Защо са полезни фибрите за здравето
Постоянно се появяват хора, които твърдят, че са открили най-добрия начин за здравословен живот. В повечето случаи те споменават фибрите, а твърденията, че са много полезни се срещат почти всеки ден.
Какво обаче представляват фибрите, къде се срещат и защо са толкова полезни?
Плодовете и пълнозърнестите храни крият полезните влакна в състава си. Те ви помагат да поддържате в добро състояние стомаха и червата, а редица проучвания установяват, че повишеният прием на фибри е свързан с по-добро здраве по време на остаряването.
Какво представляват фибрите?
Казано просто, фибрите са несмилаеми въглехидрати, които се съдържат в различни храни. Те се делят в две категории:
- разтворими фибри - разтварят се във вода, метаболизират се от организма и се усвояват от добрите бактерии в червата;
- неразтворими фибри - не се разтварят във водата и преминават през тялото неусвоени.
Важното е да знаете, че някои фибри са от съществено значение за здравето на организма, а други са напълно безполезни.
Има и от части препокриване на разтворимите и неразтворимите фибри - някои неразтворими успяват да бъдат усвоени от бактериите в червата, а повечето храни съдържат и от двата вида влакна.
И тъй като фибрите в по-голяма степен не се усвояват от тялото, те не влизат в сметките, когато говорим за отслабване. Фибрите са диетични, регулират кръвната захар и намаляват гликемичния индекс на храните, в които се съдържат. Фибрите са храна за чревната флора, а не за тялото, така че в тях няма нужда да търсим калории.
В кои храни се съдържат фибри?
Фибрите присъстват в състава на почти всички растителни храни - плодове, зеленчуци и зърнени храни. Може да се открият в храни като пшеница, кафяв ориз, трици, пълнозърнести храни, ядки и семена, зеленчуци и плодове, особено в кората им.
Големи количества има в боба, лещата, граха, соята, овеса, ечемика, картофите.
Възможно ли е да приемете твърде много фибри?
Както се казва и тук "отровата е в дозата", а именно прекаленият прием на фибри пречи на усвояването на някои витамини и минерали като желязо, цинк и калций. Все пак това не е особено притеснително, тъй като храните, в които се съдържат фибри, има и голямо количество на полезните витамини и минерали. Опасността би дошла, ако фибрите идват от добавки, а не от цели храни.
Важното е да поддържате правилните съотношения при консумацията на фибри, за да сте сигурни, че помагате на тялото си, а не обратното. Както виждате сами, фибрите могат едновременно да помогнат на тялото, но и да навредят, така че бъдете умерени и се хранете балансирано, вместо да прибягвате към добавки.
Фибрите "хранят" чревните бактерии
Бактериите, които живеят в човешкото тяло, превъзхождат клетките в съотношение 10:1. Първите се откриват в устата, носа, но по-голямата част са в червата, предимно в дебелото черво.
В тялото ни има около 500 различни вида бактерии, които често наричаме чревна флора.
Няма защо да се притеснявате от тях, те са част от нашата храносмилателна система и вършат определени дейности, които клетките не могат.
Някои от тях са от решаващо значение за здравето, включително за теглото, имунната система, контрола на кръвната захар и дори мозъчната функция.
Проблемът е, че по-голямата част от храната - въглехидратите, протеините и мазнините - се абсорбират по-бързо в кръвообращението преди да достигнат дебелото черво и по този начин остава съвсем малко храна за чревните бактерии.
Тук влизат фибрите. Човешките клетки нямат ензими, с които да усвоят веществата от тези влакна. Последните хранят добрите бактерии в червата и функционират като пробиотици.
По този начин се насърчава растежът на добрите бактерии, които в отговор се грижат за здравето ни.
Ползи от приема на фибри
Някои фибри могат да ви помогнат да отслабнете, като увеличават чувството за ситост и понижават апетита.
Фибрите е възможно да понижат холестерола, но ефектът не е огромен. Понижаването на показателите е нисък, а дали с времето би довело до по-сериозно редуциране на повишения холестерол, не се знае. От друга страна обаче, при хората, които се хранят с повече фибри, има по-нисък риск от сърдечни заболявания.
Фибрите имат голям ефект върху запека - сериозен проблем, от който страдат много хора. Но влакната са различни: някои, които абсорбират водата, са по-добри срещу запек. Разтворимите влакна, образуващи гел в храносмилателния тракт, са много ефективни. Такива са чията, хускът, лененото семе.
Други фибри с добро действие се наричат сорбитол и се намират в сините сливи. Ако решите да приемате допълнителни фибри, е най-добре да се консултирате с лекар.
Често се твърди, че влакната помагат срещу рак на дебелото черво, но няма реални доказателства за това. Храните, в които има влакна, съдържат и редица витамини и минерали със същия ефект.
Трудно е да се каже категорично, че фибрите са отговорни за намаления риск от рак, но е факт, че и храните, богати на тези вещества, оказват положителен ефект.
eatbalanced.com, sodelicious.recipes, healthline.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИОТОНА БИО СУПЕР ФИБРИ 300 г
ПСИЛИУМ ХУСК капсули * 180 HOLLAND & BARRETT
МАТИСЪН АКАЦИЯ ФИБРИ прах 200 г MT1849
НовФОРТИФАЙ ДЕЙЛИ ПРЕБИОТИЧНИ ФИБРИ 145 г NATURE'S WAY
ПРОМОДИБЕН ЕНТЕРАЛНА ХРАНА ЗА ПИЕНЕ ВАНИЛИЯ 200 мл
ОСТРОВИТ ЯБЪЛКОВИ ФИБРИ 200 г
СТАТИЯТА е свързана към
- Здравословно хранене
- Диета с високо съдържание на фибри
- Диета с ниско съдържание на фибри
- Алабаш
- 8 добавки при проблеми с храносмилането
- Целулоза
- Храни богати на фибри и здравословни ползи от тях
- Каква е разликата между пробиотици и пребиотици?
- ДИЕТАТА ПОРТФОЛИО - ВАШИЯТ ПАСПОРТ КЪМ СВЯТ БЕЗ ВИСОК ХОЛЕСТЕРОЛ
- Кариера на д-р Бъркит през 60-те и 70-те години на ХХ век
- Набавете си дневната доза от фибри с пет вида плодове
Коментари към Защо са полезни фибрите за здравето