Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Хранене Е-тата в храните Други E951 - Аспартам

E951 - Аспартам (Aspartame)

от 05 юни 2013г., обновено на 26 март 2025г.
Редактор: Даниела Пройчева
E951 - Аспартам (Aspartame) - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Аспартамът, известен като Е 951, е 200 пъти по-сладък от захарта, поради което се използва широко в производството на сладкарски изделия и диетични храни.
  • Твърденията за вредите от аспартама са противоречиви и трябва да бъдат доказани със задълбочени проучвания върху хора, които засега липсват.
  • Учени смятат, че Е 951 може да доведе до сърдечносъдови нарушения като инсулт или инфаркт.
  • Друга теория гласи, че подсладителят не само не помага при отслабване, но и може да доведе до напълняване.
  • Някои проучвания сочат, че аспартамът влияе негативно на централната и периферната нервни системи.

Аспартамът е изкуствен подсладител, който се използва при производството на нискокалорични храни и напитки, както и на някои лекарства. Той е под формата на бели кристали без мирис. Сладостта му е 200 пъти по-голяма от тази на захарта или захарозата. Разтваря се добре във вода и алкохол, но е слабо разтворим в мастни разтворители.

При нагряване сладкият му вкус изчезва, а самото вещество се разрушава, затова се среща само в продукти, които не преминават термична обработка. Аспартамът започва да се разпада при 30 градуса, като се превръща във формалдехид и метанол с висока токсичност. Добавката Е 951 се получава при синтеза на L-аминокиселини (фенилаланин и аспаргинова киселина).

Въпреки широката му употреба и популярност, през последните години аспартамът се сдоби и с лоша слава заради потенциалните му негативни ефекти върху здравето.

бели таблетки в човешка длан

Къде се използва аспартамът

Аспартамът е вторият най-разпространен в света подсладител. Той се произвежда както под формата на самостоятелен заместител на захарта, така и в промишлени количества за употреба в хранително-вкусовата индустрия. Добавката влиза в състава на безалкохолни и слабоалкохолни напитки, дъвки, горещ шоколад на прах, бонбони, дражета, енергийни барчета, подсладени млека и млечни продукти, сладкарски изделия. Списъкът с продукти, съдържащи аспартам е много дълъг. Е 951 намира приложение в производството на лекарства (сиропи против кашлица и дъвчащи витамини) и подсладители за хора, които страдат от захарен диабет или затлъстяване.

» СЗО препоръчва да не се използват изкуствени подсладители за отслабване

Вреден ли е аспартамът

Въпреки че се счита за относително безопасна хранителна добавка, има информация, че аспартамът действа неблагоприятно върху здравето, ако се приема редовно с храната. Продължителният прием може да причини главоболие, мигрена, алергични реакции, депресивни състояния, безсъние.

Някои учени свързват Е 951 дори с рак на главния мозък. Теорията им е частично потвърдена при опит, проведен върху плъхове, които ежедневно получават аспартам с храната си. Повечето от тях умират от злокачествени образувания.

Хората със затлъстяване, които редовно приемат подсладители на основата на аспартам, обикновено не само че не отслабват, но и напълняват, при това бързо. Напитките с аспартам пък вместо да утоляват жаждата, я засилват.

Продукти със съдържание на Е 951 са противопоказни за пациенти с фенилкетонурия.

Връзка между аспартама и теглото

В 1 грам подсладител се съдържат 4 калории, почти колкото и в захарта. Той обаче е 200 пъти по-сладък от нея, затова хората го предпочитат, когато спазват диета.

Оказва се обаче, че аспартамът може да доведе и до напълняване. Проучване върху животни от 2021 г. показва, че теглото и мазнините на лабораторни плъхове са се увеличили след приема на веществото. Според учените причината се крие в повишената енергийна ефективност.

Връзка между аспартама и апетита

Твърденията по този въпрос са противоречиви. Има проучвания, които доказват, че изкуственият подсладител може да повиши апетита, но има и такива, в които се твърди обратното.

