Защо е полезно да се пие бира и кога тя става вредна
Бирата е популярна алкохолна напитка, любима на хиляди хора по целия свят. Позната още като пиво, тя се приготвя чрез варене и ферментиране на зърнени култури с мая, хмел, вода и други ароматизиращи съставки като билки и плодове. Алкохолното съдържание на повечето видове пиво е между 4 и 6%, но може да се открият и такива с 0,5 до 40% или безалкохолни. Най-силната бира в света се произвежда в Шотландия и съдържа 67,5% алкохол. Научно доказано е, че 1 литър нефилтрирана бира е 10 пъти по-полезна от литър прясно мляко.
Хранителна стойност и състав на бирата
Едно малко стандартно пиво (350 мл) съдържа:
- 153 калории;
- 1,6 грама протеин;
- 0 грама мазнини;
- 13 грама въглехидрати;
- витамини: ниацин, рибофлавин, холин, фолат, B12, B5;
- минерали: магнезий, фосфор, селен, калий, калций, тиамин, желязо, цинк.
- 13,9 грама алкохол.
Протеините в бирата не са много, но минералните вещества са съществено количество (1-2 грама на литър). В продукта се съдържат витамините B1, B2, PP, което го нарежда, ако не сред витаминните напитки, то сред хранителните продукти. Пивото е по-ниско калорично от кока-колата, ябълковия сок и плодовите напитки, които имат захар в състава си. Освен това е по-хранително от другите алкохолни напитки.
В светлата бира се съдържат около 100 калории в 350 мл напитка, а тъмната има приблизително 180 калории за същото количество. В безалкохолното пиво има най-малко калории – 72, а плодовите обикновено са най-калорични, тъй като съдържат добавени захари.
Бирата се произвежда от малц, хмел, мая и вода – продукти, сред които няма вредни за организма. Малцът е богат на въглехидрати, протеини, ензими и минерални соли. Екстрактните вещества на хмела, които се съдържат в пивото, имат успокояващо, болкопотискащо и дори дезинфекциращо действие.
За какво е полезна бирата?
Хората по света пият бира от хиляди години. Това не е случайно, тъй като в тази охлаждаща напитка се крият много ползи за здравето. Непрекъснато се откриват все повече и повече лечебни свойства от приема й. Още в Древността лекарите са препоръчвали изплакване на устата с продукта при зъбобол. В Средновековието чрез бирата са отстранявали камъни в бъбреците, лекували са изтощение. В народната медицина се срещат рецепти с продукта за лечение на простудни заболявания. Пивото освобождава организма от алуминиевите соли и канцерогенните вещества. Изследвания на японски учени доказват, че редовната му консумация може да намали вероятността от образуването на рак 2-3 пъти. Освен това бирата е полезна и за още много други състояния.
1. Понижава риска от сърдечни заболявания и нивата на лошия холестерол
Проучвания показват, че приемът на умерени количества пиво е полезно за сърцето, тъй като намалява риска от сърдечносъдови заболявания. Доказателства сочат, че разтворимите фибри в бирата помагат за намаляването на лошия (LDL) холестерол, инсулиновата резистентност и риска от развитие на диабет. Пивото, съдържащо големи количества добавена захар, не носи тези потенциални ползи, а дори може да допринесе за възникването на захарна болест. Важно е да се отбележи, че тези потенциални ползи са свързани само с лек до умерен прием (една до две бири за деня). От друга страна, прекалената консумация на алкохол може да увеличи риска от сърдечни заболявания и инсулт. Бирената мая се препоръчва да се приема вътрешно при различни инфекциозни заболявания, захарен диабет, фурункулоза, акне и други кожни болести.
2. Действа благоприятно на стомаха
Приемът на бира на гладно освобождава стомаха от излишната слуз, което е полезно при повечето видове гастрити. Хмелът активизира отделянето на стомашен сок, а попадналите активни вещества от него в пивото имат болкоуспокояващ и хипнотичен ефекти, спират растежа и размножаването на бактериите. Отбелязва се положителното действие на ечемичената напитка за възстановяване на лигавицата при болести на стомаха и дванадесетопръстника (гастрит, дуоденит, язва).
3. Предотвратява образуване на камъни в бъбреците
Консумацията на пиво понижава риска от развитие на камъни в бъбреците, а лекарите потвърждават, че умереното пиене на пиво дори ги разрушава. Бирите, които съдържат големи количества хмел, са богати на фитохимикали, които действат благоприятно на бъбреците.
4. Укрепва костите и предпазва от развитие на остеопороза
Поради високото съдържание на силиций алкохолната напитка помага за изграждането на по-здрави кости и намалява риска от развитие на остеопороза и фрактури.
5. Намалява стреса
Изследвания сочат, че две чаши бира на ден могат да намалят свързаните с работата стрес и тревожност. Честото обръщане към алкохола обаче може да причини повече вреда, отколкото полза. В дългосрочен план е възможно да допринесе до развитие на депресивни състояния и тревожност, затова пивото трябва да се консумира с мярка.
6. Подобрява паметта
Хмелът има тайна съставка, която може да повлияе положително на когнитивната функция. Това е ксантохумолът – флавоноид, който помага да се забавят дегенеративните процеси на паметта и да се подобрят умствените показатели. Съединението защитава мозъчните клетки от оксидативно увреждане, свързано с деменция. То придава характерната горчивина и аромат на пивото. Смята се, че 1-2 чаши бира дневно забавят стареенето на организма. Освен това ускоряват обмяната на веществата и допринасят за подмладяването на клетките.
7. Действа като естествен диуретик
Пиенето на алкохолната напитка води до често уриниране, което от своя страна помага за изхвърлянето на токсините от организма.
Кога бирата става вредна?
Алкохолът пречи на тялото да абсорбира витамини и минерали и може да намали способността на организма да изгаря съхраняваните мазнини. Пиенето на твърде големи количества алкохол носи своите негативни последствия върху здравето:
- ранна смърт;
- депресия;
- чернодробни заболявания (цироза);
- хипертония;
- недохранване;
- покачване на теглото и така нареченото "бирено коремче";
- ракови заболявания;
- панкреатит;
- зависимост.
Много често бирата се консумира с големи количества храна (особено солена, пържена или богата на захари), което води до покачване на теглото и редица здравословни проблеми. Редовното пиене на големи количества пиво може да навреди на черния дроб, кръвното налягане и цялостното здраве на човек. За да ограничите риска от отрицателни последици, най-добре е да ограничите приема на алкохолната напитка до не повече от една стандартна бутилка на ден за жени и до две за мъже.
healthline.com
снимки: freepik.com; pexel.com
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 95.0 мл. |
Белтък | 0,5 гр. |
Мазнини | 0.0 гр. |
Въглехидрати | 3,6 гр. |
Калории | 43 кал. |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Aлкохолни напитки
- Защо е полезна маската за коса с бира
- Полезна или вредна е бирата по време на бременност
- Отстранете камъните от бъбреците за 6 дни с бира, лимон и зехтин
- За какво е полезна бирата?
- Сорго, Метла, Мътлар, Татар, Метлина, Цирък
- Бирена панировка за кашкавал и сирена
- Панирани пилешки хапки с паста Патафри
- Хмелът в бирата може да създаде проблеми с ерекцията
- Безалкохолната бира от края на 19 в. в САЩ, използвана като средство за пречистване на кръвта
- Опитите бирата да бъде класифицирана като медицинска в САЩ в началото на 20 в.
Коментари към Защо е полезно да се пие бира и кога тя става вредна