Маракуя - ползи за здравето
Приятно сладък и тръпчив, плодът маракуя е известен още като "плод на страстта". Освен вкусовите си качества, той притежава многобройни здравни ползи за нашия организъм. Маракуята произхожда от Парагвай и е характерна за субтропичните диви райони на южна Америка. Храстът е пълзящ и расте около всичко, за което може да се захване. Екзотичният плод принадлежи на семейство Passifloraceae, род Passiflora, а научното му наименование е Passiflora edulis.
Храстът маракуя изисква добре дренирана и плодородна почва, а също и добра влажност, за да се развива оптимално. Веднъж прораснал, той расте бързо, достигайки височина около 4-6 метра за 1 година. Средната продължителност на живота му е 5-7 години.
Съществуват над 500 вида маракуя, но само 2 от тях са широко култивирани - жълтата и пурпурната маракуя. По време на всеки сезон храстът се отрупва със зелено-бели ароматни цветове, които впоследствие се превръщат в плодове.
Формата на плода маракуя варира от кръгла до овална, а средното тегло е от 30 до 50 грама. Външната обвивка е твърда, а диаметърът варира от 4 до 8 сантиметра.
Вътрешната част се състои от светло оранжеви месести и сочни пулпи с многобройни малки, твърди, тъмно кафяви или черни семена. Като цяло, плодовете на жълтата маракуя са по-големи, но месестата част на лилавата не е толкова кисела, по-богата е на аромат и вкус и е значително по-сочна.
Какви ползи за здравето има маракуя?
Освен че е вкусна, маракуята е богат източник на антиоксиданти, минерали, витамини и фибри. 100 грама плод съдържа 97 калории.
Плодът е много добър източник на диетични фибри. 100 грама пулпи съдържат 10,4 грама или 27% от препоръчителния дневен прием. Доброто количество фибри в хранителния режим помага за понижаване на лошия холестерол в кръвта. Маракуята е натурално слабително средство, което защитава лигавицата на дебелото черво, като значително намалява отлагането на токсични вещества, причиняващи рак.
Страстният плод съдържа и добро количество витамин С /100 грама предоставят около 30 милиграма/. Аскорбиновата киселина е мощен водоразтворим антиоксидант. Консумацията на плодове, богати на витамин С помага на организма да развие резистентност срещу грипоподобни инфекциозни агенти и улавя вредните свободни радикали.
Маракуята съдържа и витамин А, който е от жизнена необходимост за здравето на лигавиците и кожата. Консумацията на плодове, които са богати на витамин А и флавоноиди предпазва организма от рак на белия дроб и устната кухина.
Пресният плод е изключително богат на калий. 100 грама плодови пулпи съдържат около 348 милиграма калий. Той е важен компонент на клетките и телесните течности и подпомага регулацията на сърдечния ритъм и кръвното налягане.
Освен това, маракуята е добър източник на минерали, като желязо, мед, магнезий и фосфор.
Как да изберем маракуя и как да съхраняваме плода?
Плодовете на маракуята се предлагат целогодишно в супер маркетите в САЩ, но в други части на света тяхната наличност е сезонна.
Когато си купувате от страстния плод, избирайте такъв, който е добре узрял и тежък за размера си. Имайте предвид, че плодовете с набръчкана повърхност са по-ароматни и сладки.
Избягвайте презрелите плодове. Често, по повърхността на маракуята се забелязват малки прорязвания и петна, които обикновено не влияят негативно на вкусовите качества.
У дома ги съхранявайте в кошница на тъмно и хладно място до 1-2 дни или в хладилник до 1 седмица. Можете и да замразите пулпата, добавяйки малко количество захар.
Кулинарна употреба
Плодът определено е много екзотичен и много от вас със сигурност си задават въпроса как се яде маракуя?
Измийте плодовете под студена течаща вода и ги подсушете с кухненска хартия. Разрежете ги надлъжно на две равни части и изгребете сочната пулпа с лъжица. Изхвърлете обвивката.
Маракуята притежава уникална консистенция, сладък вкус и аромат. Плодовете на лилавия сорт са по-дребни, но по-ароматни и сладки.
Вътрешността на плода може да се консумира прясна, особено когато е добре узряла. Обвивката му е твърда и негодна за консумация. Можете да си направите сок от маракуя, да я добавите в плодова салата, да направите сос, желе, сладолед, торта, мус и т.н.
Профил на безопасност
Не се препоръчва за хора, предразположени към различни видове алергии.
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 73.72 мл. |
Белтък | 2.20 гр. |
Мазнини | 0.70 гр. |
Въглехидрати | 23.38 гр. |
Калории | 97 кал. |
Витамини и минерали
витамин А, витамин С, витамин Е, витамин К, тиамин, рибофлавин, пиридоксин, калций, желязо, магнезий, калций, цинк, мед, фосфор |
Други
Други полезни | диетични фибри, фитонутриенти |
Коментари към Маракуя - ползи за здравето