Хранене при ревматоиден артрит
Ревматоидният артрит е заболяване, което засяга основно опорно-двигателния апарат и е с инфекциозно-алергичен произход. Страдащите имат болки в ставите, трудноподвижни са (особено сутрин), някои мускули атрофират. Правилната диета може да помогне в контрола на възпалението, доставяйки хранителни вещества, от които се нуждае организмът, за да поддържа здравословно тегло. Това е важно, тъй като наднорменото тегло увеличава натиска върху болните стави и може да влоши състоянието. Нещо повече, телесните мазнини произвеждат протеини, наречени цитокини, които насърчават възпалението. Проучвания показват, че Средиземноморската диета, която е основана на консумация на много плодове и зеленчуци, пълнозърнести храни и здравословни мазнини, е подходяща за хора, страдащи от ревматоиден артрит.
Симптоми на ревматоиден артрит
Признаците и симптомите на ревматоиден артрит могат да включват:
- слаби, крехки, чувствителни, топли и подути стави;
- скованост на ставите (обикновено е най-силно изразена сутрин и при неактивност);
- умора, треска и загуба на апетит.
Ранният ревматоиден артрит обикновено засяга първо малките стави – особено тези на ръцете и краката. С напредване на заболяването симптомите често се разпространяват в китките, коленете, глезените, лактите, бедрата и раменете. В повечето случаи симптомите се проявяват в едни и същи стави от двете страни на тялото. Около 40% от хората, които имат ревматоиден артрит, изпитват симптоми, които не включват ставите. Заболяването може да засегне и кожата, очите, белите дробове, сърцето, бъбреците, слюнчените жлези, нервната тъкан и кръвоносните съдове. Симптомите и признаците на ревматоидния артрит могат да се различават по тежест и дори да се проявяват и отшумяват. Периодите на повишена активност на заболяването, наречени обостряния, се редуват с периоди на относителна ремисия – когато отокът и болката отшумяват или изчезват. С течение на времето заболяването може да причини деформации на ставите и изместване от мястото им.
При остър ревматоиден артрит
При изостряне на заболяването количеството белтъчини в менюто следва да се ограничи до 1,0-1,5 г на 1 кг телесно тегло.
Разрешени храни:
- мляко, млечнокисели напитки, извара, сирене, яйца;
- месо, риба (варени, приготвени на пара, запечени във фурна, запържени след варене);
- плодове, зеленчуци, горски плодове, отвари;
- зърнени храни – елда, овес, просо;
- трици и хляб от трици.
Количеството мазнини трябва да е 1 г/кг телесно тегло, около 15% от тях – растителни масла. По време на обостряне на заболяването се ограничават въглехидратите (2-2,5 г на 1 кг телесно тегло), особено лесноусвоимите (захар, мед, сладка, сиропи).
Готварската сол се намалява до 4-5 грама дневно (храната не се посолява, солта се добавя при вече готовите ястия – 1,5-2 г).
Забранени храни:
- спанак, киселец, ревен, отвара от цветно зеле;
- шоколад, какао;
- сладки изделия;
- сол;
- хляб;
- алкохол (обостря ревматоидния артрит).
Менюто на болния трябва да включва повишено количество витамини (особено В1, В2, В6, РР, С, Р, В). Приемът на антиревматоидни лекарства изисква храната да се приготвя по-специално (както при язвена болест). Такива медикаменти изискват ястията да бъдат богати на белтъчини и витамини.
При тежък ревматоиден артрит
При тежка форма на заболяването се назначава безсолна диета със силно ограничаване на въглехидратите и с необходимото количество зеленчуци, плодове и горски плодове (диета №10). При намален апетит, изразена деформация на ставите и изменения в състава на кръвта се препоръчва засилен прием на храни с високо съдържание на протеини, нормално количество мазнини и умерено ограничаване на солта и въглехидратите.
