Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Хранене Групи храни и ястия Ядки и семена Ленено семе – ползи и вреди за здравето

Ленено семе – ползи и вреди за здравето

от 29 авг 2013г., обновено на 14 юли 2020г.
Редактор: Ваня Боянова
Ленено семе – ползи и вреди за здравето - изображение
  • Инфо
  • Хранителна стойност
  • Витамини и минерали
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Хранителна стойност
Витамини и минерали
Продукти
Коментари
Свързаност

Лененото семе е една от най-старите отглеждани от човека култури и е плод на едногодишното тревисто растение лен. В зависимост от климата, при който се отглежда, семето е различно по форма, цвят и размер. Има бели, червени, жълти или черни семенца.

Първите източници, в които се разказва за чудотворните сили на вълшебната билка ленено семе, са от 650 г. преди Христа. Бащата на медицината Хипократ го препоръчвал за облекчаване на стомашни болки, а древногръцкият философ Теофраст го наричал в писанията си лек против кашлица. В Древен Вавилон лененото семе също било използвано за лечебни цели, а египтяните го ползвали при погребения. През VIII век френският крал Карл Велики издал указ, впечатлен от свойствата на растението. Той заповядал на поданиците си да консумират всеки ден ленено семе, за да бъдат по-здрави. Освен кралската заповед глашатаите трябвало да запознаят населението и с правилата за употребата на вълшебната билка.

Лененото семе се характеризира с уникални лечебни свойства. Ползата на растението за човешкото здраве е известна отдавна, то се използва както за производството на тъкани, така и в качеството си на хранителна добавка. Репутацията си на супер продукт лененото семе печели заради множеството хранителни вещества в състава си, но най-вече благодарение на три от тях: омега-3 мастни киселини, лигнани и фибри. Само в 1 супена лъжица се съдържат 1,8 грама омега-3 алфа-линоленова киселина. В лененото масло омега-3 киселините представляват около 50% от масата, което е пет пъти повече, отколкото в рапичното и фъстъченото масла. По съдържание на лигнани лененото семе превъзхожда многократно всякакви други продукти. Разтворимите и неразтворимите фибри дават усещане за ситост и помагат за извеждането на шлаките от организма.

Хранителен състав на лененото семе

кафяво и златно ленено семе

Омега-3 мастните киселини в състава регулират имунитета и подобряват биохимичните процеси в организма. Лигнаните са естрогени с антиоксидантно действие, които регулират хормоналното равновесие и стимулират увеличаване на производството на хормони в организма. Фибрите пък са благоприятни за храносмилането и отделителната система и засищат глада, категорични са експертите.

Една супена лъжица ленено семе осигурява добро количество протеини, фибри и омега-3 мастни киселини, както и витамини и минерали:

  • 37 калории;
  • 1,3 грама протеин;
  • 2 грама въглехидрати;
  • 1,9 грама фибри;
  • 3 грама мазнини, от които:
  • 0,3 грама наситени мазнини;
  • 0,5 грама мононенаситени мазнини;
  • 2 грама полиненаситени мазнини;
  • 1,597 мг омега-3 мастни киселини;
  • витамини: B1 (8% от ДП*), B6 (2% от ДП*), B9 (2% от ДП*), витамин E;
  • микроелементи: желязо (2% от ДП*), магнезий (7% от ДП*), фосфор (4% от ДП*), калий (2% от ДП*), манган.

ДП* - дневна потребност

В семената на лена има също глутен, незаменими аминокиселини и минерални вещества, фитохимични вещества, антиоксиданти. За да се осигури на организма необходимото количество хранителни вещества, е достатъчно да се приемат (в смлян вид или под формата на отвара) около 20 - 25 грама ленено семе.

Полезни свойства на лененото семе

смляно ленено семе

Семената на лена са много полезни за хората, страдащи от заболявания на стомашно-чревния тракт, черния дроб, бъбреците и щитовидната жлеза. Включването на продукта в менюто е профилактика срещу тромбоза. Значително се понижава риска от развитието на ракови и сърдечносъдови заболявания. Редовната консумация на ленено семе с храната повишава имунитета, подобрява перисталтиката на червата, възстановява притока на кръв към тъканите, стабилизира нивото на кръвната захар, подпомага отслабването.

Изследвания на учени показват, че лененото семе е полезно за тези, които са предразположени към ракови и злокачествени образувания (особено на млечната жлеза и дебелото черво). Освен това, продуктът оказва подмладяващо и антибактериално действия върху организма. Използва се в качеството си на отхрачващо, слабително и противовъзпалително средство. При чревна язва се прави клизма с отвара от ленено семе в комбинация с розово масло.

Няколко проучвания са откриват, че хората с диабет тип 2, които добавят по 10-20 грама смляно ленено семе в диетата си в продължение на поне един месец, показват намаляване с 8 до 20% нивата на кръвна захар. Този ефект се дължи най-вече на съдържащите се в лененото семе неразтворими фибри, които забавят отделянето на захар в кръвта и намаляват нивата на кръвната захар. Същото твърдение не се отнася за лененото масло, тъй като в него не се съдържат фибри.

