Полезно ли е да се яде патешко месо
Патицата, макар и често свързана с високо съдържание на мазнини, е много богата на хранителни вещества. Тя е отличен източник на протеини и здравословни ненаситени мазнини, както и на микроелементи, включително селен, желязо и ниацин. Патешкото месо е изключително ароматно, има богат вкус на месо. Повечето методи за готвене включват подготовка на патицата, при която се отделят по-голямата част от мазнините. Топената патешка мазнина може да се използва като по-здравословна алтернатива на маслото или други животински мазнини, използвани в готвенето. Има два основни сорта патици, отглеждани за консумация: пекинска и московска.
Хранителен състав на патешкото месо
Патешкото месо осигурява висококачествен протеин с разнообразие от заменими и незаменими аминокиселини. Изключително богато е на селен (32% от дневната норма) и фосфор (20% от необходимото за деня). Също е добър източник на цинк, желязо, мед; по-малки количества калий, магнезий, манган, калций и натрий. Малко количество витамин C, витамини от група B, високо съдържание на ниацин и B12. Подобно на други витамини от група B, ниацинът има важна роля за превръщането на въглехидратите в глюкоза и е важен микроелемент за метаболизма на мазнините и протеините. B12 е от съществено значение за нервната функция, образуването на червени кръвни клетки и синтеза на ДНК.
В 100 грама се съдържат 25-28% от необходимата дневна доза В2 (рибофлавин), В1 (тиамин), 13% витамин В6 и 7% В12. В състава на продукта влизат малки количества соли на фолиевата киселина и витамини А, Е, К (от 2 до 5% от препоръчваната дневна доза).
Независимо, че това месо е богато на холестерол, в него има и мастни киселини, наред с омега-3 и омега-6, полезни за здравето на сърцето. Количеството на общото съдържание на мазнини в патицата варира в зависимост от това дали се консумира със или без кожата. В 100 грама от продукта се съдържат 65 мг холин (витамин В4) и 8,4 мг бетаин. Тези две вещества са важни за образуването на клетъчната обвивка, обмяна на липидите, на нервните импулси. Тестове показват, че патешката мазнина е богата на олеинова киселина, предпазваща сърдечносъдовата система. Съдържа ензими, които регулират обмяната на веществата и помагат за пречистването на организма от канцерогени.
Хранителна стойност за една порция (85 грама) печени пуешки гърди без кожата:
- 119 калории;
- 2 грама мазнини;
- 89 грама натрий;
- 0 грама въглехидрати;
- 0 грама фибри;
- 0 грама захари;
- 23,5 грама протеин.
Полезни свойства на патешкото месо
Източник на протеин
Патешкото месо съдържа животински протеин. Осигурява някои от полезните хранителни вещества, често срещани в червеното месо (като желязо) и по-малко наситени мазнини.
Подсилва имунната система
Патешкото месо е добър източник на селен – важен антиоксидант, който може да помогне за предотвратяване на увреждането на клетките и да се бори с възпалението. Два важни фактора за поддържане на имунната система.
Поддържа здрава щитовидната жлеза
Консумирането на адекватни количества селен е важно за здравето на щитовидната жлеза. Порция 85 грама месо от патица осигурява над 50% от дневната необходимост от селен.
Предпазва костите
Някои изследвания показват, че консумацията на животински протеини, включително от патица, може да подобри костната плътност и здравина – стига приемът на калций също да е достатъчен.
Намалява риска от сърдечни заболявания
Мазната риба се счита за основен източник на омега-3 мастни киселини, но патицата също съдържа тези здравословни за сърцето мазнини в адекватни количества. Яденето на патица и други домашни птици има потенциални здравни ползи, предпазващи от риска от сърдечносъдови заболявания. Патицата осигурява приблизително толкова желязо, колкото се съдържа в червеното месо и значително повече отколкото в пилето.
Заместител на масло и други животински мазнини
Патешката мазнина не е по-здравословна от зехтина и другите мазнини, които са течни на стайна температура. Тя съдържа висок процент ненаситени мазнини и повече наситени от зехтина. Не съдържа всички полезни полифеноли, които са в зехтина екстра върджин. По отношение на наситените мазнини патешката мазнина е по-здравословна от маслото, свинската мас или телешката лой и може да се използва като техен заместител. За разлика от маслото, патешката мазнина има подчертан вкус повече на животинска мазнина.
Вредно ли е да се яде патешко месо?
Няма известни прояви на алергия или непоносимост, свързани с консумацията на патица. Хората, които имат алергия към месо, може да получат такава реакция и при прием на патешко месо.
Как се готвят и съхраняват патешките месо и мазнина?
Много готвачи предпочитат да сервират патицата мидиъм реър (степен на готовност между алангле и средно изпечено), но е препоръчително да се готви до вътрешна температура от 75 градуса, както се приготвят и всички домашни птици.
За да направите патешка мазнина, разтопете я и прецедете през тензух, за да се филтрират частиците, които може да са се отделили от месото. Оставете я да се охлади и след това я съхранете в херметически затворен съд в хладилника до 6 месеца или във фризера до една година.
Има безброй начини за приготвяне на патица: печена цяла патица, печени патешки гърди, приготвен бавно в собствена мазнина пачи крак, патешка наденица, патешки бекон и други. Използвайте топена патешка мазнина за приготвяне на пържени или печени картофи. Имайте предвид, че някои части на патицата са по-здравословни от други. Патешкият черен дроб от угоена патица, известен като патешки дроб, е много по-малко здравословен от патешките гърди или крачета.
Патешкото месо се комбинира много добре с плодове и зеленчуци, които имат естествена сладост, като череши, нар и кайсии, както и тикви и сладки картофи. Патицата се съчетава отлично и с редица пикантни продукти.
healthline.com
Снимки: freepik.com
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 51.5 мл. |
Белтък | 16.5 гр. |
Мазнини | 61.2 гр. |
Въглехидрати | 0.0 гр. |
Калории | 346 кал. |
Коментари към Полезно ли е да се яде патешко месо