Хранене при хранително отравяне
Хранителното отравяне е опасно състояние на храносмилателната система, което настъпва обикновено 24 часа след приема на храна, заразена с патогенни бактерии, токсини или вируси. Симптомите на натравянето са: гадене, повръщане, диария, припадъци, понякога треска.
Защо е важно да се спазва диета при натравяне?
Изключително важно е диетата да включва здравословна и лека храна, за да подсили и възстанови организма. Хранителното отравяне може да се превърне в сериозен проблем, който понякога изисква лекарска намеса, особено, ако са на лице обезводняване или кървави екскременти.
С какво трябва да се храним?
Диетата трябва да се състои от лека храна, която се усвоява лесно от организма. Процесът на храносмилане започва още със сдъвкването на храната, продължава в храносмилателния тракт, затова е необходимо да се избират такива продукти, които да не изискват големи усилия за преработка от страна на храносмилателната система (например, каша от грис или приготвен на пара ориз в пилешки бульон).
Повръщането и диарията водят до тежко обезводняване на организма и нарушаване на електролитния баланс. За да се избегне обезводняването трябва да се приема много вода и леки билкови чайове. Важно е да се компенсира загубата на течности с нискокалорични напитки. Изпивайте минимум по 1,0 литър вода дневно.
Джинджифилът и ментовият чай без мляко могат да успокоят раздразнената стомашна лигавица и да избавят от гадене.
Какво не трябва да се консумира?
Изключват се тежки и мазни храни, също такива с високо съдържание на захар, например: люти чушки, тлъсти ястия, сладки изделия, алкохол. Всички тези продукти дразнят лигавиците на стомаха и червата, което води до разтройство на храносмилателната система и усложнения на един по-късен етап.
Диетата при хранително отравяне не трябва да съдържа "тежки" източници на протеини. Необходимо е да се избягва месото (например говеждото) в продължение на няколко дни след натравянето, защото продуктите с голямо количество мазнини и белтъчини се усвояват по-трудно и натоварват храносмилателната система. Избирайте леките меса (пилешки гърди или риба), добре е да са приготвени на пара, запечени или сварени в несилни бульони.
От менюто се изключват ястия и храни, които са сурови или недобре обработени, защото са потенциални източници на вредни бактерии, които могат да влошат състоянието или да предизвикат друго хранително натравяне. По-дълго време трябва да се варят продуктите като яйца, месо, риба, за да се убият бактериите.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АКТИВЕН ВЪГЛЕН С ПРОПОЛИС таблетки 250 мг * 10
СУОНСЪН АКТИВЕН ВЪГЛЕН капсули 260 мг * 120 SW1355
ПРОМОСТАТИЯТА е свързана към
- Хранене при заболявания
- Хранително отравяне - как да си помогнем у дома
- Хранене и лечение при отравяне с храна
- Отравяния с лечебни растения - отровни билки
- Лечение при остро отравяне
- Спешна терапия при отравяне на кучето
- Увеличават се случаите на деца, предозирали с лекарството за кашлица бензонатат
- Доц. Анета Хубенова: Отравянето с метанол е с висока смъртност - 80-90%
- Как да се предпазите от синдрома на пържения ориз
- Токсична консерва превръща вила край езеро в хотел на смъртта
- Четете внимателно етикета на препаратите, за да предотвратите отравяне
Коментари към Хранене при хранително отравяне