Семената от лен имат свойството да намаляват чувството на глад, вероятно поради съдържащите се в тях разтворими фибри. Те забавят храносмилането в стомаха, което задейства множество хормони, контролиращи апетита и осигуряват усещане за пълнота.

Лененото семе предотвратява сърдечносъдови заболявания

Добрите мазнини в лененото семе спомагат за понижаване на кръвното налягане, предпазват от втвърдяване на артериите, намаляват „лошия“ холестерол и предотвратяват инсултите. Проучване, включващо пациенти с висок холестерол, установява, че консумацията на три супени лъжици ленено семе на прах дневно в продължение на три месеца намалява „лошия“ холестерол с почти 20% и понижава общия холестерол с повече от 15%.

Семената на лена намаляват риска от ракови заболявания

Лененото семе е доказано, че предотвратява развитието на тумори, по-специално рак на гърдата, простатата и дебелото черво. Според специалисти това се дължи на високото съдържание на лигнани. Смята се, че тези растителни съединения имат антиангиогенни свойства, което означава, че са способни да възпрепятстват растежа на туморните образувания.

Консумацията на ленени семена нормализира кръвната захар

Редовният прием на ленено семе подпомага нормализирането на кръвната захар при пациенти с диабет. Семената също могат да помогнат за ограничаване на риска от хроничното заболяване по други причини. Проучване, включващо пациенти в преддиабетно състояние, показва, че консумацията на 13 г ленено семе на ден намалява нивата на глюкоза в кръвта и подобрява чувствителността към инсулин.

Лененото семе намалява интензивността на горещите вълни

Експертите твърдят, че лененото семе може да помогне при най-често срещаните симптоми на менопауза. Проучване, публикувано през 2007 г., което включва жени в менопауза, показва, че консумацията на две супени лъжици ленено семе по два пъти на ден намалява с 50 процента интензивността на горещите вълни. Разлика се забелязва още през първата седмица, а максималният ефект се постига след втората.

Семената на лена придават еластичност на кожата

Проучване установява, че приемът на ленено семе води до значително намаляване на чувствителността на кожата и намаляване на грапавостта, като същевременно подобрява хидратацията и еластичността й.

Ленените семена подпомагат отслабването

Лененото семе е богато на разтворими фибри, наречени клей. Тези влакна в комбинация с вода образуват гелообразна консистенция, която забавя изпразването на стомаха и поражда чувство на ситост. Анализ на 45 проучвания заключава, че консумацията на ленено семе (30 гр на ден или около две супени лъжици) води до намаляване на телесното тегло.

Как да увеличим максимално ползите от лененото семе?

Най-добре е лененото семе да се приема смляно и в натурален вид по една чаена лъжичка час преди хранене, примесено с кисело мляко или поръсено върху салатата. Това се обяснява с факта, че целите семена преминават през стомаха, без да се разграждат. С други думи, здравословните мазнини и другите хранителни вещества, на които е богато лененото семе, няма да бъдат усвоени от организма.

Също така се препоръчва, семената от лен да се смилат точно преди консумация, тъй като маслата започват да се разграждат при излагане на въздух и светлина. За да се запазят хранителните вещества на лененото семе, трябва да се съхранява на хладно и тъмно място.

Как да добавим ленено семе към диетата?

овесена каша с ленено семе и плодове

  • Добавете смляно ленено семе към вода и консумирайте като напитка;
  • Овкусете салатата с масло от ленено семе;
  • Добавете в зърнена закуска, кисело мляко, бисквити, мъфини, хляб и други тестени;
  • В смутита за сгъстяване на консистенцията;
  • В комбинация с вода като заместител на яйца;
  • В месни ястия.

Червата в човешкото тяло не могат да разрушат здравата външна обвивка на семената, затова се препоръчва консумацията на смлени семена, тъй като се усвояват много по-лесно от целите.

Лененото масло се извлича чрез процес, наречен студено пресоване. Като се има предвид, че маслото е чувствително към топлина и светлина, най-добре е да се съхранява в тъмни стъклени буркани и на тъмно и хладно място (примерно в кухненски шкаф). Тъй като някои от хранителните вещества в него са чувствителни към топлина, то не е подходящо за готвене при висока температура.

Лененото масло съдържа повече алфа-линоленови (АЛА) мастни киселини от лененото масло. В една супена лъжица смлени ленени семена се съдържат 1,6 грама АЛА мастни киселини, докато в същото количество ленено масло има 7 грама.

Ползите за здравето, отбелязани в проучвания, са наблюдавани само с 1 супена лъжица (10 грама) смлени ленени семена на ден. Препоръчва се обаче да се приемат по-малко от 5 супени лъжици (50 грама) ленени семена на ден.