През 2018 г. е проведено изследване върху 100 доброволци с нормално тегло и индекс на телесна маса между 18 и 25. То сочи, че приемът на Е 951 в продължение на 12 седмици не влияе на апетита, теглото и кръвната им захар.

Връзка между аспартама и метаболизма

Проучване върху животни от 2024 г. разкрива, че дългосрочната употреба на подсладители като аспартам не оказва негативен ефект върху метаболизма.

През 2021 г. пък друг екип открива възможна връзка между веществото и метаболитни нарушения като диабет тип 2. Авторите са на мнение, че вреда нанасят по-скоро метаболитните продукти от аспартама, не самият аспартам.

За да се установят дългосрочните метаболитни ефекти от Е 951, са необходими задълбочени изследвания върху хора.

купичка с цветни бонбони дражета

Връзка между аспартама и състава на кръвта

През 2019 г. екип открива, че аспартамът има краткосрочни негативни ефекти върху кръвните и биохимичните показатели на женски мишки албинос за период от 30 дни.

Изследвания върху хора не са проведени.

Връзка между аспартама и нервната система на човека

Теория гласи, че подсладителят може да повлияе негативно в дългосрочен план на централната и периферната нервни системи. Твърди се, че той увеличава риска от невродегенеративни заболявания като болест на Алцхаймер, множествена склероза, болест на Паркинсон и тумор на мозъка.

Възможно е да засегне и седалищния нерв.

Изследване от 2021 г. сочи, че аспартамът може да доведе също така до:

  • дълготрайни поведенчески промени;
  • стрес;
  • затруднения при учене и запаметяване;
  • контактен дерматит.

Връзка между аспартама и сърдечносъдовото здраве

Според изследване, проведено през 2023 г., изкуствените подсладители са свързани с повишен риск от сърдечни заболявания, инсулт, инсулинова резистентност, висока кръвна захар, високо кръвно налягане, затлъстяване в коремната област и дислипидемия (висока концентрация на липиди в кръвта).

Може ли аспартамът да причини рак

Доклад на здравното министерство в САЩ разглежда няколко проучвания, свързани с рисковете от приема на аспартам. Заключението на специалистите гласи, че липсват солидни доказателства за връзката между подсладителя и няколко случая на рак при мъже.

От Международното агенция за изследвания върху рака определят аспартама като „възможен канцероген“. В същата категория попадат оловото и бензиновите изпарения от автомобилите.

Източник:

Is aspartame safe, and what are its side effects and health risks?: https://www.medicalnewstoday.com/articles/322266

Често задавани въпроси

Вреден ли е аспартамът?

Американската агенция за храните и лекарствата твърди, че аспартамът е безопасен за човешкото здраве. Според някои учени обаче той може да причини инсулт или инфаркт или да нанесе поражения на нервната система. Проучване сочи, че изкуственият подсладител може да доведе до напълняване.

Къде се използва аспартамът?

Е 951 се използва при производството на сладкарски изделия, нискомаслени млечни продукти, бонбони, енергийни барчета и други. Той се среща и в някои лекарства като например сироп за кашлица и дъвчащи витамини.

Какво представлява аспартамът?

Аспартамът е изкуствен подсладител под формата на бели кристали без мирис. Той е почти толкова калоричен колкото захарта, но е близо 200 пъти по-сладък от нея.

Още по темата:
  • Еритритол Еритритол
3.3/5 8 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ИММУНОТРОФИНА D диспергиращи таблетки * 24
33.80лв.

ИММУНОТРОФИНА D диспергиращи таблетки * 24

ВЕГАН ПРОТЕИН С ВКУС НА ШОКОЛАД пудра 1 кг НАТУРАЛ ФАКТОРС
179.90лв.

ВЕГАН ПРОТЕИН С ВКУС НА ШОКОЛАД пудра 1 кг НАТУРАЛ ФАКТОРС

Безплатна доставка за България!
СТЕВИЯ СУИТЛИ ТРАПЕЗЕН ПОДСЛАДИТЕЛ течен 270 мл
9.00лв.

