Хранене и хипотония или храни, които повишават кръвното налягане
За хипертонията и за това как да избегнем повишаване на кръвното налягане слушаме често от близки и познати, предлагат се редица рецепти и продукти, които помагат в някаква степен. И докато целият свят се бори с хипертонията, на хората с обратния проблем – хипотония (ниско кръвно налягане) – сякаш не се обръща достатъчно внимание. А последствията и от двете състояния са сериозни, особено за сърдечносъдовата система.
Като ниско се определя артериално налягане по-малко от 90/60. То може да се понижи от стрес, консумация на нездравословна храна или недостиг на необходими хранителни вещества. Поради тази причина ще обърнем внимание именно на храненето при ниско кръвно налягане. Имайте предвид, че ако случаите на понижаване на кръвното ви налягане станат чести и ви носят дискомфорт, задължително следва да се консултирате с медицинско лице, за да се изключи наличието на по-сериозни заболявания, в частност анемия, нарушена сърдечна дейност, обезводняване на организма и други.
Хранене и хипотония (ниско кръвно налягане)
Диетата играе изключително важна роля в процеса на нормализиране на кръвното налягане. За да диагноситират заболяването, лекарите обикновено съветват пациентите си да се въздържат от употреба на алкохолни напитки и на продукти с високо съдържание на въглехидрати. Това се налага, тъй като алкохолът изтощава силите на тялото, а въглехидратите може да доведат до натрупване на излишно телесно тегло. Освен това, хората с ниско кръвно налягане са податливи към затлъстяване. Учените пък доказват, че въглехидратите стимулират производството на инсулин, а това от своя страна претоварва централната нервна систма и повишава артериалното налягане.
Храненето при хипотония трябва да бъде 4, а най-добре 6 пъти дневно, да се приемат малки порции.
Много от продуктите, които повишават кръвното, не са сред полезните и здравословни, например: тлъсто месо, пушени месни изделия, солени и остри храни, консерви, сладолед, силни чай и кафе, торти, печива от маслено тесто, изделия от бяло брашно, газирани напитки и дори алкохол. Значително по-малко вреда на организма биха нанесли, а някои от тях са дори и полезни: тлъста риба, рибено масло, черен дроб, мозък, бъбреци, суров стар лук, хрян, горчица, червен и черен пипер, карамфил.
От алкохолните напитки е по-добре да се заложи на червеното вино. Колкото до солта, тя е вредна за хипертониците, но при ниско кръвно трябва да подсолявате повече ястията. Освен това се препоръчва да ядете туршии. Такова хранене води до жажда и до нуждата от прием на повече течности, което от своя страна увеличава количеството течност в организма и обема на кръвта в това число. Но, има едно "но" – всичко това е честа причина за появата на отоци, бъбречни и чернодробни проблеми, също проблеми с кръвоносните съдове и сърцето. Затова трябва да бъдете много внимателни.
Разбира се, не бива да се прекалява със соленото, просто хапнете кисела краставица или солени ядки например.
За безопасно повишаване на кръвното налягане помагат:
- ядки – пресни, с високо съдържание на мазнини, до 30-60 грама на ден; особено полезни са орехи, пеканов орех, бразилски орех;
- сирена – всички видове (високомаслени, меки, твърди) до 50-100 грама;
- кафе – поради съдържанието на кофеин.
Ако заедно със сутрешната чаша кафе, изядете сандвич със сирене и масло, може да вкарате ниското си кръвно в норма, благодарение на комбинацията от сол, кофеин и мазнини.
Смята се, че морковите и спанакът повишават кръвното, но въпреки това хипертониците не трябва да ги изключват от менюто си, защото тези продукти по-скоро нормализират кръвното, ако то е понижено.
Анемията е често съпътстващо заболяване на хипотонията, затова е добре да се консумират продукти, съдържащи много желязо: нетлъсто червено месо, черен дроб, елда, овес, пшеница, царевица, бобови, спанак.
От плодовете за предпочитане са: кайсии, малини, нар, дрян и други. Много добре действат и плодовете на черницата, които през зимата може да се приемат под формата на сладко, а пресни се консумират без ограничения в количествата.
Пшеницата и по-точно покълналите зърна отлично нормализират кръвното. Пригответе си сами, като измиете 100 грама от продукта 3-4 пъти под течаща вода, след това сложете в плосък съд (слоят да бъде с дебелина 2-3 сантиметра) и залейте с вода, която трябва едва да покрива повърхността на зърната. Покрийте с марля и оставете на умерено топло място (около 22 градуса) за известно време, докато зърната набъбнат до 2-3 мм. Когато покълнат, изплакнете ги и са готови за консумация. Може да изяждате сутрин по 1 супена лъжица, като сдъвквате много добре или ги смелете с помощта на кафемелачка. Вариант е да добавяте към салати, каши и други ястия.
При ниско кръвно е полезно и цвеклото, но най-вече сокът от него. Изцежда се от пресни кореноплодни и се приема по 200 милилитра ежедневно. След седмица кръвното ще започне да се нормализира.
Яжте колкото може по-често блюда от всички видове зеле, салати от пресни зеленчуци, към които добавете киселец, живовляк, пащърнак.
Позната смес от сушени сини сливи, сушени кайсии, орехи, ябълки и мед, която помага да повишаване на имунитета, нормализира и кръвното налягане. За приготвянето й смелете с помощта на машинка за мелене на месо или с блендер равни количества от всички изброени продукти. По желание може да добавите и лимонов сок. Вземайте по 1 супена лъжица от вкусната комбинация преди всяко хранене.
Някои специалисти препоръчват да се използват повече подправки. Това е по-добрият вариант пред консумацията на солени храни. Не е необходимо да включвате много подправки, достатъчно е да добавяте смлян черен пипер към ястията.
Като цяло се смята, че хипотониците не трябва да се придържат към специален хранителен режим. Важно е да бъдат здрави, да не прекаляват с никаква храна, но и да не се подлагат на строги ограничения.
Освен изброените по-горе продукти, менюто трябва да съдържа повече пресни зелени зеленчуци, пресни яйца и пилешко месо, храни от натурално козе мляко, пресни плодове, сурови ядки и семена.
Неразположения, вследствие на хипотония:
- силна отпадналост;
- главоболие;
- световъртеж;
- гадене;
- тежест в стомаха и други проблеми с работата на стомашно-чревния тракт;
- възможни са припадъци;
- при жените често се наблюдават смущения в месечния цикъл;
- при мъжете проблемите се изразяват в сексуалната област.
При хипотония е необходимо да се укрепи организмът, да се повиши жизненият тонус и най-важното е да се осигури достатъчно здрав и спокоен сън.
Хората, страдащи от ниско кръвно налягане, имат нужда от повече сън, в сравнение с тези, които страдат от обратния проблем. Неспокойната обстановка и смяната на сезоните им влияят не по-малко, отколкото на хипертониците - те отслабват и се уморяват бързо.
Снимки: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МАНШЕТ (МАНШОН) ЗА АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ ОМРОН RS6
МАНШЕТ (МАНШОН) ЗА АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ МИКРОЛАЙФ, размер M
МАНШЕТ ( МАНШОН ) ЗА АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ B. WELL размер L 22-42 см
АДАПТЕР ЗА ЕЛЕКТРОНЕН АПАРАТ ЗА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ DR. FREI МА20
БОИРЕР ЕЛЕКТРОНЕН АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ ЗА ГОРНА ЧАСТ НА РЪКАТА BM 27
ПРОФЕСИОНАЛЕН МАНШЕТ (МАНШОН) ЗА АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ ОМРОН HXA-GCUFF-LLB 32-42 см
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- Здравословно хранене
- Нормални стойности на кръвното налягане според възрастта
- Таблица за определяне на нормалното кръвно налягане според възрастта
- Лекарства, които могат да повишат кръвното налягане
- Пулсово налягане
- Лечение при хипотония (ниско кръвно налягане)
- Алтернативни методи за нормализиране на ниско кръвно налягане
- Артериално налягане
- Измерване на артериално кръвно налягане
- Средно артериално налягане
- Откриха връзка между магнитните бури и сърдечносъдовите нарушения
Коментари към Хранене и хипотония или храни, които повишават кръвното налягане
Розалина Петрова
Здравейте много полезна статия за която ви благодаря! Но въпроса ми е за тази страхотна храна елда на повечето места се пише че понижава кръвното това вярно ли е и хора с ниско кръвно могат ли да я консумират благодаря!
Здравейте! Да, елдата не само че понижава кръвното налягане, но и е в състояние да го нормализира и поддържа в нормални стойности, но това се случва при постоянна консумация. Еднократен прием не би могъл да има такъв ефект. При понижено кръвно кашата от елда ще бъде просто поддръжка на организма, ако не се прекалява с консумацията й. Продължителният й и чест прием, както и злоупотреба с количествата не се препоръчват при хипотония. Просто бъдете разумни и нека всичко бъде с мярка. Както знаем "дозата разраничава отровата от лекарството".
Здравейте много полезна статия за която ви благодаря! Но въпроса ми е за тази страхотна храна елда на повечето места се пише че понижава кръвното това вярно ли е и хора с ниско кръвно могат ли да я консумират благодаря!