Соев сос - вреди и ползи за здравето
Соевият сос се приготвя от ферментирала соя и пшеница, произходът му е Китай и се използва в готвенето повече от 1000 години. Днес това е една от най-известните соеви продукти в света и един от най-разпространените сосове в целия свят. В зависимост от начина на производство и различните количества на соя, пшеница и ферментиращ продукт се променя състава и хранителната стойност на продукта.
Естествено приготвеният соев сос няма никакви допълнителни продукти, освен соя, сол, пшеница и вода. Той се приготвя, като се накисва соята във вода, а житото се запича и смила. Тогава двата продукта се смесват и се добавя култивираща плесен, която се оставя да се развива 2-3 дена. Следва добавянето на сол и вода и от там нататък сместа ферментира от 5 до 8 месеца, но е възможно този процес да продължи и по-дълго.
По време на ферментацията ензимите от бактерията действат като протеини върху соята и пшеницата като постепенно ги разграждат до аминокиселини. Нишестетата се превръщат в прости захари, след което във ферментирала млечна киселина и алкохол.
След приключване на процеса на зреене, сместа се разстила върху плат и се притиска, за да се освободи течността.
След което тя се пастьоризира и бутилира.
Хранителна стойност
Посочените данни са за естествено ферментирал соев сос, а не за масовото производство, в което има добавени различни компоненти и начина на обработка коренно се различава.
В 15 милилитра (1 супена лъжица) от естествения соев сос се съдържат:
- 8 калории
- 1 грам въглехидрати
- 0 грама мазнини
- 1 грам протеин
- 902 милиграма натрий
Както виждате соевия сос е богат на сол, а това количество съдържа около 38% от препоръчителния дневен прием. Въпреки че соевият сос има много протеини и въглехидрати, той не е източник на важни хранителни вещества.
По време на производство той образува различни вещества (над 300), които влияят положително или отрицателно на организма. Важното е да се отбележи, че този продукт при всички положения остава допълнение, а не основен източник на здравни ползи.
Ползи за здравето
Соевият сос е богат на микро- и макроелементи, витамини и аминокиселини. Някои вещества продукта помагат в борбата с преждевременното стареене на организма и в известна степен предотвратява развитието на рак.
Консумацията на соев сос подобрява микроциркулацията в периферната тъкан, укрепва стените на кръвоносните съдове и е профилактика срещу сърдечно-съдови заболявания. Според някои източници, този сос предотвратява появата на нервно-дегенеративни заболявания (например, болест на Паркинсон) и влияе благоприятно на умствената дейност.
Някои изследвания показват, че може да повлияе положително върху някои алергии.
Бульон със соев сос води до повишена секреция на стомашен сок, което подпомага храносмилането.
Ферментирането естествено създава пробиотици, които, както знаете се грижат за чревното здраве, особено тъмния соев сос съдържа и много антиоксиданти. Благодарение на тях соевия сос може да насърчи имунитета.
Кръвното налягане е възможно да се повлияе само при някои видове соев сос с намалено количество сол.
И все пак изследванията не са достатъчни, за да се каже категорично, че соевия сос има много здравни ползи.
Вреда и противопоказания на соевия сос
При злоупотреба с продукта може да се появи уролитиаза (камъни в бъбреците) и хипертония. Соев сос, приготвен от соя с ниско качество, може да съдържа соли на тежките метали, токсични вещества и аналози на половите хормони – фито естрогени, които водят до понижаване на репродуктивната функция на човека (понякога и безплодие).
Не трябва да забравяте и, че основната съставка на соса е натрий. Вярно е, че натрият е важен елемент за функционирането на човешкия организъм, но прекомерната му употреба повишава кръвното налягане и може да доведе до сърдечни заболявания, а и по-тежки като рак на стомаха. Ако искате да сте спокойни и обичате вкуса на соса, просто избирайте такъв, който е с по-малко добавена сол, или просто когато добавяте соев сос в ястието си, не слагайте допълнително сол.
Най-добре е да използвате висококачествен естествено приготвен соев сос, тъй като при масовото производство се добавят различни вещества, далеч не толкова полезни, колкото се образуват при една естествена ферментация. Не забравяйте, че соевият сос е допълнение към някои ястия, но не е храна, която да консумирате на всяко хранене.
healthline.com
Снимки: pixabay.com
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 70.7 мл. |
Белтък | 10.0 гр. |
Мазнини | 0.0 гр. |
Въглехидрати | 8.0 гр. |
Калории | 73 кал. |
Коментари към Соев сос - вреди и ползи за здравето