Аланин
Аланинът е алифатна аминокиселина, влизаща в състава на много белтъчини и биологично активни съединения. Тя принадлежи към групата на заменимите аминокиселини. Попадайки в черния дроб, се трансформира в глюкоза, но при необходимост е възможна обратна трансформация. Процесът се нарича гликогенеза и изпълнява важна роля в енергообмена на човека.
Аланинът в организма съществува в две форми - алфа и бета. Алфа-аланинът е структурен елемент на белтъчините, бета-аланинът влиза в състава на биологични съединения, като пантотенова киселина и други.
Хранителни продукти, богати на аланин:
- говеждо месо;
- конско месо;
- агнешко месо;
- свински бут;
- пилешко месо;
- пуешко месо;
- кашкавал;
- сирене, особено козе;
- кокоши яйца
- нетлъсти видове морска риба;
- калмари;
- желирано свинско месо;
- желирана риба.
Дневна необходимост
Дневната необходимост от аланин за възрастни е 3 грама, а за деца в училищна възраст - до 2,5 грама. На младежите са нужни не повече от 1,7-1,8 грама на ден.
Необходимостта от аланин нараства при:
- голямо физическо натоварване;
- понижено либидо, вследствие на промени в организма, дължащи се на напредването на възрастта;
- понижен имунитет;
- апатии и депресивни състояния;
- понижен мускулен тонус;
- отслабване на мозъчната дейност;
- бъбречно-каменна болест;
- хипогликемия.
Необходимостта от аланин намалява при:
- синдром на хроничната умора.
Усвояване на аланин
Благодарение на способността на аминокиселината да се преобразува в глюкоза, която е незаменим продукт на енергийния обмен, аланинът се усвоява бързо и напълно.
Полезни свойства на аланина и въздействие върху организма
Тъй като веществото участва в производството на антитела, то с успех се бори с всякакви вируси, включително херпес. Използва се при лечението на СПИН, както и при други имунни заболявания и нарушения.
Във връзка с антидепресантната способност и възможността да намалява тревожността и раздразнителността, аланинът заема важно място в психолого-психиатричната практика. Освен това приемът на аминокиселината под формата на лекарства и БАД (биологично активни добавки) намалява главоболието до пълното му отстраняване.
Взаимодействие с други елементи
Както всяка аминокиселина, и аланинът взаимодейства с други биологично активни съединения в нашия организъм. При това се образуват нови полезни за тялото вещества, като глюкоза, пирувикова (пирогроздена) киселина и фениланин. Освен това, благодарение на аланина, се образуват карнозин, коензим А, ансерин, също и пантотенова киселина.
Признаци на излишък на аланин
Синдромът на хронична умора, който днес е едно от най-разпространените заболявания на нервната система, е основен признак за предозиране с аланин. Симптомите на синдрома, признаци за излишък от аминокиселината са:
- чувство на умора, което не отшумява след 24-часова почивка;
- намаляване на паметта и концентрацията;
- проблеми със съня;
- депресия;
- мускулна болка;
- болка в ставите.
Признаци на недостиг на аланин:
- засилване на умората;
- хипогликемия;
- уролитиаза;
- отслабен имунитет;
- нервозност и депресии;
- понижено либидо;
- намаляване на апетита;
- чести вирусни заболявания.
Фактори, влияещи върху съдържанието на аланин в организма
Освен стресът, за потискането на който се изисква огромно количество енергия, причина за дефицит на аланин е и вегетарианството, тъй като големи количества от аминокиселината се съдържат в месото, месните бульони, яйцата, млякото, сирената и други животински продукти.
Аланинът и красотата
Доброто състояние на косата, кожата и ноктите зависи от приема на достатъчни количества аланин, който координира функциите на вътрешните органи и укрепва защитните сили на организма.
Редактор: Радостина Райчева
Източник: edaplus.info
Коментари към Аланин