Противопоказания на семената от лен

Въпреки че ползата на лененото семе за човешкия организъм е безспорна, съществуват и противопоказания за употребата му. Не трябва да се използва при чревни възпаления, тъй като има слабително действие. Семената не са подходящи за жени, страдащи от ендометриоза, миоми на матката или поликистоза. Бременни и кърмачки също да не приемат ленено семе. Не се препоръчва включването на растението в менюто на мъже, застрашени от рак на простатата, защото при това заболяване алфа-линоленовата киселина е противопоказна.

Източник:

girl-magazine.ru; healthline.com
Снимки: pixabay.com; freepik.com

Още по темата:
  • Ленено брашно Ленено брашно
  • Ленено масло Ленено масло
4.0/5 4 оценки

Хранителна стойност при 100гр.

Вода35.0 мл.
Белтък18.0 гр.
Мазнини42.0 гр.
Въглехидрати1.0 гр.
Калории534 кал.

Витамини и минерали

витамин Е, калий, манган, магнезий

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЧАЙ ЗА БЪБРЕЦИ ПО ЛАМБРЕВ * 70 гр. ПАКЕТ
2.40лв.

ЧАЙ ЗА БЪБРЕЦИ ПО ЛАМБРЕВ * 70 гр. ПАКЕТ

СОЛГАР ФОРМУЛА МНОЖЕСТВО ФИБРИ капсули * 120
41.45лв.

СОЛГАР ФОРМУЛА МНОЖЕСТВО ФИБРИ капсули * 120

БОТАЛАЙФ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ С РОЗОВО МАСЛО 50 мл.
46.00лв.

БОТАЛАЙФ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ С РОЗОВО МАСЛО 50 мл.

КОЛАГЕНА ИНСТАНТ БЮТИ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН КРЕМ ЗА ЛИЦЕ SPF 30 50 мл
29.80лв.

КОЛАГЕНА ИНСТАНТ БЮТИ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН КРЕМ ЗА ЛИЦЕ SPF 30 50 мл

ТЕЧНИ КРИСТАЛИ ЗА КОСА ЛИНЕА БИО 60 мл
11.00лв.

ТЕЧНИ КРИСТАЛИ ЗА КОСА ЛИНЕА БИО 60 мл

ЛЬО ПЕТИ МАРСЕЛИЕ БАЛСАМ ЗА НОРМАЛНА КОСА С БАДЕМОВО МАСЛО 200 мл.
6.70лв.

ЛЬО ПЕТИ МАРСЕЛИЕ БАЛСАМ ЗА НОРМАЛНА КОСА С БАДЕМОВО МАСЛО 200 мл.

Коментари към Ленено семе – ползи и вреди за здравето

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Ленено семе – ползи и вреди за здравето
    www.framar.bg 
    на 26 January 2021 в 17:07
    Коментирайте "Ленено семе – ползи и вреди за здравето"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Ядки и семена
  • Ленено семе - как се приема и за какво е полезно
  • Как да приемаме ленено семе против запек – рецепти и начин на действие
  • Напитки с ленено семе, които подпомагат изгарянето на мазнини и отслабването
  • Как да пречистим организма с ленено семе – рецепти и приложение
  • Лененото семе нормализира функцията на щитовидната жлеза
  • Лигнани - фитоестрогени с невероятни ползи за здравето
  • Домашни маски за коса с ленено семе
  • Пречистете тялото от токсините чрез плодови комбинации с ленено семе
  • Лен
  • Ленено масло за отслабване. Полза и начин на приемане

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Ленено семе с кисело мляко топи мазнини?

преди 1183 дни, 6 часа и 47 мин.

Натравяне с ленено семе - изключително неприятно

преди 2585 дни, 20 часа и 6 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Белези по задните части и бедрата

преди 9 дни, 8 часа и 38 мин.

Полезно ли може да бъде прането на дивани и матраци?

преди 15 дни, 18 часа и 54 мин.

Препоръки за препарат за премахване на петна и миризма от котешка и кучешка урина

преди 15 дни, 19 часа и 44 мин.

Занимания по време на криза :)

преди 19 дни, 23 часа и 35 мин.
Всички

АНКЕТА

Ще се ваксинирате ли срещу COVID-19?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Домашни маски за коса с ленено семе

Домашни маски за коса с ленено семе

от 28 окт 2020г. Прочети повече
Лигнани - фитоестрогени с невероятни ползи за здравето

Лигнани - фитоестрогени с невероятни ползи за здравето

от 07 окт 2020г. Прочети повече
Напитки с ленено семе, които подпомагат изгарянето на мазнини и отслабването

Напитки с ленено семе, които подпомагат изгарянето на мазнини и отслабването

от 27 авг 2020г. Прочети повече
Лененото семе не облекчава горещите вълни

Лененото семе не облекчава горещите вълни

от 26 фев 2020г. Прочети повече

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах