Ленено семе – ползи и вреди за здравето
Лененото семе е една от най-старите отглеждани от човека култури и е плод на едногодишното тревисто растение лен. В зависимост от климата, при който се отглежда, семето е различно по форма, цвят и размер. Има бели, червени, жълти или черни семенца.
Първите източници, в които се разказва за чудотворните сили на вълшебната билка ленено семе, са от 650 г. преди Христа. Бащата на медицината Хипократ го препоръчвал за облекчаване на стомашни болки, а древногръцкият философ Теофраст го наричал в писанията си лек против кашлица. В Древен Вавилон лененото семе също било използвано за лечебни цели, а египтяните го ползвали при погребения. През VIII век френският крал Карл Велики издал указ, впечатлен от свойствата на растението. Той заповядал на поданиците си да консумират всеки ден ленено семе, за да бъдат по-здрави. Освен кралската заповед глашатаите трябвало да запознаят населението и с правилата за употребата на вълшебната билка.
Лененото семе се характеризира с уникални лечебни свойства. Ползата на растението за човешкото здраве е известна отдавна, то се използва както за производството на тъкани, така и в качеството си на хранителна добавка. Репутацията си на супер продукт лененото семе печели заради множеството хранителни вещества в състава си, но най-вече благодарение на три от тях: омега-3 мастни киселини, лигнани и фибри. Само в 1 супена лъжица се съдържат 1,8 грама омега-3 алфа-линоленова киселина. В лененото масло омега-3 киселините представляват около 50% от масата, което е пет пъти повече, отколкото в рапичното и фъстъченото масла. По съдържание на лигнани лененото семе превъзхожда многократно всякакви други продукти. Разтворимите и неразтворимите фибри дават усещане за ситост и помагат за извеждането на шлаките от организма.
Хранителен състав на лененото семе
Омега-3 мастните киселини в състава регулират имунитета и подобряват биохимичните процеси в организма. Лигнаните са естрогени с антиоксидантно действие, които регулират хормоналното равновесие и стимулират увеличаване на производството на хормони в организма. Фибрите пък са благоприятни за храносмилането и отделителната система и засищат глада, категорични са експертите.
Една супена лъжица ленено семе осигурява добро количество протеини, фибри и омега-3 мастни киселини, както и витамини и минерали:
- 37 калории;
- 1,3 грама протеин;
- 2 грама въглехидрати;
- 1,9 грама фибри;
- 3 грама мазнини, от които:
- 0,3 грама наситени мазнини;
- 0,5 грама мононенаситени мазнини;
- 2 грама полиненаситени мазнини;
- 1,597 мг омега-3 мастни киселини;
- витамини: B1 (8% от ДП*), B6 (2% от ДП*), B9 (2% от ДП*), витамин E;
- микроелементи: желязо (2% от ДП*), магнезий (7% от ДП*), фосфор (4% от ДП*), калий (2% от ДП*), манган.
ДП* - дневна потребност
В семената на лена има също глутен, незаменими аминокиселини и минерални вещества, фитохимични вещества, антиоксиданти. За да се осигури на организма необходимото количество хранителни вещества, е достатъчно да се приемат (в смлян вид или под формата на отвара) около 20 - 25 грама ленено семе.
Полезни свойства на лененото семе
Семената на лена са много полезни за хората, страдащи от заболявания на стомашно-чревния тракт, черния дроб, бъбреците и щитовидната жлеза. Включването на продукта в менюто е профилактика срещу тромбоза. Значително се понижава риска от развитието на ракови и сърдечносъдови заболявания. Редовната консумация на ленено семе с храната повишава имунитета, подобрява перисталтиката на червата, възстановява притока на кръв към тъканите, стабилизира нивото на кръвната захар, подпомага отслабването.
Изследвания на учени показват, че лененото семе е полезно за тези, които са предразположени към ракови и злокачествени образувания (особено на млечната жлеза и дебелото черво). Освен това, продуктът оказва подмладяващо и антибактериално действия върху организма. Използва се в качеството си на отхрачващо, слабително и противовъзпалително средство. При чревна язва се прави клизма с отвара от ленено семе в комбинация с розово масло.
Няколко проучвания са откриват, че хората с диабет тип 2, които добавят по 10-20 грама смляно ленено семе в диетата си в продължение на поне един месец, показват намаляване с 8 до 20% нивата на кръвна захар. Този ефект се дължи най-вече на съдържащите се в лененото семе неразтворими фибри, които забавят отделянето на захар в кръвта и намаляват нивата на кръвната захар. Същото твърдение не се отнася за лененото масло, тъй като в него не се съдържат фибри.
Семената от лен имат свойството да намаляват чувството на глад, вероятно поради съдържащите се в тях разтворими фибри. Те забавят храносмилането в стомаха, което задейства множество хормони, контролиращи апетита и осигуряват усещане за пълнота.
