Хранене при изгаряне
Изгарянето е увреждане на меките тъкани на човека, което е провокирано от въздействието на високи температури, пара или попадане на химични вещества, като киселина, основа или соли на тежките метали.
Степените на изгаряне са различни в зависимост от дълбочината и площта на засегнатия участък.
Различават се и няколко вида изгаряния, като най-честите са:
- термични/топлинни – резултат са от поразяване на тъканта от високи температури от огън, течност, пари (засягат горните дихателни пътища), нажежени предмети;
- химични – изгаряния, причинени от различни киселини, основи или соли на тежките метали;
- радиационни – получават се при продължително пряко въздействие на слънчеви (ултравиолетови) и рентгенови лъчи, също и при йонизиращо лъчение;
- електрически – настъпват при увреждания от електричество;
Измръзванията, пораженията от ултразвук или вибрации не се отнасят към изгарянията.
Както при всяко заболяване и здравословно неразположение, храненето е от значение и когато говорим за травми и изгаряния. Травмата причинена от изгаряне драстично увеличава нуждата от здравословна и питателна храна, тъй като тялото се нуждае от допълнителни хранителни вещества, за да се възстанови. Колкото по-голям е размерът на изгарянето, толкова повече хранителни вещества са необходими, за да заздравее.
Поддържането на правилно хранене е от решаващо значение за възстановяване след изгаряния. Добре балансираната диета може да намали загубата на чиста телесна маса, съхранена енергия и протеини. Без подходяща диета, оздравителният процес може да се забави, да се изгуби твърде много телесна маса и имунната система да отслабне. Заздравяването след изгаряне изисква повече калории и протеини от всеки друг вид нараняване. Правилното хранене може да помогне за по-бързото заздравяване на раните, поддържането на мускулната маса, подсилването на имунната система и свеждането до минимум загубата или наддаването на тегло.
Как се определят нуждите от храна след изгаряне?
Диетолог и медицински екип изчисляват колко калории и протеини са необходими на пострадалия човек. Те определят хранителните нужди въз основа на теглото, височината и възрастта на пострадалия и размера на изгарянето. Витамините и минералите също са важни и за предотвратяване на инфекции.
Витамин C, цинк и мед помагат за заздравяването на изгарянията. Витамин E, витамин C и селен са антиоксиданти, които се борят със свободните радикали. Тези витамини и минерали помагат за намаляването на стресовата реакция на организма след изгаряне.
Стресът повишава кръвната захар, а това пречи на заздравяването на изгорялата тъкан. Дори да няма установен диабет, стойностите на кръвната захар може да са завишени. Докато се нормализират, може да се наложи да ограничаването на количеството храни с високо съдържание на въглехидрати. Това са хляб, сок, картофи, плодове и сладки изделия. При балансирано хранене може да не е необходимо допълнително набавяне на микроелементи. Консултирайте се с вашия лекар, за да определи какви са хранителни ви нужди.
Какво трябва и не трябва да се яде след хоспитализация?
Тялото изисква прием на по-малко калории след хоспитализация. Ако раните от изгарянето са все още отворени, в диетата трябва да се включи допълнително протеин. Впоследствие, с времето хранителните нужди ще се нормализират, както преди изгарянето. Избягвайте консумиране на храни с ниска хранителна стойност, като захарни напитки, десерти, бонбони, тлъсти меса, пълномаслени млечни продукти, бял хляб, бисквити и крекери. Да се приемат повече постни меса, пълнозърнести храни, зеленчуци, плодове и нискомаслени млечни продукти. Необходимо е редовно да се правят физически упражнения, за да се поддържа здравословно тегло. Това е важно за предотвратяване на хронични заболявания, като високо кръвно налягане, диабет и сърдечни заболявания.
Съвети за добре балансирана диета за деца след изгаряне
- Предложете на детето си малки порции храна и по-често хранене, добавете междинни леки закуски.
- Приготвяйте балансирани ястия, включващи всичките пет групи храни: плодове, зеленчуци, пълнозърнести, протеини и млечни продукти. Нека менюто бъде разнообразно.
- Давайте на детето си храни с високо съдържание на протеини при всяко хранене и във всяка междинна закуска.
- Приготвяйте смутита или млечни шейкове, за да доставите на организма полезните витамини, минерали и протеини, от които се нуждае.
- Заменете захарните напитки с вода. Те не са подходящи, тъй като са богати на калории и имат ниска хранителна стойност, а водата хидратира и е важна за цялостното здраве на човек.
- Бъдете модел за подражание, хранете се здравословно заедно с вашето дете.
Идеи за увеличаване на протеините в менюто на децата
- Добавете към плодове и зеленчуци фъстъчено или бадемово масло, хумус или сирене.
- Намажете пълнозърнеста филия хляб с фъстъчено масло или кашкавал.
- Пригответе овесената каша с прясно или кисело мляко и добавете ядки.
- Изберете пълнозърнести крекери и сервирайте с фъстъчено масло, сирене или хумус.
- Пригответе крем супа, като добавите мляко или сметана. За повече протеин прибавете телешко, пилешко или пуешко месо.
- Сервирайте за десерт кисело мляко с ядки, семена и гранола вместо сладолед.
Съвети за добре балансирана диета за възрастни след изгаряне
- Консумирайте малки порции храна по-често и добавете леки закуски между основните хранения, за да предотвратите преяждане.
- Включете протеини към всяко хранене и лека закуска, тъй като тялото губи протеин при изгаряне. Допълнителният протеин, набавен от диетата, помага за възстановяване на загубените мускули, заздравява раните и засища организма за по-дълго. Пилешкото, говеждото и свинското меса, яйцата, бобът, ядките, прясното и киселото мляко, както и сиренето са добри източници на протеин.
