Зеленчуците и гастритът
При гастрит стените на стомаха и червата се увреждат, при което се появяват язви и кървене. Храните с високо съдържание на целулоза (влакна) помагат за предотвратяването на усложнения, предизвикани от заболяването, но всичко не е така просто.
"Много от пресните зеленчуци са богати на груби влакна, затова са опасни за хората, страдащи от гастрит с повишено образуване на газове и болки в корема." - отбелязва Шарон Рихтер, сертифициран американски диетолог.
Изключително важно е при гастрит да се проведе консултация с лекар по отношение на позволените и забранените за консумация продукти.
Ще ви запознаем с приблизителен списък на зеленчуци с меки влакна, на които си струва да се обърне внимание.
Но диетичните влакна не са единственото, което може да предложат зеленчуците на вашата храносмилателна система. Причина за развитие на гастрит, стомашни болести и онкологични заболявания на стомашно-чревния тракт е бактерията Helicobacter Pylori. Тя има спираловидна форма, благодарение на която се внедрява в стените на стомашната лигавица. Суровите зеленчуци съдържат антиоксиданти, способни да атакуват тези опасни бактерии.
Когато цветът има значение
Оранжеви зеленчуци
Освен целулоза, оранжевите зеленчуци съдържат и бета-каротин - антиоксидант, предпазват стомашната лигавица от развитие на ерозивен гастрит.
Най-добрият избор са: тиква, тиквички, моркови, жълти чушки, жълти домати, сладки картофи, царевица. Да се има предвид, че някои от изброените зеленчуци предизвикват метеоризъм при консумация в сурово състояние.
Червени зеленчуци
Предпазват организма не само от гастрит, но и от някои видове рак.
Безусловни лидери в тази група са цвеклото и червените картофи. Те са най-безопасни и се понасят леко от храносмилателната система.
Червеното зеле, червените чушки и репичките мога да предизвикат образуването на газове, затова тяхната употреба е най-добре да се преустанови или да се сведе до минимум.
В менюто да не се включват домати и доматен сок, защото те съдържат киселини, които дразнят стените на стомаха и червата. Допълнителен стрес за храносмилателната система не е нужен при наличие на гастрит.
Зелени зеленчуци
Преработката на най-популярните зелени зеленчуци обикновено е съпроводена от отделяне на голямо количество стомашни киселини.
Брюкселско зеле, артишок, аспержи, зелени чушки, зелен фасул и зелен лук да се консумират само след термична обработка, сурови не трябва да се ядат.
Водете си дневник, в който записвайте реакциите на организма си след прием на един или друг продукт. Записките ще ви помогнат да съставите идеалното за вас лечебно меню и да избегнете неприятните симптоми.
Виолетови зеленчуци
При гастрит може да се консумират и зеленчуци с виолетово обагряне. Те не само ще помогнат за подобряване на състоянието, но и ще предпазят организма от рак, сърдечни болести и инсулт.
Достойни представителни на тази група са: лилавите моркови, картофи, лук и чушки, патладжаните.
Що се отнася до виолетовите сортове аспержи и зеле, най-добре е да се откажете от тях, тъй като е голяма вероятността да се появи метеоризъм и раздразнение на тъканите, лигавицата на стомаха и червата.
Бели зеленчуци
Пащърнакът и картофите могат да бъдат основа на здравословна диета за страдащите от гастрит.
Ограниченията са по отношение на ряпата, цветното зеле и белия лук. От тях е много вероятно да почувствате дискомфорт.
poleznenko.ru
Коментари към Зеленчуците и гастритът