Кумис
Кумисът е киселомлечен продукт с лечебни и високи хранителни качества. Приготвя се от кобилешко мляко по специален начин, предпазва от развитие на заболявания и повлиява благоприятно здравословното състояние при вече съществуващи. Напитката има бял цвят, нежна консистенция и приятен киселомлечен вкус. Получава се чрез ферментация на млякото с помощта на млечнокисели бактерии или млечни дрожди. Съдържанието на алкохол зависи от степента на узряване на течността и се разделя на слаба, средна и силна. Колкото по-дълъг е периодът на зреене, толкова по-силно концентрирана е живителната напитка.
Историята на кумиса датира от хилядолетия. Той помага в лечението на редица тежки заболявания, бързо възстановява силите, утолява глада и жаждата, повишава съпротивителните сили на организма в битката със здравословни проблеми и неразположения.
Състав
Готовият за консумация кумис е находище на полезни вещества, които напълно се усвояват от организма. В състава на напитката влизат:
- витамини от група В (тиамин, рибофлавин, цианокобаламин); РР, С, А;
- фолиева, млечна и пантотенова киселини;
- биотин; каротин;
- комплекс от микро- и макроелементи: натрий, калий, калций, магнезий, фосфор, желязо;
- етилов спирт.
Средното съдържание на етилов спирт е от 0,2 до 2,5%, но понякога достига и до 4,5%, като в такива случаи се касае за силна натурална напитка, изготвена само и единствено от кобилешко мляко.
Терапевтични свойства
Лечебните свойства на продукта се дължат на компонентите, от които се състои, и се проявяват при продължителен прием на напитката. Кумисът се отличава със следните действия:
- общоукрепващо;
- противовъзпалително;
- антибактериално;
- заздравяващо;
- холеритично;
- противоанемично;
- успокояващо;
- пробиотично;
- антибиотично.
Млечната напитка е ефективна в лечението на болести, изискващи големи защитни сили на организма: инфекциозни и хронични стомашно-чревни заболявания, туберкулоза, упорита диария, вследствие на чревни инфекции.
Полезните свойства на кумиса се използват за профилактика и лечение на сезонни заболявания на дихателните органи. Употребата му е обоснована при комплексна терапия на туберкулоза, анемия и отслабен имунитет.
Меките холеритичен и разхлабващ ефекти помагат при подуване на корема и спастични болки.
Възстановителните и противовъзпалителни свойства допринасят при лечението на язви на стомаха и дванадесетопръстника, нормализират дейността на задстомашната жлеза и увеличават лактацията.
Благоприятно въздействие на живителната напитка се забелязва върху сърцето и кръвоносните съдове.
Богатият на калций кумис се грижи за костната тъкан и предпазва зъбите от рушене.
Бързо възстановява нормалната чревна и влагалищна микрофлора, потиска растежа на болестотворните микроорганизми.
Доказана е ползата на продукта за стомашно-чревния тракт (освен в случаите на обострени заболявания), тъй като нормализира секреторната дейност на храносмилателните органи.
Приемът на кумис действа благоприятно на кръвта, повишава нивото на хемоглобина и подобрява левкоцитната формула.
Млечната напитка помага при нервно изтощение и депресия, давайки душевен комфорт.
Тонизиращият и освежаващ ефекти повишава работоспособността, утоляват жаждата и се справят с махмурлука.
Натуралният източник на полезни вещества проявява своите целебни свойства напълно при продължителна и правилна употреба. За лечебни цели се препоръчва ежедневен прием на 1 чаша кумис половин час след закуска в продължение на 3-4 седмици.
Кумис за отслабване
Ниската калоричност на киселомлечния продукт го прави подходящ за включване в диетични хранителни режими. Така организмът няма да изпитва стрес от недостига на витамини, микроелементи и аминокиселини в дневното меню.
Способността на напитката да контролира калоричността на консумираната храна е от полза както при лечението на анорексия, така и в борбата с натрупаното излишно телесно тегло.
Приемът на кумис преди ядене дава чувство на стомашна пълнота и ситост, а мекият слабителен ефект не води до обезводняване.
Употреба в козметиката
Лечебните съставки на кумиса благоприятстват състоянието на косата: укрепват космените фоликули, подобряват структурата на косата, придават блясък и обем, ускоряват растежа.
Напитката от кобилешко мляко нормализира функциите на мастните жлези, подобрява еластичността и цвета на кожата, затова се използва при приготвянето на домашна козметика за лице.
Противопоказания
Кумисът се усвоява бързо от организма и обикновено не се наблюдават странични ефекти от употребата му. Но напитката е противопоказна при заболявания на стомашно-чревния тракт в период на обостряне, както и при индивидуална непоносимост към киселомлечни изделия от този вид.
poleznenko.ru; findfood.ru; sostavproduktov.ru
Хранителна стойност при 100гр.
Белтък | 2,05 гр. |
Мазнини | 1,90 гр. |
Въглехидрати | 5 гр. |
Калории | 48 кал. |
Витамини и минерали
Витамини: А, В1, В2, РР, С; каротин; минерали: натрий, калий, калций, магнезий, фосфор, желязо. |
Коментари към Кумис