Жълъд - ползи и вреди
Жълъдите са плодовете на дъба. Те се използват от незапомнени времена в народната медицина. Благодарение на богатия им състав още в древността са се прилагали като лечебно средство при редица заболявания. В тази статия ще разгледаме ползите и възможните опасности от консумацията на жълъди, както и техния хранителен състав.
Хранителен състав на жълъдите
Тези горски дарове са богати на белтъчини, въглехидрати, захари, танини, масла, дъбилни вещества и особено на скорбяла. Освен това в тях има наличие на активното вещество кверцетин, което притежава множество целебни свойства: отлично намалява отоците, облекчава възпаленията и спазмите, има диуретично и антиоксидантно действия. Но такива лечебни жълъди растат само по дъбовете, които са на над 50-годишна възраст.
Дъбовите плодове съдържат танини - група горчиви растителни съединения, които могат да бъдат вредни, когато се консумират в големи количества. Освен това могат да доведат до неблагоприятни последици за здравето, като тежко увреждане на черния дроб. Танините се считат за антинутриенти, което означава, че намаляват способността на тялото да усвоява основни хранителни вещества от храната. Повечето танини се извличат от жълъдите чрез накисване или варене.
В една порция от 28 грама сушени жълъди се съдържат следните хранителни вещества:
- 144 калории;
- 2 грама протеини;
- 9 грама мазнини;
- 15 грама въглехидрати;
- 4 грама фибри;
- Витамини: витамин A (44 от ДП*), витамин E (20% от ДП*), B6 (10% от ДП*), B9 (8% от ДП*);
- Микроелементи: желязо (19% от ДП*), манган (19% от ДП*), калий (12% от ДП*).
Жълъдите са нискокалорични, като повечето от калориите идват от съдържащите се в тях здравословни ненаситени мазнини.
Полезни свойства на жълъдите
Освен всичко изброено до момента, жълъдите се смятат и за отлично бактерицидно и антитуморно средство. Те често се употребяват при зъбобол, проблеми с венците, за спиране на кръвоизливи. Препоръчват се за лечение на проблеми с пикочно-половата система: ефективни са при напикаване и женски заболявания, също така допринасят за повишаване на потентността.
Дъбовите плодове действат благоприятно върху храносмилателната система: отвара от тях помага при различни видове отравяния, стомашни разстройства, хронични и остри колити. Настой от жълъди приемат тези, които страдат от хипертония, остеохондроза, ставни заболявания. Астмата, бронхитът и кашлицата могат да бъдат преборени с така нареченото кафе от жълъди.
Жълъдите доставят своите ползи, ако са приготвени правилно и не се консумират сурови.
1. Подобрява здравето на червата
Жълъдите са чудесен източник на фибри, които подхранват полезните бактерии в червата на човек. Тези бактерии имат ключова роля в цялостното здраве. Неравновесието им е свързано със затлъстяване, диабет и чревни заболявания. Жълъдите отдавна се използват като билково лекарство за лечение на стомашни болки, подуване на корема, гадене, диария и други често срещани оплаквания.
2. Богат източник на антиоксиданти
Учените откриват над 60 полезни растителни съставки в жълъдите, включително катехини, ресвератрол, кверцетин и галова киселина - мощни антиоксиданти, които предпазват клетките от увреждане, причинено от свободните радикали. Изследвания показват, че диетите с високо съдържание на антиоксиданти могат да помогнат за предотвратяване на хронични заболявания, като сърдечни болести, диабет и рак.
3. Природен дар
Около 450 вида дъбове по света произвеждат жълъди, предимно в Северното полукълбо. От есента до началото на пролетта може да се намерят стотици, ако не и хиляди зрели жълъди по земята под дъбовите дървета.
Противопоказания на жълъдите
1. Суровите жълъди може да бъдат опасни за здравето
Както споменахме по-горе, танините в суровите жълъди действат като антинутриенти, които имат свойството да намалят усвояването на някои съставки в храните. Те са свързани и с някои видове рак и могат да причинят увреждане на черния дроб, когато се консумират в големи количества.
Някои хора съобщават за симптоми като гадене и запек след консумация на сурови жълъди. Танините придават на ядките горчив вкус, затова не е препоръчително да се консумират сурови. Може лесно да се премахнат танините чрез варене или накисване на ядките. Този процес премахва горчивината им и ги прави безопасни за ядене.
2. Могат да причинят алергични реакции
Жълъдите са дървесни ядки, които са едни от най-често срещаните алергени в световен мащаб. Алергичните реакции от дървесни ядки варират от лек сърбеж, дразнене в гърлото и сълзене на очите до анафилаксия - потенциално животозастрашаваща реакция, която може да причини изключително затруднено дишане.
Ако имате алергия към други дървесни ядки, трябва да избягвате консумацията на жълъди. Преди да ги добавите към диетата си, консултирайте се с вашия лекар.
Как се приготвят за консумация жълъдите?
1. Изберете напълно зрели, кафяви жълъди с черупката. Избягвайте зелените, неузрели жълъди, тъй като те съдържат по-големи количества танини.
2. Изплакнете добре ядките, за да премахнете всички замърсители, изхвърлете изгнилите ядки.
3. Отстранете твърдите черупки с лешникотрошачка.
4. Сварете суровите жълъди в тенджера с вода за 5 минути или докато водата стане тъмнокафява. Прецедете ядките през гевгир.
5. Повторете още веднъж 4-та стъпка, докато водата стане бистра.
След премахването на танините, ядките се считат за безопасни за консумация. Може да се изпекат в загрята до 190 градуса фурна за 15-20 минути и хапнат като лека закуска между основните хранения. Друг вариант е да се изпекат с мед или поръсят с пудра захар и канела след печене. Сушените жълъди могат да се смелят на брашно и използват за приготвяне на хляб и сладкиши.
healthline.com
Снимки: pixabay.com
Хранителна стойност при 100гр.
Белтък | 6 гр. |
Мазнини | 24 гр. |
Въглехидрати | 41 гр. |
Калории | 386 кал. |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ №18 СТАБИЛНОСТ 30 мл
ЧАЙ ХЕЛМИ 2 ФИЛТЪР * 14
ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ПРИ ИЗТОЩЕНИЕ 20 мл.
ДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ КОМПЛЕКТ ЗА ЖЕНАТА
ДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ № 2 СПЕШНА ПОМОЩ 30 мл
ДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ КОМПЛЕКТ АГРЕСИЯ И ГНЯВ
СТАТИЯТА е свързана към
- Ядки и семена
- Дъб обикновен, Летен дъб
- Зимен дъб, Скален дъб, Горун
- Излекувайте блефарита с дъбова кора или метличина
- Направете си пудра от дъбова кора срещу изпотяване на краката
- С разтвор от дъбова кора ще спрете кръвотечението от носа
- Срещу хемороиди или вагинални инфекции правете седяща вана с дъбова кора
- Гаргарата с дъбова кора ще ви излекува от ангина
- Жълъдите действат кръвоспиращо и антитуморно
Коментари към Жълъд - ползи и вреди