Диета № 2 – при гастрити, колити, ентерити
Лечебна диета № 2 е предназначена за приложение при хроничен гастрит със секреторна недостатъчност при несилно обостряне и в период на възстановяване след обостряне; при остри гастрити, ентерити, колити по време на възстановяване и преход към рационално хранене; при хронични ентерити и колити след и без обостряне, без придружаващи заболявания на черния дроб, жлъчните пътища, задстомашната жлеза и гастрити с непроменена или повишена секреция; по време на възстановяване след остри инфекции и операции.
Цел на диетата
Диетата цели да осигури пълноценно хранене, да стимулира секреторната функция на храносмилателните органи, да нормализира двигателната функция на стомашно-чревния тракт.
Обща характеристика на лечебното хранене при гастрит, колит и ентерит
Диетата е физиологично пълноценна, умерено щади и стимулира секрецията на храносмилателните органи. Показани са ястия, които са преминали различна термична обработка – варени, задушени, печени, пържени (но без образуване на твърда коричка, да не са панирани с галета или брашно), пюрета от храни, богати на съединителна тъкан или фибри. В диетата не са включени ястия и продукти, които се задържат дълго в стомаха, трудно се усвояват, дразнят лигавицата на стомашно-чревния тракт, както и много студени и горещи ястия, пикантни подправки.
Химичен състав и калорийност на диета №2
Препоръчително е храненето да не бъде обилно, но често – 4-5 пъти дневно, а меню да е съставено от:
- протеини – 90-100 г (60% животински);
- мазнини – 90-100 г (25% растителни);
- въглехидрати – 400-420 г;
- готварска сол – до 15 г;
- свободна течност – 1,5 л;
- калоричност – 2800-3000 ккал.
Разрешени и забранени храни при гастрит, колит и ентерит
Лечебна диета №2 включва прием на храни от всички групи, но вида на продуктите е от значение.
Хляб и хлебни изделия
- Позволени: пшеничен непресен бял хляб или сухари, изделия от немаслено тесто.
- Забранени храни и ястия: пресен хляб и хлебни изделия от маслено и бутер тесто.
Супи
- Позволени са тези, които са приготвени на основата на несилни и нетлъсти рибни и месни бульони, зеленчукови и гъбени бульони със ситно нарязани зеленчуци или пюрирани зеленчуци, картофи; каши от зърнени храни, фиде, юфка. При поносимост – супи от прясно зеле, цвекло със ситно нарязани зеленчуци, туршии.
- Забранени са: млечни супи, супи от грах, фасул, просо.
Месо и птици
- Може да се консумират нетлъсти меса без ципи, сухожилия и кожи, кайма от говеждо, телешко, заешко, пилешко, пуешко. Агнешко и свинско са позволени, но в ограничени количества и месото да бъде крекхо. Телешкото, заешкото, пилешкото и пуешкото може да се приготвят и нарязани на парчета (говеждо да се консумира по-рядко). Препоръчително е месните ястия да се приготвят на пара или да се сваряват. Допуска се и печене, а пърженото да се сведе до минимум. Месото може да се намаже с яйце, но не и да се панира. Сварени език и черен дроб също са сред позволените храни.
- Забранени са: тлъсти и богати на съединителна тъкан меса и птици, патешко, гъше, пушени храни, консерви (освен диетични).
Риба
- Разрешена за прием е нетлъста нарязана на парчета риба (или под формата на кюфтета). Тя трябва да бъде варена, печена, задушена или пържена без панировка.
- Забранени са: тлъста, осолена и пушена риба, както и консервирана.
Млечни продукти
- Позволени: киселомлечни напитки, прясна натурална извара и ястия с нея (суфле, пудинг и др.), сирене – настъргано или на парченца, кефир, заквасена сметана – до 15 мг на ястие, мляко и сметана като добавка към храни и напитки.
Яйца
- Може да се консумират рохко сварени или приготвени на пара яйца, омлети от цели яйца (но без да се пекат до образуване на коричка), както и белтъчени омлети със сирене.
- Забранени са твърдо сварените яйца.
Зърнени храни
- Разрешени са различни каши, сварени с вода или мляко (освен от просо и ечемик); пудинги, приготвени на пара или запечени; кюфтета на пара или пържени, без твърда коричка; фиде, юфка.
- Не се позволява консумацията на бобови култури; ограничава се приемът на просо, ечемик, царевица.
Зеленчуци
- Позволени са: картофи, тиквички, тиква, моркови, цвекло, цветно зеле. При поносимост – обикновено бяло зеле, узрели домати и зелен грах. Зеленчуците да са варени, задушени или печени на парчета, под формата на пюрета, запеканки или пудинги. В ястията може да се добавят ситно нарязани зелени пресни билки и подправки.
- Забранени са: сурови непюрирани зеленчуци, мариновани и солени, лук, репички, сладка чушка, краставици, ряпа, чесън, гъби.
