много по-добре. Например, ако вземете сандвич с месо, салата и кашкавал и изядете всички съставки отделно, то ползата ще бъде по-голяма. Но ако погълнете всичко това наведнъж, организмът просто няма да може да отдели едновременно всички вещества, които са необходими за усвояването на такава комбинация.
Салатите с месо, супите и хамбургерите - всичко това е зло според специалистите по спортно хранене. Дори се смята, че причината за появата на супата е бедността. Тези блюда са се варили, за да се нахрани многочислено семейство (количеството за сметка на качеството). Сланината (тлъстините) пък е полезна (в разумни количества). Тя се усвоява 100% от организма, съдържа много "строителни материали" за тялото и се характеризира с висока енергийна стойност.
И накрая - течности се приемат преди хранене и то само вода, по възможност да е голямо количество. Пиенето й по време на ядене не се отразява добре върху храносмилането, а ако е след това - да се изчака поне 40 минути.
2. Може да се храните във времето от 6 часа сутрин до 6 часа вечер
Това е едно от най-известните и най-лошо спазваните правила. През посочения период е необходимо да се яде на всеки два часа. В 7 часа вечер нашият стомах, грубо казано, заспива: той работи на половината на своите възможности. Всяко чувство на глад след 18:00 часа трябва да се потиска - това е лош навик и нищо повече. Промяната на привичките е трудно нещо за всеки човек.
3. Да не се консумират три вида "отрови" - алкохол, захар и гъби
Разбира се, в малки количества тези продукти не са вредни, но прекаляването с тях е огромна грешка за спортистите (а и не само). Ако за алкохола всичко е ясно, то при гъбите и захарта историята е по-деликатна.
На първо място, захарта изобщо трябва да бъде забранена във вида, в който я познаваме. Този бял пясък е истинска отрова. В природата такъв продукт не съществува, той се създава чрез химична обработка. Захарта извежда калция от организма, в резултат на това се наблюдава повяхване и преждевременно стареене. Да вземем за пример двама души - единият на 16, а другият на 60 години. В организма на първия има шест пъти повече калций, отколкото в тялото на възрастния човек.
Що се отнася до гъбите, те не се усвояват от организма. В тях няма нищо полезно, всичко е мит. Консумирайте ги, ако не са вредни, но това е безполезно.
4. Поберете храната в шепата си
Точно толкова е голям нашият стомах. Ако сте изяли по-голямо количество, а за капак сте пили и бира, да речем, то това няма да ви се размине така лесно. Надувайки стомаха, вие "задушавате" други органи, включително белите дробове (появява се затруднено дишане), жлъчката, черния дроб (настъпва неправилно храносмилане), всъщност се чувствате като с лек махмурлук. Ако често ви се случва да се храните така, то рано или късно задължително ще си подарите редица стомашно-чревни проблеми. Спортистите не си причиняват такова нещо, затова не го правете и вие.
5. "Изхвърлете" негативните емоции!
Не бива да приготвяте и консумирате храна, когато сте подложени на някакви отрицателни емоции. Това вече е от областта на психологията, но е важно. Всяко подобно чувство е свързано пряко с определен орган. Например, страхът въздейства на бъбреците (те спират да функционират нормално), нарушава се обмяната на веществата.
Това съветват специалистите, а ние ви пожелаваме да бъдете здрави!
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ОРТОТЕХ НАКОЛЕНКА КОМФОРТ ПЛЮС XL 40801
СУПЕР КУРКУМА капсули * 60 DOCTOR NATURE
АМИКС КРЕАТИН МОНОХИДРАТ КРЕАПЮР 300 г
ЯМАМОТО НУТРИШЪН ШУРАХАН 200 г
Безплатна доставка за България!ESN BCAA АМИНОКИСЕЛИНИ прах 500 г ОВКУСЕН
НУТРИКОСТ L-АРГИНИН прах 250 г 93092
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Хранене при спорт
- Важността на съня за спортуващите и по колко часа е препоръчително да се спи
- Новак Джокович: Медитация, йога и веган диета ми помогнаха по пътя към успеха
- Пропусната менструация крие сериозни последици за здравето на жените спортисти
- Емоционалната изповед на Серина Уилямс за първите и най-тежки дни след раждането
- Зеленчуци, пиле, риба - олимпийската диета на Майкъл Фелпс
Коментари към Няколко съвета как да се храним като спортистите