Как се прави рачел от тиква (с гасена вар)
Рачелът на практика е плодово сладко. Наименованието най-често се използва, когато сладкото е приготвено с тиква, но то може да се направи с дюли, с круши, със сини сливи и с други плодове. Популярни са и комбинациите от два плода, като тиква и дюли или тиква и сини сливи. По желание се добавят ванилия, индрише, канелена пръчица и други подправки, които да придадат още по-приятен аромат на готовия продукт. Ако обичате ядки, може да добавите орехи или запечени бадеми. Слага се и лимонтузу.
Рецепта за рачел от тиква
Днес рачелът се приготвя най-често със захарен сироп, затова ви предлагаме такава рецепта. В миналото са използвали още петмез, мед или гроздова шира. Може да заместите захарния сироп с някой от тези продукти, ако желаете.
Необходими продукти за рачела:
- 2 килограма тиква
- 2 килограма захар
- 1 литър вода
- 2 ванилии
- 2 чаени лъжички лимонтузу
- листенца прясно индрише по желание
- орехови ядки по желание
За варовото мляко:
- гасена/хидратна вар - 150 грама
- студена вода - 5 литра
Начин на приготвяне:
Обелете тиквата, почистете я от семената и я нарежете на малки парчета с дължина около 3 сантиметра и дебелина около 1,5 сантиметра. Разбира се, големината им може да бъде по ваш избор, но е добре тя да бъде приблизително еднаква за всички.
Пригответе "варовото мляко", като разтворите 150 грама хидратна вар в 5 литра студена вода. Оставете за 2-4 часа, за да може варта да се утаи на дъното на съда, след което внимателно през няколко слоя марля или тензух прецедете течността, като внимавате да не се размъти.
Сложете нарязаната тиква (или друг плод) за около 1,5-2 часа във водата, като разбърквате периодично. След това измийте парченцата неколкократно и старателно под студена течаща вода.
При приготвянето на разтвора е важно да разбъркате много добре, за да не останат бучки от варта. Първо сложете нея, налейте малко вода, разбъркайте, за да се получи каша и тогава добавете останалата вода. Гъстотата на течността, както и нейният цвят, наподобяват прясно мляко, откъдето вероятно и разтворът получава наименованието „варово мляко“. |
Пригответе сироп от водата и захарта и сложете тиквата в него. Варете я до сгъстяване на сиропа (около 30-40 минути).
Малко преди да свалите съда от котлона, добавете лимонтузуто, ароматните подправки и ядките, ако ще използвате такива. Разпределете рачела в предварително подготвени чисти и сухи бурканчета. Затворете ги и обърнете с капаците надолу. Ако искате да се подсигурите допълнително, може да стерилизирате за 5 минути.
Съхранявайте готовата сладост на тъмно и прохладно място.
Да ви е вкусно!
Често задавани въпроси
Защо е необходимо тиквата за рачел да се кисне във „варово мляко“
Тъй като тиквата омеква значително след термична обработка, има риск плодовият зеленчук да се превърне в каша. За да не се случи това, се използва т.нар. варово мляко или варова/варна вода.
Прилагането на този метод съхранява тиквата стегната отвън, но вътрешността на парченцата остават меки.Те няма да омекнат прекалено при варенето и няма да се превърнат в пюре. Така ще може да се насладите на сочни прозрачни парченца тиква с хрупкава коричка.
Твърдите плодове (дюля, тиква) не е нужно да престояват дълго време във „варовото мляко“, докато при по-меките може да се наложи киснене до 3 часа.
Какво ще стане, ако не накиснем тиквата в хидратна вар
Ако не обработите тиквата предварително, тя ще омекне по време на варенето и целостта на парченцата ще се разруши, те ще се превърнат в каша, което вече не е рачел, а може би мармалад.
Има ли начин за запазване на тиквата стегната, без да използваме гасена вар
Да, има. Технологията не е сложна, но е времеемко да се приготви рачел по този начин:
Залейте парчетата тиква с врящ захарен сироп и ги оставете да престоят 24 часа. След това отцедете сиропа, сгорещете го отново до кипване и залейте пак тиквата. Изчакайте едно денонощие и повторете. Това се прави в продължение на десетина дни, за да бъде повърхността на парченцата твърда след термичната обработка. Остава само да сварите тиквата в сиропа.
Какво е петмез и как се прави
Петмезът е сгъстен плодов сок с консистенцията на мед, който не съдържа добавена захар. За приготвянето му се използват много сладки плодове, като подходящи са сливите, дините и други.
За да получите петмез, първо трябва да изцедите сока от избраните плодове (може да ги пресовате). След това налейте сладката течност в затоплена тава, която сте поставили върху огъня, и варете до сгъстяване, като бъркате непрекъснато. Ако решите да си направите домашен рачел с петмез, добавете парченцата тиква, когато сиропът е сгъстен наполовина и ги варете, докато консистенцията му стане като тази на меда.
Коментари към Как се прави рачел от тиква (с гасена вар)