Плод на черница – ползи за здравето
Плодовете на черницата са много вкусни и са широко разпространени в България. Познати са още с името бобонка, а в някои райони на страната ги наричат дуда. Дърветата са отглеждани за храна на копринените буби.
Плодовете са разноцветни – черни, бели и червени, консумират се пресни, от тях се прави сок, сладко, дори могат да се изсушат и да се използват като добавка към зърнената закуска.
Хранителен състав на плодовете на черницата
В 100 грама пресен плод се съдържат:
- 43 калории;
- 88% вода;
- 1,4 грама протеини;
- 9,8 грама въглехидрати;
- 8,1 грама захар;
- 1,7 грама фибри;
- 0,4 грама мазнини.
В плодовете на черницата има още витамини РР, С, B1, В2, желязо, калий, витамин С, К1, Е, органични киселини, етерични масла и каротин, глюкоза, захароза, липиди. Ценни са с наличието на соли на желязото и въглехидрати.
Ползи за здравето
В народната медицина пресните неузрели плодове се използват срещу диария, а узрелите, точно обратното – имат лек слабителен ефект. Действат благоприятно за възстановяване на кръвта, поддържане на сърдечносъдовата система, на черния дроб и на далака.
Корените и кората на дървото се използват за облекчаване на бронхит, хипертония, астма. Плодовете имат антимикробно действие, те са отхрачващо средство.
Пресните плодове се използват за възстановяване на нарушена обмяна на веществата. Те са отлично средство при заболявания, предизвикани от нарушена функция на стомашно-чревния тракт (като дизентерия, дисбактериоза, ентероколити) и при заболявания на жлъчните пътища.
Плодът има свойството да понижава холестерола и да подобрява съотношението между добрия и лошия такъв. Като цяло, се справя добре с метаболитните заболявания.
На хората с порок на сърцето и миокардиострофия се препоръчва консумация на определени количества пресни бобонки. Точно тези лечебни плодове, ефикасно и достатъчно бързо помагат за значителното подобряване работата на сърцето, болката намалява, възвръща се работоспособността, намалява се и мъчителният недостиг на въздух (при тези, които страдат от такъв). Сокът, приготвен от плодчетата, помага за бързото зарастване на трудно заздравяващи рани. Отличният подсушаващ ефект действа благоприятно върху гнойни рани.
Сокът от плода и самият плод пречистват кръвта, те са диуретично и изпотяващо средство. Използват се като отхрачващ продукт при хроничен бронхит и бронхиална астма. Бобонките са богати на фосфор, затова са много подходящи за хора, полагащи умствен труд, студенти и бременни жени.
В официалната фармакология черницата дълго време остава незабелязана. Но през последните години екстракти от различни части на растението започват да се включват в състава на биологично активните добавки (БАД), препоръчвани за регулиране на въглехидратния и мастния обмен, пречиствайки стомаха и извеждайки шлаките, както и при производството на добавки за отслабване. От листата на дървото бобонка се приготвят средства за лечение на ревматизъм, кожна туберкулоза и екземи.
При правилна употреба плодовете на черницата са много полезни. Консумирайте ги с мярка и бъдете здрави!
снимки: pixabay.com
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 88 мл. |
Белтък | 1,4 гр. |
Мазнини | 0.4 гр. |
Въглехидрати | 9,8 гр. |
Калории | 43 кал. |
Витамини и минерали
витамини РР, С, В1, В2, каротин, липиди, |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Плодове, ягодоплодни
- 8 изненадващи ползи от черницата - плодът, който често пренебрегваме
- Черница
- Направете си чай от черничеви листа, за да се възползвате от лечебните им свойства
- Черницата бори различни здравословни проблеми
- Подобрете зрението си със сок от черници
- Насърчете здравето на сърцето с черници
- Черниците подобряват функцията на сърдечносъдовата система
- Черницата – здравословният път към отслабването
- Освежете кожата на лицето си с маска от черници и прясно мляко
- Вино от плодове на черница (бобонки) със стафиди
Коментари към Плод на черница – ползи за здравето
Emilya Costouva
снимката за съжаление е на къпина, а не на черница.
Здравейте,
Благодарим Ви за коментара! Снимката, която визирате, е сменена.
снимката за съжаление е на къпина, а не на черница.