Хранене при мигрена
Мигрената е неврологично разстройство, което се характеризира с пристъпи на силно главоболие, предизвикани от спазми на кръвоносните съдове на главния мозък.
Проблемът е често срещан, като процентът на жените с мигрена е по-висок, в сравнение с този на мъжете. Науката определя мигрената като генетично заболяване, но околната среда, начинът на живот и храненето са ключови фактори, които повлияват появата на мигренозна болка.
Промените на някои ежедневни навици, като намаляване на стреса, осигуряване на качествен сън и придържане към разнообразно хранене, помагат за контролирането на мигрената. Известно е, че пълноценната храна е предпоставка за добро здраве, а то от своя страна подобрява дисбаланса, допринасящ за мигрената.
- Каква трябва да бъде диетата, ако страдате от мигрена
- Храни с ниско съдържание на тирамин
- Има ли храни, които обострят мигрената
- Въпроси, свързани с консумацията на кафе, алкохол и банани при мигрена
Каква трябва да бъде диетата, ако страдате от мигрена
При мигрена се препоръчва консумацията на:
- Продукти със съдържание на магнезий. Магнезият е важен за редица функции на тялото минерал, който се свързва със специфични рецептори в мозъка, които имат отношение към мигрената. Веществото е полезно при мигрена, включително и такава, дължаща се на хормонални промени (менструална мигрена), затова включването на повече храни със съдържание на магнезий в ежедневното меню е препоръчително. Това може да бъдат дива сьомга, тиквени семена, камбала, сусам, слънчогледови семена, киноа, ленено семе, чиа.
- Храни, богати на витамин В2 (Рибофлавин) – смята се, че помагат за предпазването на клетките на главния мозък от окислително увреждане, допринасят за усвояването на желязото, цинка, фолиевата киселина и други. Рибофлавинът е изследван като превантивно средство срещу мигрена и въпреки че доказателствата не са убедителни, В2 се смята за потенциално полезен за възрастни с мигрена. Някои от храните, които съдържат рибофлавин, са нетлъстото говеждо, агнешкото, броколите, брюкселското зеле.
» Витамин В2 (рибофлавин) – хранителни източници, полезни свойства и дневна необходимост
- Билкови чайове – действат благоприятно при главоболие, защото помагат за цялостна хидратация на организма, а това е важен фактор, тъй като дехидратацията е предпоставка за главоболие. В зависимост от използваното растение, напитките имат и други ползи. Например чаят от мента допринася за облекчаване на напрежението в синусите, причина за синусово главоболие, а ментовото масло се използва за облекчаване на мигрена
- Кръстоцветни зеленчуци. Хормоналните промени може да доведат до главоболие, особено при жени с менструална мигрена. Тъй като нивата на естроген намаляват преди началото на менструацията, е полезно в този период да се наблегне на консумацията на броколи и кръстоцветни зеленчуци, защото те влияят върху нивата на хормона.
Бъдете внимателни с добавките, които се използват при производството на храните, защото някои от тях биха могли да предизвикат главоболие. Такива са например мононатриевият глутамат, нитратите и нитритите, аспартамът.
» Е-тата в храните и напитките
Препоръчително е половината от зърнените храни, които приемате, да бъде от пълнозърнести варианти. Те са по-богати на фибри и витамини.
Увеличете консумацията на плодове и зеленчуци (ежедневно), на морски дарове (2-3 пъти седмично).
Добре е на трапезата ви да присъстват здравословни мазнини и да ограничите приема на сол. Солта се съдържа в повечето преработени храни, затова най-добрият начин е да избирате натурални продукти и да приготвяте храната си сами.
Старайте се да не пропускате хранене, особено ако това предизвиква мигрена. Хапвайте често, но по малко.
Поддържането на здравословно тегло също намалява риска от мигрена, докато наднорменото тегло и затлъстяването увеличават вероятността от поява на мигрена или от обостряне на вече съществуваща.
» Калкулатор за изчисляване на ИТМ (Индекс телесна маса)
Избирайте водата пред подсладените напитки.
Много от храните, които консумираме, съдържат тирамин – аминокиселина, която се смята за отключващ фактор за мигрената. Количествата на веществото в храните е различно и е полезно да знаем в кои продукти то е високо, за да можем да ограничим приема им или да ги изключим от менюто си, и в кои съдържанието е по-малко, за да се насочим към тях.
Храни с ниско съдържание на тирамин
При мигрена се препоръчва придържането към диета, която включва продукти с ниско съдържание на тирамин.
- От млечните продукти с по-ниско съдържание на тирамин са изварата, киселото и прясното мляко с масленост 2%, кашкавалът и сметаната с ниска масленост
- В пресните яйца, в зърнените храни, както и в пресните месо, птици и риба наличието на тирамин също е ниско.
- При зеленчуците и плодовете заложете на суровите – моркови, аспержи, тиквички, цвекло, тиква, круши, ябълки, праскови, кайсии.
- От напитките изберете водата, безкофеиновото кафе, прясното и соевото мляко. Плодовите и зеленчуковите фрешове също може да се консумират без притеснения.