При лека форма на ревматоиден артрит
1. Позволява се консумацията на:
Риба, нетлъсти меса, яйца
Сьомга, риба тон, сардини, скариди, херинга, аншоа, миди и други студеноводни риби са богати на омега-3 мастни киселини, които могат да помогнат за овладяване на възпалението. Препоръчителният прием на риба е поне два пъти седмично по 100 грама. Човешкото тяло се нуждае от здравословен баланс на омега-3 и омега-6 мастни киселини. Проучвания са установили, че по-голямото съотношение на омега-6 към омега-3 е свързано с увеличаване на хроничните възпалителни заболявания като ревматоиден артрит. Важно е да се намали консумацията на омега-6 от храни като месо, някои масла, пържени и преработени храни, които съдържат тези мазнини. Освен това трябва и да се увеличи приемът на омега-3 мастни киселини. Ако не обичате да консумирате риба, помислете за закупуване на хранителна добавка, съдържаща омега-3. Проучвания показват, че набавянето на 600 до 1000 милиграма рибено масло дневно облекчава сковаността на ставите, чувствителността, болката и подуването. Позволено е да се ядат нетлъсти меса и яйца (до 4 на седмица), но в умерени количества, тъй като те са източници на омега-6 мастни киселини.
Зеленчуци, плодове (и горски) и различни храни от тях
Плодовете и зеленчуците са богати на антиоксиданти, важни за стабилизирането на свободните радикали, които могат да предизвикат възпаление и да увредят клетките в човешкото тяло. Тези натурални продукти са добър източник на витамини и минерали, от които тялото се нуждае. Съдържащите се в тях полифеноли могат да помогнат за понижаване на C-реактивния протеин (CRP), маркер на възпалението. За да получите повече ползи за здравето, консумирайте няколко вида различни пресни или замразени плодове всеки ден, но внимавайте за съдържанието на захар в замразените варианти. Добавете разнообразни зеленчуци, за да си осигурите необходимите хранителни вещества. Стремете се да приемате поне 400 грама плодове и също толкова зеленчуци дневно.
Цитрусовите плодове като портокал, грейпфрут и лайм са богати на витамин C. Проучване установява, че приемането на този витамин в добри количества помага за предотвратяване на артрита и поддържане на ставите здрави. Подходящи за добавяне в диетата на хора, страдащи от артрит, са боровинки, череши, кейл, броколи и други. Колкото по-тъмни и свежи са на цвят плодовете, толкова повече антиоксиданти се съдържат в тях.
Варива
Варивата, като боб и грах, са чудесен източник на протеини, важни за мускулите. Хората с ревматоиден артрит са склонни към загуба на мускулна маса. Нещо повече, грахът и фасулът практически не съдържат мазнини, а са източник на антиоксиданти. Богати са на фолиева киселина, магнезий, желязо, цинк и калий, всички известни със своите ползи за здравето на сърцето и подсилването на имунната система. Фасулът е богат на фибри и фитонутриенти, които помагат за понижаване на CRP, показател за възпаление, открит в кръвта. Черният и червеният боб, както и боб черно око са богати на антиоксиданти варива, подходящи за добавяне в диетата на хора, страдащи от артрит. Препоръчва се да се консумира около една чаша варива два или повече пъти седмично.
Зърнени храни
Овесени продукти и храни от елда (не ежедневно и в малки количества), пълнозърнеста пшеница, кафяв ориз, киноа, булгур, кафяв ориз и други пълнозърнести храни могат да понижат нивата на CRP протеина и риска от сърдечни заболявания, който е повишен при хора с ревматоиден артрит. Пълнозърнестите храни са с по-високо съдържание на хранителни вещества и фибри в сравнение с рафинираните зърнени. Освен това много рафинирани продукти съдържат съставки, които не са полезни за здравето, като добавени захари и наситени мазнини. Четете етикетите и изберете хляб и други продукти, които са пълнозърнести. Позволено е да се яде пшеничен и ръжен хляб до 200 грама.
Ядки
Ядките са богати на здравословни мононенаситени мазнини и полезни хранителни вещества. Действат благоприятно на сърцето. Кедровите ядки, шамфъстъкът, лешниците и бадемите са особено полезни за хора с ревматоиден артрит. Орехите са с високо съдържание на омега-3 мастни киселини, както и мляното ленено семе. Те съдържат здравословни мазнини, но освен това са и с високо съдържание на калории, затова не трябва да се ядат в прекомерни количества. Проучвания установяват, че консумацията на ядки насърчава загубата на тегло, тъй като протеините, фибрите и мононенаситените мазнини в тях засищат. Яденето на една шепа сурови ядки дневно е достатъчна за набавяне на необходимите полезни вещества.
