Хранене при астигматизъм
Астигматизмът е офталмологично заболяване, при което лещата или роговицата на окото имат неправилни форми и това води до изкривяване на образа.
Устройство на лещата и роговицата
Основно роговицата е изградена от колагенови влакна и основно вещество, носещо името мукоид. В състава на собствената тъкан на роговицата участват неорганични соли, протеини, хонроитин сулфат А и Б, кератосулфат.
Лещата е изградена от капсула и лещено ядро. Тя се изгражда от минерални соли, глутатион, липиди, вода, аскорбинова киселина (витамин С), протеини, вода.
Храненето при астигматизъм трябва да бъде съобразено с някои особености на роговицата и лещата - повишена необходимост от витамин С, витамин А, витамин Е, хондроитин, пълноценни протеини и достатъчно количество минерали, за да се спре прогресията на астигматизма.
Задължително остава обаче лечението с цилиндрични стъкла или лещи, които да коригират нарушената рефрактерна функция на роговицата или лещата. В някои случаи е възможно и оперативно коригиране на нарушението.
Храни богати на флавоноиди и антиоксиданти са:
- зеленчуци - тиква, домати, моркови, краставици, чушки, зеле, цвекло;
- плодове и ягодоплодни, сокове и компоти от: боровинки, грозде (особено сини и лилави сортове), касис, годжи бери.
- цитруси, череши, вишни, пъпеши;
- зеленолистни зеленчуци и подправки: спанак, копър, магданоз, целина;
- други зеленчуци: краставици, алабаш, броколи, авокадо, сладки картофи.
Тези храни, освен антиоксиданти, съдържат и много витамини и минерали, които също са много необходими, за да функционират нормално клетките на роговицата и лещата.
Други важни храни, които задължително трябва да присъстват във вашата диета, ако имате астигматизъм:
Яйцата са полезни, когато се консумират полусурови, защото по този начин се запазват топлочувствителните съставки на яйцето – каротеноиди. Те също са антиоксиданти, но освен това бета каротинът се преобразува в организма във витамин А, за който е научно доказано, че предпазва от кокоша слепота (ксерофталмия).
Други източници на пълноценен протеин са: риба, пилешко, заешко, телешко и свинско месо.
Защо е важно за хора с астигматизъм да консумират животинско месо?
В съединителната тъкан, която изгражда хрущялите и месото на животните се съдържа хондроитин, които е важен компонент от собствената тъкан на роговицата – мукоидът. Най-препоръчваното месо е говеждото, а от рибите – акулата.
Подправки, които са полезни за хората с астигматизъм: куркума, джинджифил, розмарин, джоджен. Богати са богати на антиоксиданти, а освен това подобряват кръвообращението, с което подобряват и кръвоснабдяването на очния сегмент, а съответно на роговицата и лещата.
Препоръки:
- добре е храненето да бъде разделно;
- 80% от храната за деня да се разпределя за закуска, втора закуска, обяд и следобедна закуска, а останалите 20% да остават за вечеря, която да бъде поне 2 часа преди сън;
- да се пият много течности, хубаво е сутрин и вечер да се изпива по чаша плодов или зеленчуков сок;
- да се консумират повече плодове и зеленчуци (в тях има голямо количество полезни вещества);
- салатите да се овкусяват с растително олио (слънчогледово, ленено, зехтин) вместо с дресинги, майонези и други сосове.
Вредни продукти при астигматизъм
За да избегнете влошаване на състоянието и отслабване на очните мускули, трябва максимално да се ограничи приемът на:
- прекалено мазна, пържена, остра, солена и сладка храна;
- алкохолни напитки;
- консервирани продукти и полуфабрикати;
- тютюнопушенето е противопоказно.
edaplus.info
Коментари към Хранене при астигматизъм