Арсен - въздействие върху организма и хранителни източници
Арсенът е естествен елемент, който е широко разпространен в земната кора. От древни времена е познат както като лекарство, така и като отрова. Намира се във водата, въздуха и почвата. Има две основни форми на арсен - органичен и неорганичен. Елементът е необходим на човешкия организъм, тъй като спира загубата на фосфор, регулирайки обмяната му, както витамин D регулира фосфорно-калциевия обмен. Известно е, че някои форми на алергии могат да бъдат резултат от дефицит на арсен в организма. В човешкото тяло (особено в косата и ноктите) се съдържат от 15 до 20 милиграма арсен. Той влиза в състава на всички растителни и животински продукти, изключение прави само рафинираната захар.
Учените, педиатрите и организациите в областта на общественото здраве, са все по-загрижени за дългосрочния ефект от излагането на ниски нива на арсен върху бебетата и малките деца при прием на вода или консумация на някои храни (с основна съставка ориз), особено по време на критични периоди от развитието им.
Употреба на арсена
Веществото се използва при анемия, за повишаване на апетита, също и като противоотрова при натравяне със селен. Арсенът намира широко приложение и в стоматологията при лечението на кариеси.
Отравяне с арсен
Освен полезен, арсенът може да бъде и вреден за човека, ако концентрацията му в хранителните продукти е над нормата и се доближава до опасните дози. Арсенът и всички негови съединения са токсични.
Симптомите, които се наблюдават при остро натравяне с арсен са:
- метален вкус в устата;
- гадене;
- силни коремни болки;
- диария;
- потисната централна нервна система.
На по-късен етап:
- гърчове;
- парализа;
- смърт.
Натрупване на арсен в щитовидната жлеза се наблюдава при хора, живеещи на територии, където елементът се съдържа в големи количества във водата и почвата. В резултат на това се развива ендемична гуша.
Най-известната и достъпна противоотрова е прясното мляко или по-точно казеинът в него, който образува неразтворимо съединение с елемента, не се абсорбира в кръвта.
Влияние на арсена върху човек
Арсенът засяга широк спектър от органи и системи, включително:
- кожата;
- нервната система;
- дихателната система;
- сърдечно-съдовата система;
- черният дроб;
- бъбреците;
- пикочният мехур;
- простата;
- имунната система;
- ендокринната система;
- процесите на развитие.
Начини за намаляване на риска от арсен:
- Приемайте вода, която е тествана за наличие на арсен.
- Спазвайте добре балансирана диета и приемайте разнообразие от зърнени храни, за да сведете до минимум негативните ефекти върху здравето, причинени от прекомерния прием на арсен.
Източници на арсен
Храни, богати на арсен, са морската риба и рибеното масло (до 10 мг/кг). Във виното има до 1 мг/л и повече. В питейната вода съдържанието е не по-малко от 10 мкг/л. Съдържа се и в минералната вода. Около 80% от арсена се абсорбира в стомашно-чревния тракт, 10% постъпват чрез белите дробове и около 1% - през кожата.
Количествата, налични в растенията, са напълно достатъчни за хората. Важно е да не се преяжда с никакви храни, за да се избегне натрупването на вредни вещества. Това се отнася най-вече за морските продукти като омари, скариди и други.
Арсенът постъпва в организма и със соковете, лекарствата, пестицидите и хербицидите. Веществото се отлага предимно в ретикулоендотелната система.
Как арсенът попада в тялото?
Повечето арсен попада в тялото чрез поглъщане на храна или прием на вода. Поради наличието на арсен в почвата и водата, той може да се открие в някои храни като ориз и риба. Може да навлезе в човешкото тяло също чрез вдишване на прах, съдържащ арсен, или през кожата.
Къде може да се открие арсенът?
Елементът се среща почти навсякъде. Използва се в пестициди, консерванти за дърво и тютюн. Също така се освобождава в околната среда от процесите, случващи се във вулканите и мините.
Арсенът в подпочвените води е широко разпространен проблем. Нивата му обикновено са по-високи в питейната вода, която идва от подземни източници като кладенци, отколкото от водата от повърхностни източници, като езера или резервоари. Съдържанието му в питейната вода е проблем в много страни по света, включително Бангладеш, Чили, Китай, Виетнам, Тайван, Индия и САЩ.
Дневна потребност от арсен
Смята се, че оптималното дневна потребност от арсен е 50-100 мкг. Дефицит на елемента се развива при постъпването на по-малко от 1 мкг на ден, а прагът на токсичност е 20 мг.
След 24 часа от постъпването на веществото в организма, 30% от него се извежда чрез урината и около 4% с изпражненията.
Взаимодействие на арсена с други елементи
Арсенът се натрупва в бъбреците, черния дроб, тънките и дебелото черва. Той се отнася към условно есенциалните, имунотоксични елементи. Известно е, че взаимодейства с тиоловите групи белтъчини, цистеин, глутатион, липоева киселина. Оказва влияние върху окислителните процеси в митохондриите и участва в редица други важни биохимични процеси.
СЪСТАВКАТА е свързана към
- Минерали и микроелементи
- 10-те най-смъртоносни отрови, познати на човечеството – част 1
- Арсен в зъба - крие ли рискове?
- Крие ли опасности умъртвяването на зъб с арсен?
- Вранско око
- Как хроничното излагане на арсен може да увеличи риска от развитие на рак
- Арсеникова боя в тапети тровила хората през 19-ти век
- Луиз Пиърс и ролята й в борбата срещу сънната болест
- Софора, Мамане, Мамани, Хавайска акация, Хавайска софора
- Неправилно приготвеният ориз повишава риска от болести на сърцето и рак
- Анна Рупърт и нейният тоник за лице с опасен ефект, ползван в края на 19 век
Коментари към Арсен - въздействие върху организма и хранителни източници