Хранене при високи нива на паратхормона (хиперпаратиреоидизъм)
Хиперпаратиреоидизмът, характерен с повишената секреция на паратиреоидния хормон (паратхормон), е лечимо състояние, но нещо толкова просто като подходяща диета може също да помогне за контролиране на симптомите и за насърчаване и поддържане на цялостното здраве на паращитовидните жлези. Консумацията на разнообразна и балансирана храна може да помогне за компенсиране на обичайните признаци, сред които промени в нивата на калций в кръвта и костния метаболизъм.
Диета при висок паратхормон
Контролът на симптомите на хиперпаратиреоидизъм е от основно значение, поради което е важно човек да се придържа към консумацията на определени храни и да изключи някои продукти от ежедневната си диета.
Препоръчителни храни
За да се предотврати недостиг на калций, който може да влоши симптомите на хиперпаратиреоидизъм и да доведе до усложнения, е важно да се консумират храни с високо съдържание на важния минерал. Най-добрите източници на калций включват млечни продукти, листни зеленчуци, броколи, къдраво зеле, бамя, зелен фасул, моркови, ряпа, ревен, бадеми, морски боб, тофу, сардини, миди, водорасли, сусамово семе, слънчогледово семе, сладки картофи, горски плодове, смокини и портокали.
>>> Защо е важно да приемаме храни, богати на калций и фосфор, за здрави кости
Тъй като някои форми на калций се усвояват по-добре в кисела среда, експертите препоръчват комбиниране на лимонов сок със зеленчуци или консумация на прясно изцеден портокалов сок (без добавени захари) с храни, богати на важния за костите минерал. Обикновено се препоръчват около 1000 милиграма калций на ден за хората на възраст от 19 и 50 години и мъжете от 51 до 70 години и до 1200 милиграма дневно за жените над 50 години и мъжете над 70 години.
Храните с високо съдържание на магнезий също могат да помогнат за контролиране на симптомите на хиперпаратиреоидизъм. Те включват всички видове листни зеленчуци, какао, авокадо, банани, здравословни мазнини като зехтин и кокосово масло, пресни билки и подправки.
Тъй като ниските нива на витамин D често допринасят за развитието и прогресията на хиперпаратиреоидизъм, специалистите препоръчват да се поддържат здравословни нива на хранителното вещество чрез излагане на слънце, диета и хранителни добавки. Хранителните източници с високо съдържание на витамин D включват сьомга, масло от черен дроб на треска, риба тон, сардини, говежди черен дроб, жълтък, портокалов сок, млечни продукти, растителни млека и зърнени храни, обогатени с хранителното вещество.
Хиперпаратиреоидизмът може да допринесе за дехидратация, поради което е важно да се приема достатъчно вода, за да бъде тялото добре хидратирано и да се подпомогне правилното функциониране на бъбреците. В зависимост от индивидуалните нужди обикновено се препоръчва консумацията на достатъчно течности (поне шест до осем чаши вода на ден), за да се намали риска от образуване на камъни в бъбреците.
Храни, които трябва да се избягват
За извличане на най-голяма полза от калция е препоръчително да се избягват храни, които причиняват възпаление, оказват влияние върху здравето на червата и пречат на правилното усвояване на хранителните вещества. Такива са продуктите с добавена захар, преработените зърнени храни, рафинираните растителни масла и синтетичните съставки.
Газираните напитки, съдържащи фосфати, също са включени в списъка със забранени храни, тъй като увеличават допълнително риска от развитие на остеопороза. Препоръчва се също да се избягват трансмастните киселини, които обикновено се съдържат в преработени храни като бисквити и печени изделия.
- Hyperparathyroidism Causes and Symptoms (Plus, 6 Natural Remedies): https://draxe.com/health/hyperparathyroidism/
- Hyperparathyroidism & Diet: https://www.livestrong.com/article/518406-hyperparathyroidism-diet/
- An Integrative Approach to Hyperparathyroidism: Comprehensive Testing, Nutritional Recommendations, and Supplements: https://www.rupahealth.com/post/an-integrative-approach-to-hyperparathyroidism-comprehensive-testing-nutritional-recommendations-and-supplements
СТАТИЯТА е свързана към
- Хранене при заболявания
- Функция и хормони на паращитовидните жлези
- E20.1 Псевдохипопаратиреоидизъм
- Хранене и добавки от полза при лечението на хипопаратиреоидизъм
- Ултразвуково изследване (ехография) на щитовидната жлезa
- E20 Хипопаратиреоидизъм
- Биопсия на паращитовидна жлеза
- КП № 202 ОПЕРАТИВНИ ПРОЦЕДУРИ ВЪРХУ ЩИТОВИДНА И ПАРАЩИТОВИДНИ ЖЛЕЗИ, СЪС СРЕДЕН ОБЕМ И СЛОЖНОСТ
- E20.0 Идиопатичен хипопаратиреоидизъм
- E20.8 Други форми на хипопаратиреоидизъм
- E20.9 Хипопаратиреоидизъм, неуточнен
Коментари към Хранене при високи нива на паратхормона (хиперпаратиреоидизъм)