Литий
Литият е важен микроелемент за човешкия организъм. Има голямо значение при лечението на и като профилактика срещу някои психични заболявания. Рядък химичен елемент е, който в природата се среща в микроскопични количества, което не намалява значението му за организма. В тялото на възрастен човек веществото се съдържа в изключително малки количества - около 70 мг. Основно то е концентрирано в лимфните възли, сърцето, черния дроб, белите дробове, щитовидната жлеза, надбъбречните жлези, червата. Неговите съединения циркулират в целия кръвен поток. Извежда се бързо от тялото чрез урината, фекалиите и потта, затова системното му постъпване в организма чрез храната е жизненоважно за човека.
Калцият допринася за по-доброто усвояване на лития, а калият, натрият и магнезият го възпрепятстват.
Полезни свойства на лития
Благодарение на високата йонна активност на литиевите съединения, елементът допринася за намаляване на нервната възбуда. Механизмът на действие е следният: литиевите йони заместват магнезия в клетъчното депо, допринасят за неговото (на магнезия) попадане в кръвния поток и лимфната система. Магнезият спира предаването на нервния сигнал, което намалява производството на норадреналин (норепинефрин). Съдържанието на серотонин в главния мозък повишава чувствителността на централната нервна система към действието на невротрансмитера допамин. Благодарение на това комплексно действие на лития, нервната система на човека не се превъзбужда, което е много важно по време на профилактика и при лечение на някои психични разстройства.
Литият оказва мощно антиалергично и антианафилактично действие, повишава имунитета.
Влияейки върху невроендокринните процеси, литият нормализира въглеродния и мастния обмен. Установено е, че благодарение на елемента се увеличава поглъщането на глюкоза от клетките и производството на гликоген.
Литият смекчава въздействието на някои токсини върху организма (например алкохола), на солите на тежките метали и на йонизиращото лъчение.
Дневна потребност от литий
Дневната необходимост от елемента за човека не е точно установена. Тъй като тя не е много висока, признаци за дефицит на литий се срещат рядко.
Литият в хранителните продукти
Обикновено той се съдържа в достатъчни количества в питейната вода, постъпва в тялото и чрез храната. Рекордьори по наличие на литий са растенията от семейство Картофови (домати, патладжани, картофи, тютюн). Редовната консумация на животински черен дроб и бели дробове сигурно избавя от недостиг на литий.
Вреди и странични ефекти на лития
Недостиг на литий
Последни изследвания сочат, че най-често от недостиг на елемента страдат хора с онкологични заболявания, алкохолизъм, както и при състояния на имунодефицит.
Предозиране с литий
Фразата, че всичко е полезно, когато е с мярка, важи и за лития. Токсичната доза от него се определя от няколко фактора (тегло, възраст, пол и други), но прагът за всички хора е 200 мг.
Основни симптоми за предозиране:
- полиурия (силна диуреза/отделяне на урина), диария и повръщане;
- тремор на крайниците, особено на китките на ръцете;
- натриев дефицит;
- жажда;
- отпуснатост, световъртеж, конвулсии, мускулна слабост и нарушена координация на движенията, включително атаксия;
- понижаване на артериалното налягане, аритмия;
- хиперкалиемия (претоварване на организма с калий);
- влошаване на зрението;
- влошаване на паметта (до пълната й загуба);
- увеличаване на телесното тегло (при продължителна интоксикация);
- понижаване на либидото;
- токсичен дерматит;
- нарушени функции на щитовидната жлеза, бъбреците;
- кома.
Случаите на отравяне с литий са изключително редки. Едва ли предозиране може да настъпи чрез нормалната консумация на хранителни продукти, които съдържат елемента.
Най-често натравяне се наблюдава в промишленото производство, свързано с използването на химичния елемент (заводи за производство на литиеви батерии).
Бременност и кърмене
Литият не се препоръчва да се приема без лекарско наблюдение по време на бременност, тъй като може да навреди на развиващия се плод и да увеличи риска от вродени дефекти, включително сърдечни проблеми в новороденото. Същото се отнася и за кърмещите жени, тъй като литият може да попадне в кърмата и да причини нежелани странични ефекти при кърмачетата. Елементът трябва да се приема при стриктно наблюдение от доктор.
zdips.ru; webmd.com
Снимка: pxhere.com
Коментари към Литий
Веси Йорданова
Здравейте! Мога ли да намеря, хранителна добавка, витамини или под някаква форма да си набавя литий? Благодаря!
Здравейте, добавките с литий са забранени с наредба.
Здравейте! Мога ли да намеря, хранителна добавка, витамини или под някаква форма да си набавя литий? Благодаря!
Рени Георгиева
Здравейте!IB9DОрганичната добавка с Литий,кога ще я има в аптеката?
Здравейте! Според наредба вече са забранени хранителните добавки в литий.
Здравейте!IB9DОрганичната добавка с Литий,кога ще я има в аптеката?