- В сосове, като кетчуп, горчица, сос уорчестър и салатени дресинги, не е голямо количеството на веществото.
Има ли храни, които обострят мигрената
Има хранителни продукти, които биха могли да предизвикат или да обострят мигрената. Такива са тези, в които съдържанието на тирамин е високо. Добре е те да бъдат консумирани рядко и в неголеми количества или напълно да бъдат изключени от менюто.
- Най-често тираминът се среща в узрели сирена, също чедър, камембер, пармезан и синьо сирене. Причината е, че с течението на времето протеините в сирената се разграждат, а това води до образуване на тирамин. Колкото по-дълго зрее сиренето, толкова повече тирамин има в него.
- Някои високопротеинови храни може да съдържат повече тирамин, ако не са съхранявани на достатъчно студено място или са съхранявани дълго време. Такива могат да бъдат например пушената риба и сушените меса.
- По-големи количества тирамин има в портокалите, грейпфрутите и лимоните, в лайма и мандарините, в ананаса, в киселото зеле.
- Виното и алкохолните напитки увеличават притока на кръв към мозъка и могат да доведат до дехидратация, която е предпоставка за главоболие. Затова тяхната консумация също трябва да бъде сведена до минимум и дори напълно прекратена.
Добре е от храненето да бъдат изключени:
- сосове – соев, рибен сос и терияки;
- боб, ферментирали соеви продукти, тофу;.
- силни кафе и чай, горещ шоколад;
- колбаси, бекон, кренвирши, шунка, пушено говеждо;
- цедено кисело мляко, сметана с висока масленост.
- квасен хляб, домашно тесто с мая;
- концентрирани месни бульони, бързи супи, които съдържат натриев глутамат, дрожди;
- сладолед, продукти с наличие на шоколад в състава;
- солени, мариновани, пушени, непресни и консервирани продукти.
Разбира се, освен храната, има и други фактори, които биха могли да отключат мигрена. Такива може да бъдат стресът, липсата на физическа активност, лошото качество на съня. Обикновено само храната не може да бъде причина за поява на мигрена, но може да помогне за облекчаването й
- Tyramine and Migraines – https://www.webmd.com/migraines-headaches/tyramine-and-migraines
- Migraine and Diet – https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/migraine-and-diet/
- 12 Foods to Help Get Rid of a Headache or Migraine Attack Naturally – foods-to-help-get-rid-of-a-headache-or-migraine-attack-naturally/
- Can Certain Foods Trigger Headaches – https://www.headachetmjnewjersey.com/foods-trigger-headaches/
- Alcohol as a Migraine Trigger – https://www.webmd.com/migraines-headaches/migraine-triggers-alcohol
Често задавани въпроси
Кафето обостря ли мигрената
Когато става дума за кофеина и връзката му с главоболието, всичко опира до количеството.
Кофеинът може да помогне за облекчаването на мигренозното главоболие, ако дневният прием не надвишава 200 мг (в напитки и в лекарства). Неслучайно той присъства в състава на някои медикаменти за облекчаване на подобна болка. Не бива да се забравя обаче, че прекомерната употреба води до пристрастяване и е рисков фактор за поява на главоболие и на мигрена.
Хората, които всеки ден изпитват главоболие, е добре да помислят за пълно, но постепенно изключване на кофеина от ежедневието си.
Помагат ли бананите при мигрена
Бананите са източник на въглехидрати, помагат за предотвратяване на хипогликемия, която е възможна причина за главоболие. Освен това възстановяват бързо енергията и съдържат магнезий, което може да бъде от полза за хората с главоболие.
Но в бананите също има тирамин и то в немалки количества. Те обаче са концентирани повече в кората, отколкото в месестата част на плода. Въпреки това препоръките на специалистите по отношение на бананите са разнопосочни и според някои бананите не бива да бъдат консумирани от хора, които страдат от мигрена.
Защо мигрената ми се обостря дори от малко алкохол
Употребата на големи количества алкохол обикновено води до главоболие, а когато става дума за човек, който страда от мигрена, дори минималният прием може да предизвика пристъп.
Въпреки че няма напълно установена връзка между алкохола и мигрената, той се смята за отключващ фактор.
Възможна причина за мигрена след прием на алкохолни напитки е наличието на хистамин и етанол в тях или страничните продукти на алкохола – съединения, наречени конгенери, които се свързват с главоболие.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Хранене при заболявания
- Главоболие от лявата страна – какви могат да бъдат причините
- 12 начина да си помогнем без хапчета при главоболие
- Мигрена
- Лечение с помощта на магнитно поле (магнитотерапия)
- ЗАД ГЛАВОБОЛИЕТО СЕ КРИЯТ МНОГО БОЛЕСТИ
- Как да се справим с главоболието при деца у дома
- G43.1 Мигрена с аура [класическа мигрена]
- Главоболие по време на бременност - причини и средства за облекчение
- Магнезиево олио – приложение, ползи и противопоказания
- Моминска вратига, Танацетум
Коментари към Хранене при мигрена