Лененото семе предотвратява сърдечносъдови заболявания
Добрите мазнини в лененото семе спомагат за понижаване на кръвното налягане, предпазват от втвърдяване на артериите, намаляват „лошия“ холестерол и предотвратяват инсултите. Проучване, включващо пациенти с висок холестерол, установява, че консумацията на три супени лъжици ленено семе на прах дневно в продължение на три месеца намалява „лошия“ холестерол с почти 20% и понижава общия холестерол с повече от 15%.
Семената на лена намаляват риска от ракови заболявания
Лененото семе е доказано, че предотвратява развитието на тумори, по-специално рак на гърдата, простатата и дебелото черво. Според специалисти това се дължи на високото съдържание на лигнани. Смята се, че тези растителни съединения имат антиангиогенни свойства, което означава, че са способни да възпрепятстват растежа на туморните образувания.
Консумацията на ленени семена нормализира кръвната захар
Редовният прием на ленено семе подпомага нормализирането на кръвната захар при пациенти с диабет. Семената също могат да помогнат за ограничаване на риска от хроничното заболяване по други причини. Проучване, включващо пациенти в преддиабетно състояние, показва, че консумацията на 13 г ленено семе на ден намалява нивата на глюкоза в кръвта и подобрява чувствителността към инсулин.
Лененото семе намалява интензивността на горещите вълни
Експертите твърдят, че лененото семе може да помогне при най-често срещаните симптоми на менопауза. Проучване, публикувано през 2007 г., което включва жени в менопауза, показва, че консумацията на две супени лъжици ленено семе по два пъти на ден намалява с 50 процента интензивността на горещите вълни. Разлика се забелязва още през първата седмица, а максималният ефект се постига след втората.
Семената на лена придават еластичност на кожата
Проучване установява, че приемът на ленено семе води до значително намаляване на чувствителността на кожата и намаляване на грапавостта, като същевременно подобрява хидратацията и еластичността й.
Ленените семена подпомагат отслабването
Лененото семе е богато на разтворими фибри, наречени клей. Тези влакна в комбинация с вода образуват гелообразна консистенция, която забавя изпразването на стомаха и поражда чувство на ситост. Анализ на 45 проучвания заключава, че консумацията на ленено семе (30 гр на ден или около две супени лъжици) води до намаляване на телесното тегло.
Как да увеличим максимално ползите от лененото семе?
Най-добре е лененото семе да се приема смляно и в натурален вид по една чаена лъжичка час преди хранене, примесено с кисело мляко или поръсено върху салатата. Това се обяснява с факта, че целите семена преминават през стомаха, без да се разграждат. С други думи, здравословните мазнини и другите хранителни вещества, на които е богато лененото семе, няма да бъдат усвоени от организма.
Също така се препоръчва, семената от лен да се смилат точно преди консумация, тъй като маслата започват да се разграждат при излагане на въздух и светлина. За да се запазят хранителните вещества на лененото семе, трябва да се съхранява на хладно и тъмно място.
Как да добавим ленено семе към диетата?
- Добавете смляно ленено семе към вода и консумирайте като напитка;
- Овкусете салатата с масло от ленено семе;
- Добавете в зърнена закуска, кисело мляко, бисквити, мъфини, хляб и други тестени;
- В смутита за сгъстяване на консистенцията;
- В комбинация с вода като заместител на яйца;
- В месни ястия.
Червата в човешкото тяло не могат да разрушат здравата външна обвивка на семената, затова се препоръчва консумацията на смлени семена, тъй като се усвояват много по-лесно от целите.
Лененото масло се извлича чрез процес, наречен студено пресоване. Като се има предвид, че маслото е чувствително към топлина и светлина, най-добре е да се съхранява в тъмни стъклени буркани и на тъмно и хладно място (примерно в кухненски шкаф). Тъй като някои от хранителните вещества в него са чувствителни към топлина, то не е подходящо за готвене при висока температура.
Лененото масло съдържа повече алфа-линоленови (АЛА) мастни киселини от лененото масло. В една супена лъжица смлени ленени семена се съдържат 1,6 грама АЛА мастни киселини, докато в същото количество ленено масло има 7 грама.
Ползите за здравето, отбелязани в проучвания, са наблюдавани само с 1 супена лъжица (10 грама) смлени ленени семена на ден. Препоръчва се обаче да се приемат по-малко от 5 супени лъжици (50 грама) ленени семена на ден.
