Хранене при заболявания на очите
С напредването на възрастта се наблюдава отслабване на зрението, сълзене или се появяват по-сериозни проблеми. Тогава се замисляме не само за седенето пред компютъра и телевизора, но и за пълноценното хранене за очите. Понякога полезните храни вършат чудеса. При нерационалното хранене се влошава не само самочувствието, но и работата на всички органи и системи на организма. Това се отразява върху зрението, в крайна сметка очите се хранят чрез същата кръвоносна система, която снабдява клетките в организма с кислород и необходимите вещества.
Ако очите не получават нужните хранителни съставки, то ретината не може да приема нормално сигналите, които след това постъпват в мозъка и формират образа на обекта. По този начин губим зрението си. Процесът на подаване на информация към мозъка, прилича на много други процеси, протичащи в организма, затова очите се нуждаят от пълноценна храна.
Удивително е, че спазвайки диета за подобряване на зрението, се избавяте от много други проблеми, които нямат никаква връзка с очите. Например, обогатявайки менюто си с витамин А, освен че ще виждате по-добре при слаба светлина, вие ще забравите за лющещата се кожа.
Витамин А: един от най-важните витамини за зрението. Дефицитът му води не само до появата на "кокоша слепота", но и до други нарушения. Основни източници на витамин А: черен дроб на треска, жълтък на кокоше яйце, рибено масло.
Каротин: Морковите са рекордьори по съдържание на каротин. В тях има и антиоксиданти, предотвратяващи заболявания на очите. Полезен е суровият пресен морков. Усвояването на каротина е 10-12 пъти по-добро, ако консумирате зеленчука заедно с продукти, съдържащи мазнини.
Черната боровинка играе изключително голяма роля за очите: усилва зрението, помага за увеличаване на зрителното поле, намалява умората в очите, подобрява кръвообращението на очните мускули. В този горски плод се съдържат и други много полезни за елементи: антиоксиданти от групата на биофлавоноидите, бор, манган, мед, титан, хром и др.
Ако ежедневно сте подложени на емоционално натоварване и стресови ситуации, обърнете сериозно внимание на нервната си система. Интересно е, че за поддържане на здравето на очите и нервите са необходими почти едни и същи хранителни вещества, в частност, витамини от група В.
- Витамин В1 или тиамин: необходим за нормалното функциониране на очите. При дефицит, хората стават нервни, рязко спада самочувствието им, намалява работоспособността. Основни източници на витамин В: месо, ръжен хляб, ечемик, пшеничен зародиш, картофи, зеленчуци.
- Витамин В2 или рибофлавин: влияе върху всички обменни процеси, включително и върху тези, които протичат в роговицата и лещата на окото. Недостигът на витамина води до нарушено виждане при слаба светлина и през нощта, парене в очите и клепачите, кървави ивици в очите, вследствие на скъсване на малки кръвоносни съдове. В съвременната медицина В 12 се използва при лечението на заболявания на роговицата и зрителния нерв, на перде. Източници на витамина: ябълки, пшеничен зародиш и обвивката на пшеничните зърна, киселомлечни продукти, месо, черен дроб, ядки и яйца.
- Витамин В6 или пиридоксин: необходим за навременно възстановяване на очите. При недостатъчно количество в организма се наблюдава силно напрежение в тях, уморяват се бързо, понякога е възможно и потрепване. За да не се стига до тези неразположения, трябва да се консумират: мляко, пълнозърнести храни, яйчен жълтък, риба и зеле.
- Витамин В12 или цианкобаламин: отличава се от всички изброени витамини с това, че се съдържа само в продукти с животински произход. Той участва в синтезирането на кръвните клетки, влияе върху работата на централната нервна система. При недостиг на витамина очите започват да сълзят, стават мътни и имат изморен вид. Основни източници на В12: мляко, сирене, извара, яйчен жълтък, месо, риба. За по-доброто му усвояване са необходими вещества, които се съдържат в цвеклото, затова е добре и то да се включи в менюто.
- Витамини С и Е, цинк, омега-3 мастни киселини и по-малко известните лутеин и зеаксантин също са необходими за здравето на очите. Ще ви запознаем с най-полезните продукти, които ги съдържат:
- Спанак - източник на витамин С, важен за тонуса на очните мускули, също на лутеин и зеаксантин. Последните две вещества се срещат по-рядко в други продукти, но концентрацията им в тъканите на ретината е висока.
- Щраусовото и пуешкото меса са богати не само на белтъчини, но и на желязо, цинк и витамин В3. Гарантират ни отлично зрение и предотвратяват появата от перде.
- Тлъстата риба (риба тон, сьомга, сардина), съдържаща омега-3 мастни киселини, действа благоприятно върху сърдечно-съдовата и зрителна системи. С помощта на рибните продукти, дори най-малките кръвоносни съдове на очите ще бъдат предпазени.
Какво е вредно за очите?
Прекалената консумация на тлъста храна и пренебрегването на зеленчуците - такова хранене води не само до нарушена обмяна на веществата и натрупване на излишно тегло, но и до влошаване на кръвоснабдяването на хориоидеята и ретината, до заболявания на зрителния нерв. Тютюнопушенето, алкохолизмът и прекомерното излагане на слънчева светлина също са причина за неблагоприятни последици.
Честата употреба на тестени изделия също вреди на зрението. Увеличаване на количеството храни със съдържание на въглехидрати води до увреждане на ретината, а при стари хора това може да предизвика слепота. Според офталмолозите, към подобни нарушения са предразположени хората над 40 години. След тази възраст трябва да се консумира повече спанак, броколи, пресни зеленчуци и по-малко тестени и сладки храни.
При заболявания на очите трябва да се ограничи консумацията на продукти, съдържащи нишесте и сладки изделия: бял хляб, рафинирани зърнени култури, домати, пудинги, бонбони, сладка; да се избягва месната, тлъста и солена храни; силни чай и кафе, подправки, сосове. В менюто да преобладават следните продукти: моркови, всички листни зеленчуци, магданоз, риба, морски продукти, зеле, сладки чушки, цитруси, лук, ядки, ябълки, цели зърна (царевица, ръж, пшеница), яйца, мед.
Салата за подобряване на зрението: 50 грама зеле (бяло), 30 грама моркови, цвекло - 20 грама, репичка - 15 грама, 10 грама магданоз, копър - 10 грама, царевично олио или зехтин - 1 с. л.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЕУЦЕРИН ДЕРМАТОКЛИН 3 В 1 МИЦЕЛАРЕН РАЗТВОР 200 мл
ФИЗИОПЮР МИЦЕЛАРНА ВОДА 400 мл. SVR
НАУ ФУДС ЛУТЕИН ЕСТЕРС дражета 10 мг * 60
МАСКА ЗА ОЧИ И ТАПИ ЗА УШИ ЗА СПОКОЕН СЪН
ТИОРЕТИН А ФРИЙ капки за очи 10 мл
КОРПОЛИН капсули * 30
СТАТИЯТА е свързана към
- Хранене при заболявания
- Лечение на ечемик с домашни средства
- Домaшни средства срещу тъмни кръгове под очите
- Натурални средства за лечение на конюнктивит
- д-р Васил Димитров Василев
- д-р Кремена Петкова Минкова
- Алтернативна терапия при глаукома
- Д-р Нели Петрова Начева-Пешева
- Средства и съвети за премахване на торбичките под очите
- д-р Мариана Димитрова Костуркова
- Очна болница "Д-р Тасков" ООД, гр. Търговище
Коментари към Хранене при заболявания на очите