Какво можем да си позволим при среднощните разходки до хладилника
На всички ни е известно, че приемът на храна преди сън не е полезен. Но при хората, които работят до късно, гладът настоятелно напомня за себе си дори и когато не бива да се яде. Тогава се налага да се нарушат правилата.
Кои продукти са по-вредни и кои са по-малко опасни за хапване през нощта и струва ли си да гладуваме преди сън? На тези въпроси ще се опитаме да дадем отговор.
Вредно ли е да се храним късно вечер?
Смята се, че нощният глад помага за възстановяването на клетките, тъй като през деня на този процес пречат стресът и приемът на храна. Много късната и обилна вечеря може да наруши възстановяването на храносмилателната система и на организма като цяло. Освен това, тя може да наруши съня и да доведе до безсъние, възпрепятства се производството на хормона на съня - мелатонин. Системното нощно хапване води и до натрупване на излишни килограми.
Но всичко това важи за възрастни над 22-24 години, когато растежът и развитието на организма са завършили. Децата, юношите и младите хора имат по-голяма нужда от енергия и за тях не е забранено да хапнат нещо късно вечер или през нощта.
Какво може да си позволим да ядем късно вечер, ако това е неизбежно?
Не всеки може да си позволи пълноценна закуска или обяд през работния ден, ранна вечеря вкъщи и да не се оплаква от стомашен дискомфорт. Затова е необходимо да се уточни каква трябва да бъде вечерята и какво може да си позволим да ядем късно вечер, ако гладът е нетърпим и сме безсилни да се борим с него.
Ако нямате проблеми с килограмите, не спазвате някаква диета и нямате изрична лекарска забрана за хранене нощем, може да си позволите лесноусвоими ястия с висок гликемичен индекс (това е число от 1 до 100, който показва скоростта на усвояване на захарите) - печива, палачинки, мед, моркови или варен ориз, варена тиква, печени картофи или картофено пюре без масло, киви, стафиди, банан. Тези храни ще заситят гладния мозък с бърза глюкоза, ще му помогнат за бързото производство на мелатонин и серотонин, което пък дава спокоен сън. Високият гликемичен индекс дава възможност на храната да се усвоява по-бързо. Освен това, през нощта може да ядете зеленчукови ястия и да пиете малко бяло вино (с нисък % алкохол и да не бъде шампанско).
Важно!
Тези храни не трябва да се приемат от хора със захарен диабет или от страдащи от затлъстяване. Подходящите диети за тях назначава САМО ЛЕКАР.
Ако имате проблеми със съня, приемайте продукти, които повишават нивото на триптофана (аминокиселина, която стимулира производството на сънни вещества), а такива са: сирена, млечни продукти и сусамово семе. При нарушения на съня са полезни и чай от лайка с лъжичка мед, екстракт от риган и мента.
Храни, които не трябва да консумираме преди сън?
Има група продукти, които могат да влошат настроението, да доведат до натрупване на излишни килограми и лош сън: енергийни напитки, продукти с кофеин, алкохол (освен леки вина). Храните с нисък гликемичен индекс е добре да се избягват, защото се преработват много дълго.
Дискомфорт ще изпитвате и ако си позволите продукти, предизвикващи ферментация и гниене в червата - през нощта храносмилането е забавено, а микробите - активни.
Задължително изключете бобовите храни от вечерята си, също пълномасленото мляко (ако не ви понася добре), зеле, тиквички, люти чушки, макаронени изделия от твърда пшеница, лук, домати, сметана. Да не се набляга на: ядки, череши, сливи, круши, ябълки, портокали и грейпфрут.
Помнете, че чесънът и подправките възбуждат апетита и е възможно 2 часа след хранене отново да сте гладни.
Птиците, месото и рибата се усвояват продължително време (до 6 часа), затова е добре да се консумират най-късно до 18-19 часа вечер.
За да бъде храносмилането ни правилно, трябва да даваме почивка на стомаха и червата си, но чувството на глад може да бъде упорито и мъчително.
Вечер апетитът се засилва, защото през деня обикновено сме заети с нещо и по-малко обръщаме внимание на сигналите на организма. Освен това, късното ядене е съсредоточено върху попълването на резервите от мазнини, изразходени през деня, това е и причината за напълняването, вследствие на късното хранене. Да не забравяме, че и много от нас похапват нещо и след вечеря, седейки пред телевизора, просто в компанията на семейството или от скука.
За да приемете по-малко храна по време на вечеря, половин час преди нея изпийте неподсладено кисело мляко или чаша чай от лайка с мед. Ще изядете наполовина по-малко, защото сте заблудили мозъка.
Полезни съвети
- Разнообразете вечерята си: нека тя се състои от няколко продукта - мозъкът "яде с очите" и ще се засити по-бързо от разнообразието;
- 15 минути преди хранене изпийте чаша топла вода, така ще изядете по-малко количество храна. Но не заменяйте водата със сок, той засилва секрецията на стомаха. Може да я заместите с чай с мляко или кефир;
- Не приемайте сладки храни вместо вечеря: те трябва да бъдат десерт след основното ястие и не повече от 2 парченца;
- Не яжте и не пийте от скука, заемете се с нещо полезно;
- Често възприемаме жаждата като глад и се храним излишно, затова опитайте първо да пиете вода, чай без захар или чаша компот;
- След вечеря измийте зъбите си - по този начин психически се настройвате, че повече няма да ядете.
- Да се яде ли или да не се яде късно вечер и през нощта - труден въпрос. Но ако чувството на глад не ви дава мира и не ви оставя да заспите, нека вечерите ви бъдат леки и полезни!
Снимка: woman.ru
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Здравословно хранене
- Реални сцени от вечерята в 36 различни домове!
- Да отслабнем, докато бездействаме
- Подгответе изискана и забавна вечеря за гости с 5 лесни стъпки
- Открийте 9 храни, които са безопасни за консумация дори през нощта
- Спрете среднощното ядене с 8 съвета (1 част)
- Как да слабеем, докато спим
- Спрете среднощното ядене с 8 съвета (2 част)
- 15 начина да се отучим от късното хапване
- Как храненето късно вечер може да повлияе на здравето
- Вечерята на свещи топи килограми
Коментари към Какво можем да си позволим при среднощните разходки до хладилника