Гастроезофагеален рефлукс (рефлуксна болест, киселини, киселинен рефлукс, ГЕРБ)

Проявяването на гастроезофагеалния рефлукс (киселини в стомаха) от време на време не е необичайно, но някои хора страдат от изгарящ дискомфорт, подуване на корема и оригване почти всеки път, когато се хранят. Немалък процент от населението има гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ), състояние на хроничен киселинен рефлукс, диагностицирано от лекар.
Обикновено езофагеалният сфинктер (мускулната тръба, която пропуска храната в стомаха и след това се затваря, за да го блокира от връщане) защитава хранопровода от стомашната киселина. Ако обаче сфинктерът се отпусне, храната може да се изтласка нагоре през разхлабения отвор и да предизвика киселинен рефлукс. Киселината може да причини тежки химически изгаряния на хранопровода, гласните струни и фаринкса. Увреждането с киселина е болезнено и може да причини дискомфорт.
Лечението на гастроезофагеален рефлукс (рефлуксна болест) не може да мине без стриктното спазване на диета, тъй като тя има основна роля в контрола на симптомите. Всъщност менюто на болния ограничава не просто много, а огромно количество хранителни продукти. Не трябва да се консумират:
- тлъста, пържена и пикантна храна,
- портокалов и доматен сок,
- шоколад (дори тъмен),
- подправки.
Храни и напитки, които могат да предизвикат киселини
Храните, за които е известно, че предизвикват киселини, карат екзофагеалния сфинктер да се отпусне и да забави храносмилателния процес, оставяйки храната да стои по-дълго време в стомаха. Храните с високо съдържание на мазнини, сол или подправки, които предизвикват това състояние са:
- пържени храни;
- фаст фууд;
- пица;
- картофен чипс и други преработени снаксове;
- чили на прах и черен пипер (бял, черен, кайенски);
- люти подправки и билки;
- ароматизирани храни, съдържащи голямо количество консерванти;
- мазни меса като бекон и наденица;
- пушени меса;
- високомаслени млечни продукти;
- ферментирали и преработени храни;
- сирена.
В никакъв случай да не се приемат салати, овкусени с майонеза. Абсолютно противопоказни са:
- чесън и лук;
- оцет;
- сметанови торти;
- канела;
- рибени и месни бульони;
- краставици, чушки, пресни домати, ряпа и зеле;
- ябълки;
- кафето също е строго забранено.
Други храни и напитки, които могат да причинят същия проблем, са:
- сосове на доматена основа;
- цитрусови плодове;
- мента;
- алкохол (особено сухи вина);
- газирани напитки;
- силен чай.
Храни и напитки, които помагат за предотвратяване на киселинен рефлукс
Ако силно ви тревожи повишената киселинност, преди хранене може да изпиете чаша прясна вода или да изядете парче суров картоф. Същият ефект ще окаже и коричка бял хляб или два лешника. При рефлуксна болест не трябва да се употребява алкохол, особено на гладно.
Необходимо е да се отбележи, че тютюнопушенето е абсолютно забранено, също така преди лягане, изобщо след 6 часа вечер, е най-добре да се въздържате от ядене. Много е подходящо преди сън да се възползвате от онова лечебно растение, наречено лайка. Ще се убедите, че ефектът е потресаващ.
Има много продукти, които можете да ядете, за да предотвратите киселинния рефлукс. Включете в диетата си:
- оранжеви и жълти плодове (портокали, мандарини, грейпфрут, райска ябълка, кайсии, праскови) и зеленчуци (тиква, чушки) – те съдържат антацити, които естествено намаляват киселинността и успокояват възникващата болка;
- горски плодове (черни и червени боровинки, къпини) и ананас – съдържат бромелаин, който намалява киселини в стомаха;
- сурови зеленчуци (броколи, авокадо) и листни зеленчуци (босилек, спанак, маруля, магданоз);
- ядки (орехи, бадеми, шамфъстъци, лешници);
- семена (тиква, слънчоглед, сусам);
- месо (постни части от пилешко, пуешко и телешко);
- риба (всички постни видове).
Запасете кухнята си с храни от тези три категории:
Храни с високо съдържание на фибри
Влакнестите храни карат човек да се чувства сит по-дълго време, намалявайки вероятността от преяждане и киселини. Подходящи са:
- зърнени храни: като овесени ядки, кускус, кафяв ориз, просо;
- кореноплодни зеленчуци като сладки картофи, моркови и цвекло;
- зеленчуци като аспержи и зелен фасул.
- продукти от пълнозърнесто брашно – спомагат за поддържането на нормален киселинно-алкален баланс в стомаха.
Алкални храни
Храните имат различно pH (показател за нивата на киселинност и алкалност). Тези с ниско pH (7) са алкални и могат да помогнат за компенсиране на силната стомашна киселина. Алкалните храни включват:
- банани (консумирайте редовно, по-добре сутрин);
- сушени круши, сливи и праскови;
- пъпеши;
- карфиол;
- копър;
- ядки.
Печените домати, сладките картофи, бананите, както и прясно изцеденият лимонов сок, медът и ябълковият оцет, са храни с високо съдържание на калий, които алкализират стомашната киселина и намаляват нейното количество.
