Ревен (стъбла)
Ревенът е зеленчук, известен със своя кисел вкус и дебели стъбла, които обикновено се готвят със захар. Стъблата на цвят варират от червено до розово и бледозелено и имат подобна на целината консистенция. Този зеленчук се нуждае от студено време, за да расте, поради което се среща предимно в планинските райони по света, особено в Североизточна Азия. Често срещано градинско растение е в Северна Америка и в Северна Европа. Отглеждането на ревен на тъмно го прави по-малко кисел и по-крехък.
Ревенът е необикновен зеленчук, той е много кисел и съвсем леко сладък, поради което лесно се бърка с плод. Официално е класифициран като плод от Министерството на земеделието на САЩ. Поради киселия си вкус, той рядко се яде суров, като се консумират само стъблата най-често в сладки супи, конфитюри, сосове, пайове, тартове, коктейли и вино от ревен. Тъй като сладките пайове от ревен са традиционен десерт в Обединеното кралство и в Северна Америка, този зеленчук понякога се нарича "растение за пай". Освен, че е много полезно, то е и основа на различни вкусни и не особено сладки ястия.
Едва през 18 век, когато захарта става евтина и леснодостъпна, ревенът се превръща в популярна храна. Преди това се използва основно като лекарство. Всъщност изсушените му корени се използват в традиционната китайска медицина от хиляди години.
Хранителна стойност
Ревенът не е особено богат на важни хранителни вещества и съдържа малко калории. Въпреки това, той е много добър източник на витамин K1, осигуряващ около 26-37% от дневната потребност в 100 грама порция според това дали е сготвен.
Подобно на други плодове и зеленчуци, ревенът също има високо съдържание на фибри, осигурявайки подобни количества като портокалите, ябълките или целината.
В 100 грама сготвен ревен с добавена захар има:
- 116 калории;
- 31,2 грама въглехидрати;
- 2 грама фибри;
- 0,4 грама протеин;
- Витамин K1 - 26% от дневната потребност*;
- Калций - 15%*;
- Витамин C - 6%*;
- Калий - 3%*;
- Фолиева киселина - 1%.
В ревена се съдържа голямо количество калций, който за съжаление не може да бъде усвоен напълно ефективно от организма. Той е главно под формата на калциев оксалат. В тази форма човешкото тяло не може да го усвои ефективно.
Освен това в зеленчука има също и рутин; захари (до 2%); пектинови вещества; ябълкова и други органични киселини (2,3%); Витамини С, А, В; минерални соли на калция, магнезия и фосфора. Като цяло, ревенът се състои от вода (95%). Той не е калоричен продукт.
Здравни ползи
Стъблата на ревена са добър източник на фибри, които понижават нивата на холестерола. Ревенът също е богат източник на антиоксиданти, като антоцианите, които са отговорни за червения му цвят. Високо е съдържанието и на проантоцианидини, известни още като кондензирани танини. Тези антиоксиданти са отговорни за някои от ползите за здравето на плодовете, червеното вино и какаото.
Ревенът може би е най-киселият зеленчук, който съществува. Неговата киселинност се дължи главно на високите му нива на ябълчена и оксалова киселина. Ябълчената киселина е една от най-разпространените киселини в растенията и допринася за киселия вкус на много плодове и зеленчуци.
Употреба на ревена като:
- слабително (при продължителна употреба, слабителното му действие се намалява, защото организмът свиква с него, затова при редовен запек, трябва да се редува с други продукти и средства)
- общоукрепващо средство при анемия и туберкулоза, склероза и артрити
Ревенът влияе положително на стомашно–чревния тракт, помага на работата на дихателните органи. Той ускорява регенерацията на кожата и възстановяването на организма след боледуване. Освен това, намалява риска от развиването на пневмония и повишава съпротивлението на организма срещу различни заболявания. Това растение изключително добре повлиява на сърдечно–съдовата система, като предотвратява развитието на сърдечен пристъп и исхемичен инсулт.
Корените на ревен успешно се прилагат при различни възпалителни заболявания, например: артрити, ревматизъм, пневмонии, бронхити, фурункулоза, псориазис, холецистит.
Как се консумира?
Ревенът може да се консумира по много начини. Обикновено се използва в конфитюри и десерти, които съдържат много добавена захар. Лесно може да се добави и в рецепти с ниско съдържание или без захар.
Няколко креативни идеи включват крамбъл с киноа и ревен или ягоди с ревен и гранола за сутрешна закуска.
Противопоказания
Употребата на ревен в големи количества не се препоръчва при остри възпалителни процеси на стомашно-чревния тракт, при кървящи хемороиди (особено при стари хора), захарен диабет, подагра, ревматизъм, бременност; също така, на страдащи от бъбречно заболяване с оксалатни камъни.
Ревенът е сред най-богатите източници на калциев оксалат - най-често срещаната форма на оксалова киселина в растенията. Нивата на тази киселина се повишават от пролетта до лятото, затова не е препоръчително да се бере ревен в края на юни месец. Оксаловата киселина е особено изобилно в листата, но в зависимост от сорта може да се намери в по-големи количества и в стъблата.
Твърде много калциев оксалат може да доведе до хипероксалурия - сериозно състояние, характеризиращо се с натрупване на кристали на калциев оксалат в различни органи. Тези кристали могат да образуват камъни в бъбреците. Продължителната хипероксалурия може да доведе до бъбречна недостатъчност.
Не всеки организъм реагира на оксалата по един и същи начин. Някои хора са генетично предразположени към здравословни проблеми, свързани с оксалати. Недостигът на витамин B6 и високият прием на витамин C могат да увеличат риска. Проучвания предполагат, че повлиява повече при хора, които нямат определени полезни бактерии в червата. Някои бактерии като Oxalobacter formigenes разграждат и неутрализират оксалатите.
Въпреки че отравянията с ревен са рядкост, трябва да се консумира умерено и да не се ядат листата. При готвенето на зеленчука се намалява съдържанието на оксалати с 30% до 87%.
healthline.com
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 94.5 мл. |
Белтък | 0.7 гр. |
Мазнини | 0.0 гр. |
Въглехидрати | 2.9 гр. |
Калории | 16 кал. |
Витамини и минерали
витамини С, А, Е; рутин, соли на калция, магнезия и фосфора |
Други
Други полезни | пектинови вещества, органични киселини |
Коментари към Ревен (стъбла)