Предястия
- Позволени са салати варени зеленчуци с месо, риба, яйца (без лук, кисели краставички, кисело зеле). Сирене с неостър вкус, кайма от херинга, желирани месо, риба и език, пастет от черен дроб, нетлъста шунка, хайвер от есетра, диетични и млечни колбаси.
- Забранени са: много пикантни и тлъсти мезета и предястия, пушени храни и консерви.
Плодове, сладки храни и захарни изделия
- Може да се ядат узрели плодове (вкл. горски) под формата на пюре или много меки. Също компоти, кисели, желета, мусове, компот от настъргани или ситно нарязани сушени плодове (ошав), печени ябълки. Портокали и лимони може да се добавят в чай или желета. При поносимост може да се консумират: мандарини, портокали, дини, грозде без ципи по 100-200 грама дневно.
- Допуска се прием на крем карамел, твърд карамел, бонбони, мармалад, захар, мед, конфитюри, сладка.
- Забранени са: твърди сортове плодове в суров вид (вкл. горски); горски плодове с едри зърна (малина, червено френско грозде), с твърда ципа (цариградско грозде); фурми, смокини, шоколад и шоколадови изделия, кремове, сладолед.
Сосове и подправки
- Разрешени в менюто са сосове на основата на месни, рибни, гъбени и зеленчукови бульони; бял сметанов сос с лимон и др. Подправки, които може да се използват при приготвяне на ястията – ванилия, канела, малки количества дафинов лист, копър, магданоз, целина.
- Не са разрешени: мазни и остри сосове, горчица, пипер, хрян.
Напитки
Позволени са:
- чай с мляко;
- кафе с мляко или сметана;
- какао, приготвено с мляко или вода;
- сокове от зеленчуци или плодове (и горски), разредени с вода;
- шипкова отвара.
Сокът от грозде е забранен.
Мазнини
- Може да се използват масло, топено масло, рафинирани растителни мазнини, зехтин
- Диетата не допуска консумацията на сланина, говежда и овча лой, мазнини за готвене.
Примерно меню за диета № 2:
- Сутрин: рохко сварено яйце, сирене, овесена каша с мляко, чай;.
- Обед: месен бульон с фиде, пържени кюфтета без панировка, пюре от моркови, кисел.
- Следобед: отвара от шипки.
- Вечер: желирана риба, пудинг от ориз с плодов сос, чай.
- Късно вечер: кефир.
Коментари към Диета № 2 – при гастрити, колити, ентерити
Xanadu
Изобщо не приемам яденето на пържени кюфтета - пак било то и без панировка. В моето състояние , ако опитам пържено, след 10мин. се вика Бърза помощ. Пълни глупости-
Здравейте! Благодарим Ви за коментара! Влиянието на дадена храна, напитка и дори лекарство върху организма е индивидуално и зависи от множество фактори, като общо състояние, етап и степен на обостряне на здравословен проблем, придружаващи заболявания, прием на медикаменти, наличие на вредни навици и т.н.
Статията има общ информативен характер, а индивидуални препоръки по отношение на храненето може да даде само медицинско лице, запознато със състоянието на пациента. Личният опит също е добра отправна точка при съставянето на дневното меню, тъй като човек с времето разбира как му влияят различните храни, както е във Вашия случай. Колкото до самите кюфтета, добре е те да са от нетлъсто месо, каквото се препоръчва в текста.
По отношение на пърженото, е уточнено следното: "Препоръчително е месните ястия да се приготвят на пара или да се сваряват. Допуска се и печене, а пърженото да се сведе до минимум.
Обърнете внимание и на въвеждащата част от статията, в която се посочва, че диетата е предназначена за приложение при:
Поради всички тези фактори, менюто е определено като примерно, не задължително или препоръчително.
Изобщо не приемам яденето на пържени кюфтета - пак било то и без панировка. В моето състояние , ако опитам пържено, след 10мин. се вика Бърза помощ. Пълни глупости-
Десислава Иванова
Много хубава статия. Искам да попитам дали е позволено консумирането на кафе, бонбони, защото от статията така излиза, а на много места пише точно обратното? Също и за доматите, те не обострят ли колита?
Що се отнася до кафето - то е киселинна напитка и затова принципно може да го намерите сред забранените такива. Но в случаите, когато го консумирате, е препоръчително да бъде заедно с вода, която намалява киселинността му (така е отбелязано и в статията). Относно доматите, ако желаете да ги консумирате в суров вид, е препоръчително да ги обелите. Сами по себе си те не са киселинна храна. При всички положения, ако имате диагностициран гастрит, е желателно да се консултирате с лекуващия си лекар, който може да изготви индивидуална диета според състоянието Ви.
Много хубава статия. Искам да попитам дали е позволено консумирането на кафе, бонбони, защото от статията така излиза, а на много места пише точно обратното? Също и за доматите, те не обострят ли колита?