Акай бери
Акай бери са малки лилави плодове, приличащи на боровинка. Растат на високи палми, а плодовете са характерно разположени. Могат да се открият в Централна и Южна Америка, както и в тропическата гора на Амазония.
Акай бери са били много популярна храна сред амазонските племена, благодарение на тях са успявали да издържат дълго време без да огладняват и без да се изморяват. Според някои учени, това се дължи на дребните акай бери, които са съставлявали около 40% от дневните им калории.
Хранителна стойност
Лилавият плод съдържа много полезни вещества, освен антиоксданти, а именно минерали, макроелементи, аминокиселини и дори малки количества есенциални мастни киселини. Въпреки че много се говори за ползата на акай бери при превенцията на рак, по въпроса не са правени много изследвания и твърдението все още не е доказано. Но тъй като други плодове като боровинките и черешите се смята, че предотвратяват развитието на рак, заради голямото количество антиоксиданти, които се борят със свободните радикали, би могло да се очаква, че акай бери има същите способности.
Акай бери съдържа много хранителни вещества:
- антиоксиданти (антоцианини, полифеноли, витамини А, С, Е);
- здравословни мазнини, включително мононенаситени мазнини, омега мастни киселини (омега-3, омега-6 и омега-9 и мастни киселини като линолова киселина, палмитинова киселина и олеинова киселина);
- диетични фибри;
- някои есенциални аминокиселини;
- минерали (магнезий, калий, фосфор и манган);
- растителни стероли (В-ситостерол, кампестерол и сигмастерол);
- други следи от минерали (желязо, калций, мед и цинк)
- В-витамини (В1, В2 и В3).
Хранителната стойност в 100 грама от плода акай бери е:
- 70-80 калории
- 5-6 грама мазнини (предимно мононенаситени)
- 1-2 грама протеин
- 2-3 грама захар
- 3-4 грама фибри
- 130 % от дневната доза от манган
- 15% от дневната доза витамин А
- 8% от дневната доза мед
- 4% от дневната доза от желязо, тиамин, калций и магнезий
Ползи за здравето
Високо количество антиоксиданти
Несъмнено най-големите ползи на плода идват от високите количества антиоксиданти в съдържанието му.
Всъщност, цвета на плода се държи на високите концентрации на някои пигментирани хранителни вещества, които съдържа, особено антоционините, които са част от много червеникаво-пурпурни плодове. Концентрацията на антоционини е 10 пъти по-висока от тази в червеното грозде и се смята, че акай бери има от 10 до 30 пъти повече антоцианини в сравнение с червеното вино.
Антиоксидантите, включително антоционините, допринасят много за забавянето на стареенето и имат противовъзпалителни свойства. Това е, защото антиоксидантите помагат в борбата със свободните радикали и вредата, която нанасят те на тялото.
Помагайки на тялото да стане по-устойчиво срещу свободните радикали, акай е от полза за почти всяка телесна система - сърдечно-съдова, ендокринна, храносмилателна, нервна, имунна и т.н.
Подобрява състоянието на кожата
Акай бери е полезно за предотвратяване на първите признаци на стареене и подпомага регенерирането на кожата. В продължение на хилядолетия хората са използвали богати на антиоксиданти храни и билки, както локално, така и вътрешно, за предотвратяване на дегенерацията на кожата и да я запазят устойчива и здрава.
Много хора използват Акай бери против белези, стрии, бръчки тип пачи крак и суха кожа.
Подобрява когнитивната функция
Храненето с антиоксидантни храни е естествен начин да подобрите паметта си. Възпалението и окислителният стрес са две основни причини за когнитивни проблеми, включително загуба на памет, деменция и други, свързани с възрастта психични разстройства.
Акай бери стимулира умствените функции и помага за ясното мислене, поддържа високи нивата на енергия в опрганизма и се справя с различни ефекти на психологическия стрес. Освен това, плодът подпомага хормоналния баланс и поддържа нивата на кортизола.
Контролира апетита и подпомага свалянето на килограми
Акай бери потиска апетита, благодарение на въздействието му върху различни хормони, които контролират нивата на кръвната захар и чувството за глад и ситост. Подпомага метаболитните функции, чрез които тялото се справя с преработването на храните и регулира освобождаването на инсулин.
Благодарение на способността да регулира инсулина, плодът е от полза за ограничаване на апетита и естествено спомага намаляването на килограмите. Акай бери улеснява разграждането на мазнините и въглехидратите, помага да се намали желанието за преяждане, което е практичен начин да се помогне за поддържането на здравословно телесно тегло.
Стимулира храносмилането
Акай бери съдържат много полезни фибри, които подобряват храносмилането. Плодчетата помагат на черния дроб и бъбреците да обработват и отстраняват отпадъците и токсините на тялото.
Спомага за пречистването на дебелото черво и предотвратява натрупването на вредни вещества. Предотвратява запека и други проблеми с храносмилането.
Превенция срещу сърдечно-съдови заболявания
Съдържа мононенаситени мастни киселини, които подпомагат сърдечно-съдовото здраве. Изследванията показват, че редовното пиене на сок от акай има положително въздействие върху нивата на липидите в кръвта и може да предпази сърцето. Консумацията на плода спомага за намаляването на възпалението, което е една от основните причини за коронарната болест на сърцето и свързаните с хормоните проблеми, включително диабет тип 2.
Противопоказания
Акай бери е безопасен за консумация, но при някои хора с алергии към различни плодове, може да предизвика реакция.
По статията работи: Данна Панджарова
Източник: draxe.com
Снимки: diarioonline.com.br;livestrong.com
wholeparent.com;weightlossgroove.com
Коментари към Акай бери