Говежди мозък – състав, ползи и рискове за здравето
Черен дроб, бъбреци, момица (тимусна жлеза) – смятате, че сте опитали всички субпродукти, от които могат да се направят вкусни ястия? Ако обаче не сте консумирали говежди мозък, можем спокойно да заявим, че сте пропуснали много. Той е изключително питателен и изненадващо вкусен, ако е приготвен правилно. Също така този пренебрегван субпродукт е много по-популярен, отколкото повечето хора смятат, отчасти поради множеството си ползи за здравето.
Хранителен състав на говеждия мозък
Както почти всички субпродукти, говеждият мозък е изключително богат на хранителни вещества.
>>> Говежди (телешки) език – здравни ползи за организма и употреба в кулинарията
Порция от 100 грама съдържа:
- Калории: 141;
- Общо мазнини: 10,3 г (11% от препоръчителния дневен прием);
- Наситени мазнини: 2,3 г (2,3% от ПДП);
- Въглехидрати: 1,1 г;
- Протеин: 10,9 г;
- Холестерол: 3 мг;
- Натрий: 126 мг (5% от ПДП);
- Калий: 274 мг (8% от ПДП);
- Калций: 9 мг (4% от ПДП);
- Желязо: 2,3 мг (14% от ПДП);
- Магнезий: 12 мг (3% от ПДП);
- Фосфор: 335 мг (36% от ПДП);
- Цинк: 1,1 мг (7% от ПДП);
- Мед: 0,2 мг (11% от ПДП);
- Холин: 491 мг (89% от ПДП);
- Витамин А: 48 мг (3% от ПДП);
- Витамин Е: 2,1 мг (11% от ПДП);
- Витамин К: 0,1 мкг:
- Фолиева киселина (витамин В9): 6,3 мкг (1,7% от ПДП);
- Ниацин (витамин В3): 4,2 мг (6% от ПДП);
- Рибофлавин (витамин В2): 0,2 мг (13% от ПДП);
- Тиамин (витамин В1): 0,1 мг (6% от ПДП);
- Витамин В6: 0,1 мг (11% от ПДП);
- Витамин В12: 10,1 мг (158% от ПДП);
- Витамин С: 10,5 мг (18% от ПДП).
Както се вижда, говеждият мозък е особено богат източник на холин, холестерол и докозахексаенова киселина (DHA).
Холин
Холинът е основно хранително вещество, което е от полза за мускулите, черния дроб и мозъка. Говеждият мозък е един от най-добрите източници на холин. Като се има предвид, че повечето хора са с дефицит на хранителното вещество, консумацията на субпродукта може ефективно да възстанови нивата на холин.
Докозахексаенова киселина
Докозахексаеновата киселина е една от най-важните незаменими мастни киселини. Докато повечето хора смятат, че морските дарове са най-добрите източници на омега-3 мастни киселини, то говеждият мозък е богат на DHA. Само 100 грама сготвен мозък съдържа над 700 милиграма от тази основна мазнина.
Проучванията показват, че DHA може да предложи противовъзпалителни свойства, като същевременно облекчава стреса и насърчава когнитивните способности и настроението. Богатите на докозахексаенова киселина храни като говежди мозък и хайвер от сьомга са ценени от хилядолетия.
Холестерол
Говеждият мозък се нарежда на второ място след свинския по съдържание на висококачествен холестерол. 100 грам мозък съдържат 3 милиграма холестерол.
Противно на общоприетото схващане, холестеролът в диетата не е проблем за здравето. Човешкото тяло произвежда и използва големи количества холестерол, за да синтезира важни хормони като прегненолон и дехидроепиандростерон. Също така адекватните нива на серумния холестерол са свързани с щастието и интелигентността.
Проучване, включващо здрави жени, установява, че тези с ниски нива са по-склонни да страдат от депресия или други психични проблеми.
Други уникални хранителни вещества
Говеждият мозък съдържа няколко хранителни вещества, които наскоро научната общност започна да изследва. Те включват фосфатидилсерин, сфингомиелин, мозъчни клетъчни активатори, мозъчен невротрофичен фактор и други поддържащи мозъка пептиди.
Тези специфични за мозъка хранителни вещества също подкрепят твърдението, че всеки животински орган може да осигури специфични съединения за съответния орган от човешкото тяло.
Ползи за здравето от говеждия мозък
Уникалният хранителен профил на говеждия мозък може да предостави редица ползи за здравето. Субпродуктът е чудесно допълнение към списъка с храни и може да бъде включен в стандартни диети.
Говеждият мозък може да поддържа:
- цялостното здраве на мозъка;
- настроението и психичното благополучие;
- работната памет;
- неврогенезата.
Говеждият мозък също може да бъде от полза за спортистите. Големите количества холестерол, които субпродуктът съдържа, могат да се превърнат в прогестерон, прегненолон, тестостерон и дехидроепиандростерон. Тези свързани с младостта хормони могат да помогнат на тялото да поддържа нивата на кортизол под контрол и да се адаптира към стреса вследствие на високата физическа активност.
Рискове за здравето
Въпреки че говеждият мозък е изключително полезен за здравето, той също крие някои рискове. Мозъкът, заразен с говежди спонгиформен енцефалит (болестта „луда крава“), може да представлява сериозен риск за здравето и да причини болестта на Кройцфелд-Якоб – смъртоносно невродегенеративно заболяване.
Говеждият мозък също е с високо съдържание на холестерол – 10 пъти над препоръчителния дневен прием. Редовната консумация на субпродукта може да повлияе негативно на здравето, повишавайки нивата на „лошия“ холестерол, особено при хора, чувствителни към хранителен холестерол (този, който се съдържа в хранителни продукти).
- Beef Brain: Nutrition, Benefits, How to Eat it, and More: https://www.doctorkiltz.com/beef-brain/
- Nutrition Value of Beef Brain: https://www.livestrong.com/article/360367-nutrition-value-of-beef-brain/
Коментари към Говежди мозък – състав, ползи и рискове за здравето