Храни, богати на вода
Консумирането на храни, които съдържат много вода, може да разреди и отслаби стомашната киселина. Такива продукти са:
- целина;
- краставици;
- маруля;
- диня;
- супи на основата на бульон;
- билков чай.
Домашни средства за облекчавана на киселинен рефлукс
Хората, страдащи от рефлуксна болест, често приемат антиациди, лекарства без рецепта, които неутрализират стомашната киселина. Консумирането на определени храни също може да облекчи симптомите. Това са:
Мляко и киселомлечни напитки при рефлукс
При гастроезофагеален рефлукс е добре да се пият киселомлечни напитки (те нормализират моторната функция на червата, а това е най-важното при лечението на рефлукс). Смята се, че прясното млякото също облекчава. Трябва да се вземе предвид, че има различни видове – пълномаслено, с 2% мазнина, полуобезмаслено и обезмаслено. Мазнините в продукта могат да влошат киселинния рефлукс. Обезмаслените видове млека обаче действат като временен буфер между стомашната лигавица и киселинното стомашно съдържимо, като незабавно облекчават симптомите на киселини. Киселото мляко с ниско съдържание на мазнини има същите успокояващи качества заедно със здравословна доза пробиотици (добри бактерии, които подобряват храносмилането).
Ябълков оцет
Въпреки че няма достатъчно изследвания, за да се докаже, че пиенето на ябълков оцет облекчава киселинен рефлукс, много хора съобщават, че им помага. Не трябва да се приема чист оцет, защото е силна киселина, която може да раздразни хранопровода. Вместо това се комбинира с малко количество топла вода и се пие по време на хранене.
Лимонена вода
Лимоновият сок обикновено се счита за много кисел, но малко количество лимонов сок, смесен с топла вода и мед, има алкализиращ ефект, който неутрализира стомашната киселина. Освен това медът съдържа естествени антиоксиданти, които предпазват клетките.
Консултация с гастроентеролог при гастроезофагеален рефлукс (киселинен рефлукс)
Ако имате киселини два или повече пъти седмично и промените в диетата или начина на хранене не помагат, консултирайте се с лекар. Гастроентеролог (лекар, специалист по стомашно-чревни заболявания) може да извърши необходимите тестове за измерване на киселинността в стомаха и да види дали честият киселинен рефлукс е повредил хранопровода.
ГЕРБ често се лекува чрез комбинация от промени в начина на живот, храненето и прием на лекарства. Постоянните симптоми на рефлукс се нуждаят от задълбочена оценка от гастроентеролог, който може да открие основната причина и да обсъди налични възможности за лечение.
Няколко съвета, които ще ви бъдат от полза при киселини:
- Концентрацията на киселини в стомаха и хранопровода може да се намали, ако изпивате чаша прясна вода преди всяко хранене.
- В легнало положение стомашният сок по-лесно прониква в хранопровода, затова трябва да се откажете от навика да подремвате след ядене. При силно изразена рефлуксна болест се препоръчва да се храните прави и след това да се разхождате около 30 минути. Освен това не бива да лягате 3 часа след хранене.
- Диетата трябва да е антиоксидантна, тоест включва храни, които намаляват киселинността на стомаха, премахват токсините от тялото и помагат за предотвратяване на по-нататъшно увреждане на клетките на хранопровода.
- За да се намали стресът върху стомаха, е необходимо да се храните често, но по малко (малки порции 4-5 пъти дневно). Освен това пийте по няколко глътки вода (чай, сок).
- Относно напитките: много подходящ е леко сварен чай, разреден с мляко; с храната може да си приема вода със сода бикарбонат или сладък сок (например от круши или праскови). Изключително ценна напитка е шипкова настойка. Това е истинско лекарство срещу киселини. Приготвя се лесно: сложете 2 супени лъжици сушени шипки в термос и залейте с вряща вода. След 6 часа прецедете. На тази основа може да си направите компот с ябълки или сушени плодове например.
- Временно трябва да се разделите с тесните панталони и стегнатите колани: те притискат корема и диафрагмата, а това също води до изтласкване на стомашен сок в хранопровода.
Разберете как да кърмите бебе с рефлукс, какви могат да са причините за рефлукс при бебета и как да се справите чрез правилно хранене.
edaplus.info
Снимки: freepik.com
Коментари към Гастроезофагеален рефлукс (рефлуксна болест, киселини, киселинен рефлукс, ГЕРБ)
Деньо
Има голяма вероятност, въпроса да е свързан с написаното в статията под която е зададен. "Разберете как да кърмите бебе с рефлукс, какви могат да са причините за рефлукс при бебета и как да се справите чрез правилно хранене." Предполагам за списък с храни става дума.
Здравейте! В същото това изречение има поставен линк (по-точно в думите "как да кърмите бебе с рефлукс"), който води към сруга статия с информация по темата.
Има голяма вероятност, въпроса да е свързан с написаното в статията под която е зададен. "Разберете как да кърмите бебе с рефлукс, какви могат да са причините за рефлукс при бебета и как да се справите чрез правилно хранене." Предполагам за списък с храни става дума.
Мира
Може ли да кажете и някакъв списък дете на 1,6м
Здравейте! Какъв списък?
Може ли да кажете и някакъв списък дете на 1,6м