СТЕВИЯ СУИТЛИ ТРАПЕЗЕН ПОДСЛАДИТЕЛ течен 270 мл

МАЙПРОТЕИН ОВКУСИТЕЛ ФЛАВДРОПС 50 мл
13.50лв.

МАЙПРОТЕИН ОВКУСИТЕЛ ФЛАВДРОПС 50 мл

ТАУРИН КАРДИО дъвчащи таблетки * 100 НИКСЕН
11.00лв.

ТАУРИН КАРДИО дъвчащи таблетки * 100 НИКСЕН

Нов
МАЙПРОТЕИН СИРОП ЗА ПОДСЛАЖДАНЕ БЕЗ ЗАХАР 400 мл
10.00лв.

МАЙПРОТЕИН СИРОП ЗА ПОДСЛАЖДАНЕ БЕЗ ЗАХАР 400 мл

Коментари към E951 - Аспартам (Aspartame)

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте E951 - Аспартам (Aspartame)
    www.framar.bg 
    на 14 May 2025 в 23:10
    Коментирайте "E951 - Аспартам (Aspartame)"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Други
  • Кленов сироп - ползи за здравето и употреба
  • Захарни алкохоли – същност, ползи и вреди за здравето
  • Завишеният прием на подсладителя еритритол крие риск от инфаркт или инсулт
  • Лукума
  • Еритритол
  • Луо Хан Гуо
  • Алтернативите на бяла захар - ползи и вреди
  • Подсладителят ксилитол повишава риска от инфаркт и инсулт
  • Изкуственият подсладител "Сукралоза" може да повиши риска от левкемия?
  • Заместете захарта и изкуствените подсладители с естествени алтернативи
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Сорбитол сух 98 % /диабетичен подсладител/, пакетиран 5 кг.

преди 4226 дни, 11 часа и 59 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 3 дни, 2 часа и 15 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 3 дни, 2 часа и 27 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 3 дни, 2 часа и 34 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 3 дни, 2 часа и 41 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Изкуственият подсладител аспартам спомага развитието на атеросклероза Изкуственият подсладител аспартам спомага развитието на атеросклероза

Изкуственият подсладител аспартам спомага развитието на атеросклероза

от 20 фев 2025г. Прочети повече
Захарни алкохоли – същност, ползи и вреди за здравето Захарни алкохоли – същност, ползи и вреди за здравето

Захарни алкохоли – същност, ползи и вреди за здравето

от 23 яну 2025г. Прочети повече
Заместете захарта и изкуствените подсладители с естествени алтернативи Заместете захарта и изкуствените подсладители с естествени алтернативи

Заместете захарта и изкуствените подсладители с естествени алтернативи

от 20 юни 2023г. Прочети повече
Алтернативите на бяла захар - ползи и вреди Алтернативите на бяла захар - ползи и вреди

Алтернативите на бяла захар - ползи и вреди

от 12 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ОСТРОВИТ ТРОЕН ЖЕН ШЕН КОМПЛЕКС капсули * 90

ОСТРОВИТ ВИТАМИН B12 таблетки * 200

ОСТРОВИТ ВИТАМИН D3 + К2 MK-7 30 мл

ОСТРОВИТ ПРОТЕИНОВ БАР ВАНИЛИЯ 60 г

ОСТРОВИТ ПРОТЕИНОВ БАР ШОКОЛАД 60 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

БИОКЛИН МУЛТИ ГИН ЛУБРИКЕЪР 30 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 май 2025г. в 16:40:58

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 май 2025г. в 14:06:23

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ ИРИТАКОЛИН таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 май 2025г. в 14:06:09

БИОКЛИН МУЛТИ ГИН ЛУБРИКЕЪР 30 мл

Коментар на: К. от 14 май 2025г. в 14:04:00

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Христова от 14 май 2025г. в 13:53:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival