Рубидий - влияние върху организма и източници

Рубидият е мек, сребристобял метален елемент от групата на алкалните метали. Той е един от най-електропозитивните и алкални елементи. На топло е течен, а точката му на топене е около 40 градуса. Възпламенява се спонтанно във въздуха и реагира буйно с вода и дори с лед при -100 градуса, подпалвайки освободения водород. Както при всички останали алкални метали, той образува амалгами с живак, сплави със злато, цезий, натрий и калий. Пламъкът му е жълтеникаво-виолетов.
Рубидият се счита за 16-тият най-разпространен елемент в земната кора. Много прилича на калия и няма среди, в които да се разглежда като заплаха.
Ползи на рубидия
Рубидият има следните ползи за организма:
- замества еквивалентно количество калий в различните процеси;
- премахва алергиите;
- бори се с възпаленията;
- успокоява нервната система;
- участва в работата на дихателните пътища, сърдечно-съдовата система, кожата, гладката мускулатура и стомашно-чревния тракт.
Дефицитът на рубидий в организма може да доведе до:
- развитие на психични заболявания;
- преждевременно раждане;
- понижаване на апетита;
- забавяне на вътреутробното развитие;
- значително намаляване на продължителността на живота.
Въпреки ползата на елемента за човека, не трябва да се забравя и за неговата токсичност.
Признаци за предозиране с рубидий:
- развитие на алергии;
- главоболие;
- отделяне на белтък с урината;
- аритмия;
- нарушения на съня;
- поява на кожни раздразнения;
- възпаления на дихателните пътища с хроничен характер.
В кои храни и напитки се съдържа рубидий?
Елементът постъпва в човешкото тяло при консумация на кафе, чай, питейна или минерална води. Незначително количество от него има в черния дроб и мускулите на морските риби.
В тъканите на растенията и животните се съдържа рубидий, но той е много малко. В тютюневите листа, които са един от неговите източници, веществото е 1000 пъти по-малко, отколкото калия. Що се отнася до морските организми - във водораслите количествата са още по-минимални. В живите тъкани рубидият може да се натрупва. Той е открит в актиниите, морските червеи, ракообразните, мекотелите и някои риби. При определени сухоземни растения също се наблюдава натрупване. Такива са гроздето и някои сортове цвекло.
Не е достатъчно изучена и обмяната на рубидия в тялото, но с храната човек може да приеме ежедневно от 1,4 до 4 мг (главно чрез кафето, питейната вода и черния чай). Около 1-2 мг е дозата, която трябва да има в организма ни.
Рубидият и калият се намират в някои минерали и почви, въпреки че калият е много по-разпространен. При стрес от недостиг на калий някои растения, като захарното цвекло, реагират на добавянето на рубидий. Те го адсорбират много бързо. По този начин елементът навлиза в хранителната верига и така допринася за дневния прием между 1 и 5 милиграма.
Не са докладвани отрицателни въздействия върху околната среда.
Ролята на рубидия за човека
Веществото попада в кръвта много бързо (след около 1-1,5 часа след постъпването му в стомаха). Натрупва се в главния мозък, скелетната мускулатура, костите, белите дробове, меките тъкани. Притежава антихистаминови свойства, поради които през 19 век е използвано за лечение на някои заболявания на нервната система и по-специално - на епилепсия.
Рубидият се отнася към токсичните вещества с 2 клас опасност (с висок риск за човека), към който се причисляват също арсенът и сярната киселина.
Вредно въздействие на рубидия
Рубидият е умерено токсичен при поглъщане. Ако се запали, това ще доведе до изгаряния. Елементът реагира лесно с влагата на кожата, образувайки рубидиев хидроксид, който причинява химически изгаряния на очите и кожата.
Признаци на прекомерно излагане са изгаряния на кожата и очите, атаксия, силно раздразнена кожа и неспокойство.
Ако рубидий попадне в очите, незабавно изплакнете с течаща вода за 15 минути. Ако попадне върху кожата - отстранете материала, изплакнете със сапун и вода, преоблечете се. Задължително потърсете лекарска помощ и в двата случая. При вдишване на рубидий незабавно се преместете на чист въздух, а ако дразненето, причинено от вдишването продължава, потърсете доктор. При поглъщане не предизвиквайте повръщане, а се свържете бързо с лекар.
lenntech.com
Снимка: flickr.com
Коментари към Рубидий - влияние върху организма и източници