Полезни масла
Използвайте зехтин вместо други масла и мазнини. В допълнение към здравословните мононенаситени мазнини, зехтинът съдържа съединение, наречено олеокантал, което намалява възпалението и действа облекчаващо на болката. Олеоканталът инхибира активността на COX ензимите, което намалява възпалителните процеси в организма и чувствителността към болка. Консумирайте две до три супени лъжици масла дневно, за да предотвратите наддаване на теглото. Предпочитайте зехтин екстра върджин, тъй като той е по-малко преработен и съдържа повече хранителни вещества от стандартните видове. Маслото от авокадо и шафран също са полезни за здравето, те понижават холестерола. Ореховото масло има 10 пъти повече омега-3 мастни киселини, отколкото зехтина.
Напитки
- Хидратацията е жизненоважна за изхвърлянето на токсините от тялото и борбата с възпалението. Адекватният прием на вода може да помогне на ставите да бъдат добре "смазани" и да предотврати пристъпите на подагра.
- Зелените, черните и белите чайове, като и кафето, са богати на полифеноли – растителни съединения, които имат силно противовъзпалително действие. Доказано е, че полифенолите са с 100 пъти по-силна антиоксидантна активност в сравнение с витамините C и E. Проучвания показват, че също така помагат за запазване на здрави хрущяла и костите. Освен това се борят активно със свободните радикали в организма, които причиняват увреждане на клетките. Връзката между консумацията на кафе и повишения риск от ревматоиден артрит и остеопороза е спорна. Някои изследвания казват, че кафето увеличава риска, докато други – не. Най-добре е да пиете кафе умерено – не повече от една или две чаши на ден.
- Пиенето на мляко, като добър източник на калций, витамин D и протеини, може да помогне за предотвратяване на подагра и борба с прогресията на остеоартрита. Предпочитайте мляко с ниско съдържание на мазнини.
- Приемайте в умерени количества сокове, тъй като са с високо съдържание на захар и калории. Посъветвайте се с вашия лекар, преди да добавите сок от грейпфрут към диетата си, тъй като той може да деактивира или да промени ефекта на много лекарства за лечение на артрит. Подходящи са сок от портокал, ананас, моркови и други.
- Приготвени с кисело мляко, смутитата са богати на добри бактерии (пробиотици) и витамини. Добавянето на ферментирала напитка, като кефир, може да увеличи пробиотичното съдържание и да намали възпалението в тялото. Предпочитайте млечни напитки с ниско съдържание на или без захари.
- Червеното вино съдържа съединение, наречено ресвератрол, което има добре установени противовъзпалителни свойства. Някои проучвания показват, че умерената консумация на вино и то не всеки ден, е свързана с намален риск от остеоартрит на коляното и от развитие на ревматоиден артрит. Други изследвания показват, че алкохолът има вредно въздействие върху артрита. Препоръката е да се избягва приемът му, за да се предотврати възникването на странични ефекти след това.
2. Ограничава се консумацията на:
- супи с кисело зеле;
- бъбреци, хайвер;
- каши и пудинги от ориз и грис;
- кондензирано мляко.
3. Забранени са:
- зеленолистни зеленчуци, съдържащи оксалати (спанак, ревен, киселец и други);
- субпродукти (черен дроб, мозък и др.);
- сладкарски изделия (торти и други);
- шоколад, какао;
- сол;
- алкохолни напитки;
- плодови води.
obozrevatel.com
Снимки: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Хранене при заболявания
- Кои добавки са ефективни при артрит?
- Ревматоиден артрит
- Див портокал помага при болки в ставите
- Лечение на ставни заболявания с ябълков оцет
- Лечение с COX-2 инхибитори
- Колаген: видове, полезни свойства и приложение
- Преднизон
- Алтернативна терапия при тенис лакът
- Лечение с масло от вечерна иглика
- Как да се справим с бунион без операция
Коментари към Хранене при ревматоиден артрит