Противопоказания на семената от лен
Въпреки че ползата на лененото семе за човешкия организъм е безспорна, съществуват и противопоказания за употребата му. Не трябва да се използва при чревни възпаления, тъй като има слабително действие. Семената не са подходящи за жени, страдащи от ендометриоза, миоми на матката или поликистоза. Бременни и кърмачки също да не приемат ленено семе. Не се препоръчва включването на растението в менюто на мъже, застрашени от рак на простатата, защото при това заболяване алфа-линоленовата киселина е противопоказна.
girl-magazine.ru; healthline.com
Снимки: pixabay.com; freepik.com
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 35.0 мл. |
Белтък | 18.0 гр. |
Мазнини | 42.0 гр. |
Въглехидрати | 1.0 гр. |
Калории | 534 кал. |
Витамини и минерали
витамин Е, калий, манган, магнезий |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЛАНДЖЕЛИКА ОФИЦИНАЛИС ОМЕКОТЯВАЩ ШАМПОАН 2 в 1 С ЕКСТРАКТ ОТ ЛАЙКА 250 мл
БИЛКОВИТА БИЛКОВА СМЕС ЗА ДЕТОКСИКАЦИЯ 230 г
НУТРАВИТА ФИБРИ КОМПЛЕКС С ВКУС НА КЪПИНА 200 г
ЧАЙ ЗА БЪБРЕЦИ ПО ЛАМБРЕВ * 70 гр. ПАКЕТ
НАНИ ПРОФЕШЪНЪЛ БАЛСАМ - МАСКА ЗА КЪДРАВА И НЕПОКОРНА КОСА 100 мл
ХРИСТИНА МЕХЛЕМ С ЛЕНЕНО СЕМЕ 40 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Ядки и семена
- Ленено семе - как се приема и за какво е полезно
- Как да приемаме ленено семе против запек – рецепти и начин на действие
- Лигнани - фитоестрогени с невероятни ползи за здравето
- Лененото семе нормализира функцията на щитовидната жлеза
- Пречистване на организма с ленено семе – рецепти и приложение
- Ленено масло за отслабване. Полза и начин на приемане
- Домашни маски за коса с ленено семе
- Облекчете артрита с ленено масло
- Лен
- Напитки с ленено семе, които подпомагат изгарянето на мазнини и отслабването
Коментари към Ленено семе – ползи и вреди за здравето
Таня
Здравейте! От 5 месеца приемам сутрин по 3 с л смляно ленено в чаша вода. Много ли е като количество и мога ли да го вземам всеки ден?
Здравейте, приемът на ленено семе зависи от причината, поради която ще го използвате.
При запек може да приемате дневно 10-15 грама (1 супена лъжица) ленено семе заедно със 150 ml течност, като сок или вода. Ако е необходимо, можете постепенно да увеличите количеството до 2 супени лъжици на ден, но го правете бавно, за да позволите на храносмилателната ви система да се адаптира.
Употребата на ленено семе за пречистване на организма е краткотрайна. Може да прочетете повече в статията Пречистване на организма с ленено семе – рецепти и приложение.
Лененото семе обикновено може да се приема дългосрочно като част от здравословна диета. То не само помага при запек, но също така осигурява други ползи за здравето, като омега-3 мастни киселини, лигнани и фибри. Препоръчителното дневно количество е 1-2 супени лъжици.
Ако искате да се възползвате от полезните свойства на семената, добавяйте ги към храната си. В Как да консумираме ленено семе, за да се възползваме от полезните му свойства може намерите варианти за включване в менюто.
Прекомерният прием на ленено семе може да доведе до храносмилателен дискомфорт, като подуване на корема, газове или дори диария. Придържайте се към препоръчаните дози и приемайте достатъчно вода, за да избегнете храносмилателен дискомфорт.
Здравейте! От 5 месеца приемам сутрин по 3 с л смляно ленено в чаша вода. Много ли е като количество и мога ли да го вземам всеки ден?
Анита Мирославова Красимирова
Здравейте, комплименти за прекрасната статия. Моят въпрос е: може ли съпругът ми, който има злокачествен тумор на стомаха с множество разсейки на черния дроб, да консумира ленено брашно ? Благодаря предварително.
Здравейте! Необходимо е да съгласувате консумацията с лекуващия лекар на съпргуга Ви, запознат със състоянието му.
Здравейте, комплименти за прекрасната статия. Моят въпрос е: може ли съпругът ми, който има злокачествен тумор на стомаха с множество разсейки на черния дроб, да консумира ленено брашно ? Благодаря предварително.
Соня Любенова
Благодаря за изперпателната информация! Колко време може да продължи ежедневната консумация (2 с. л. на ден) на ленено семе? Опасно ли е да се взема в продължение на години(5 г. и повече)? Благодаря!
Радваме се, че сме Ви били полезни! Въпреки че не съществуват конкретни препоръки за приема на ленено семе, експертите са на мнение, че 1-2 супени лъжици на ден са здравословно количество. Няма определена продължителност на употреба.
Благодаря за изперпателната информация! Колко време може да продължи ежедневната консумация (2 с. л. на ден) на ленено семе? Опасно ли е да се взема в продължение на години(5 г. и повече)? Благодаря!
Николова
На възраст над 55 години съм и в менопауза, имам миома на матката, която не нарастване. Мога ли да ям ленено семе или да не си създавам излишни грижи?
Здравейте! Възможно е да не е подходящо. Консултирайте се акушер-гинеколога си.
На възраст над 55 години съм и в менопауза, имам миома на матката, която не нарастване. Мога ли да ям ленено семе или да не си създавам излишни грижи?