Ленено масло
Познати са различни видове растителни мазнини, които се характеризират с полезни за човешкото здраве свойства. Към тях се отнася и лененото масло, което от древни времена активно се използва при приготвянето на козметични продукти: кремове, маски, балсами за коса. Освен това то намира широко приложение за лечение на редица заболявания, нанася се върху наранена кожа.
Състав и полза на лененото масло за организма
Състав
Както знаем, повечето от растителните мазнини са полезни, но с най-голяма биологична стойност се отличава именно лененото масло. Приемайки 1-2 чаени лъжици от него дневно, човек си набавя необходимото количество мастни киселини (като: Омега-3, Омега-6, Омега-9). Съдържанието на такива в продукта не отстъпва дори на тези в рибеното масло. Но освен това, в мазнината от ленени семена има и големи количества жизнено необходими витамини и минерали:
- витамини А, В1, В2, В6, Е, С;
- цинк, калий, магнезий.
Полезни свойства
Редовната консумация на ленено масло позволява да се намали нивото на холестерола в кръвта и риска от образуване на тромби в кръвоносните съдове. Във връзка с това продуктът се препоръчва като профилактика срещу инфаркти и инсулти.
Голямото количество омега-3 мастни киселини понижава вероятността от развитие на шизофрения, стрес, нарушения на мозъчната дейност, дължащи се на възрастта. Освен това се подобрява паметта, концентрацията и се увеличава мозъчната активност.
Учените доказват, че лененото масло действа добре на женското здраве, нормализирайки хормоналния фон, намалява риска от развитие на рак на гърдата.
По отношение на мъжкото здраве продуктът също е много полезен, защото предпазва от тумори на простатата.
Хората, страдащи от захарен диабет, могат да намалят нивото на глюкоза в кръвта си, благодарение на консумация на растителната мазнина.
Подрастващите пък ще се отърват от кожни проблеми, ако приемат олио от ленени семена.
Освен всичко казано дотук, мазнината подпомага и отслабването, като подобрява дейността на стомашно-чревния тракт, пречиства организма от шлаки и преборва мастните тъкани (Вижте "Ленено масло за отслабване").
Лененото масло е и меко слабително средство (1 супена лъжица 2-3 пъти дневно преди хранене), действа добре върху състоянието на кожата, косата и ноктите, тъй като съдържа витамини от група В.
Продуктът може да се прилага външно при кожни наранявания и изгаряния. Кърпа, напоена с маслото и положена върху засегнатия участък, ускорява зарастването на раните и регенерирането на кожата.
Вреда и противопоказания на лененото масло
Бременни и кърмещи жени могат да приемат ленено масло само след консултация с лекар, тъй като продуктът е в състояние да обостри заболявания на жлъчката и задстомашната жлеза.
vkusnoepoleznoe.ru; polza-vred.su
Хранителна стойност при 100гр.
Мазнини | 100 гр. |
Калории | 884 кал. |
Витамини и минерали
А, В1, В2, В6, Е, С; цинк, калий, магнезий |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МЕНОВИТАЛ таблетки * 60 ХЕЛТ ЕЙД
ГАСТРОТЕРРА капсули * 30
ДЖАРОУ ФОРМУЛАС ЛЕНЕНО МАСЛО капсули 1000 мг * 200
ДЖАРОУ ФОРМУЛАС ЛЕНЕНО МАСЛО капсули 1000 мг * 100
ЕОФЛОРИА МАСЛО ОТ ЛЕНЕНО СЕМЕ 250 мл
ШУГЪР БАЛАНС сироп 250 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Мазнини, маргарин, олио
- Ленено семе - как се приема и за какво е полезно
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Ленено семе – ползи и вреди за здравето
- Пречистване на организма с ленено семе – рецепти и приложение
- Как да приемаме ленено семе против запек – рецепти и начин на действие
- Лененото семе нормализира функцията на щитовидната жлеза
- Домашни маски за коса с ленено семе
- Лигнани - фитоестрогени с невероятни ползи за здравето
- Насърчете растежа на косата с гел от лимон и ленено семе
- Напитки с ленено семе, които подпомагат изгарянето на мазнини и отслабването
Коментари към Ленено масло