- Раните от изгаряния изискват глюкоза, съдържаща се във въглехидратите, за да се заздрави нараненото място. Въглехидратите също така предотвратяват използването на мускулните протеини като източник на енергия като така минимизират мускулната загуба. Крекерите, оризът, картофите и бобът са добри източници на въглехидрати, които може да добавите към диетата си.
- Плодовете и зеленчуците са подходящи за лека междинна закуска. Те осигуряват много важни хранителни вещества, важни за заздравяване на изгореното място и за цялостното здраве.
- Гответе с подправки и билки като розмарин, мента, чесън, лют червен пипер и босилек. Подправките подобряват вкуса на ястията и ги правят по-апетитни и вкусни.
- Пийте много вода през целия ден, за да останете сити, добре хидратирани и да предотвратите приемането на излишни калории. Много напитки съдържат мазнини и захари, от които тялото не се нуждае. Четете хранителната информация на етикетите на храните и напитките, преди да ги закупите и консумирате.
- Добавете пълнозърнести храни, богати на фибри в менюто си, тъй като те ще ви държат сити между основните хранения и освен това могат да поддържат редовното движение на червата.
- Хранете се само когато сте гладни. Избягвайте да ядете по други причини (скука, липса на контрол, гняв или безнадеждност). Водете дневник на храната, която консумирате ежедневно и проследявайте настроението си, за да видите дали се храните по грешни причини.
- Консултирайте се с вашия лекуващ лекар за всички хранителни добавки (витамини, минерали и други), които да приемате за заздравяване на изгорелите зони от вашето тяло.
Примерно меню за хранене на възрастни след изгаряне
Закуска
- 2 бъркани яйца
- 1 пълнозърнеста филия хляб
- 1 чаена лъжичка краве масло
- 1 средно голям банан
- 220 грама обезмаслено мляко
Обяд
- 250 милилитра вода
Сандвич от:
- 2 филийки пълнозърнест хляб
- 2 парчета пуешко филе
- маруля
- домати
- горчица
- 1 чаша обезмаслено кисело мляко
Междинна закуска
- 1 средно голяма ябълка
- 2 супени лъжици фъстъчено масло
- 250 милилитра вода
Вечеря
- 85-100 грама сьомга, печена
- 1 порция зеленчуци
- 1/2 чаша кафяв ориз, сварен
- 220 грама обезмаслено мляко
Междинна закуска
- 1/2 чаша кисело мляко
- 1/2 чаша ягоди
Това меню осигурява около 1750 калории и 103 грама протеин за един ден.
През първите дни след увреждането на тъканите, ако изгарянето протича тежко, на пострадалия трябва да се дава щадяща храна (тоест такава, която не уврежда механично): масло, прясно мляко, бульон, прясно изцедени сокове. Следващите дни е необходимо да се увеличи калоричността на храната, като менюто се обогати с въглехидрати (може да се консумират извара, заквасена сметана, сирена, пюрирани плодове и зеленчуци, каши, кюфтета).
Най-добре е продуктите да се приготвят на пара или да се сваряват. Препоръчва се придържането към лечебна диета № 11, като постепенно се премине към обичайна термична обработка на храната.
Менюто следва да се обогати с продукти, съдържащи витамини В, С, Д, А. Те допринасят за подсилване на имунитета, помагат за преборване на бактериите и за по-бързо възстановяване на огнищните участъци.
При силни изгаряния с невъзможност на пострадалия да се храни самостоятелно се назначава хранене със сонда.
Опасни и вредни храни при изгаряне
Тежка, твърда и суха храна, която е в състояние да нанесе механични увреждания на организма, не трябва да се консумира при наличие на изгаряния.
edaplus.info; msktc.org
Снимка: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БЪРНШИЛД СТЕРИЛНА ХИДРОГЕЛНА ПРЕВРЪЗКА СЛЕД ИЗГАРЯНЕ 60 Х 40 * 1
Безплатна доставка за България!БЪРНШИЛД МАСКА ЗА ЛИЦЕ СТЕРИЛНА ХИДРОГЕЛНА ПРЕВРЪЗКА СЛЕД ИЗГАРЯНЕ 20 Х 45 * 1
БЪРНШИЛД СТЕРИЛНА ХИДРОГЕЛНА ПРЕВРЪЗКА СЛЕД ИЗГАРЯНЕ 20 Х 45 * 1
БЪРНШИЛД СТЕРИЛНА ХИДРОГЕЛНА ПРЕВРЪЗКА СЛЕД ИЗГАРЯНЕ 10 x 10 * 1
БЪРНШИЛД СТЕРИЛНА ХИДРОГЕЛНА ПРЕВРЪЗКА ЗА НЕЗАБАВНА ПОМОЩ СЛЕД ИЗГАРЯНЕ 20 х 20 см * 1
НовБЪРНШИЛД СТЕРИЛНА ХИДРОГЕЛНА ПРЕВРЪЗКА СЛЕД ИЗГАРЯНЕ 10 Х 10 * 2
СТАТИЯТА е свързана към
- Хранене при заболявания
- Алтернативно лечение при изгаряне на кожата
- Каламинов лосион
- Обгаряне
- Меча стъпка
- Медът ефективно облекчава кожните изгаряния
- Топли компреси
- Манчинелово дърво, Ябълка на смъртта, Дървото на смъртта
- Плазмотерапия
- Против изгаряне и раздразнения по кожата използвайте суров картоф
- Д-р Елена Бенкова: Първа помощ при различните видове изгаряния
Коментари към Хранене при изгаряне