Хранене при цитомегаловирус
Цитомегаловирус или ЦМВ-инфекция (CMV) е вирус, който съдържа ДНК и по структурата си наподобява херпес. Попадайки веднъж в организма, вирусът остава в него завинаги. Ако имунитетът на човека е силен, нещата са под контрол, но инфекцията ще се активизира, когато имунната система отслабне. Затова е от голямо значение внимателни да бъдат страдащите от онкологични заболявания, развилите СПИН и бременните жени.
Начини на заразяване:
- по въздушно-капков път или при битов контакт;
- при полов контакт;
- при преливане на кръв, присаждане на органи и използване на нестерилни хирургични инструменти;
- от заразена майка на бебето й вътреутробно или по време на раждане;
- възможно е предаване на заразата чрез кърмене.
Симптоми:
- повишена телесна температура;
- обща слабост и бърза умора;
- обилно слюноотделяне, възможно е възпаление на сливиците;
- възпаления на пикочно-половата система;
- вероятна поява на главоболие, болки в тялото;
- не се изключват вегетативно-съдови смущения;
- възпаление на вътрешни органи са възможни само при ненавременно взети мерки и лечение на проблема.
Полезни хранителни продукти при цитомегаловирус
Заразените с ЦМВ трябва да водят здравословен начин на живот, да се хранят правилно и балансирано, за да имат здрав и силен организъм, устойчив на болести. Страдащите от вируса са в по-голяма степен застрашени от развитие на гъбични и бактериални инфекции от незасегнатите, затова е необходимо да получават максимум полезни вещества и да се стараят да подсилват организма си.
- Полезно е да се приемат колкото може повече течности (минимум 1,5 литра дневно), за да не се допусне обезводняване.
- Важно е да се консумира пилешко и пуешко меса, кисело мляко, извара, пшеница, царевица, картофи, яйца и леща, тъй като в тях се съдържа лизин. Резултати от последни клинични изследвания показват, че ежедневната му употреба понижава двойно честотата на обостряне на заболяването и намалява активността на вируса.
- Да се приемат плодове и зеленчуци, риба, пилешки гърди, бобови и яйца - във всички тях има полезни за организма аминокиселини.
- Шипки, сладки чушки, касис, киви, брюкселско зеле, броколи, карфиол, ягоди, цитруси, спанак - те са богати на витамин С, който не само подсилва имунитета, но и намалява действието на вируса.
- Лешници, бадеми, шамфъстъци, кашу, пшеница, сушени кайсии, шипки, орехи, калмари спанак, сьомга, бяла риба, сушени сини сливи, ечемик - обогатяват тялото с витамин Е, а той от своя страна повишава защитните сили на организма и ускорява зарастването на раните.
- Консумацията на черен дроб, топено сирене, говеждо, фъстъци, боб, грах, агнешко, свинско, пуешко, елда, ечемик - източници са на цинк, който притежава антивирусни свойства и противотоксични свойства, бори се с инфекциите и намалява честотата на обостряне на заболяването.
- Говежди черен дроб, риба тон, цвекло, херинга, скариди, шаран, патешко месо, жито - те са богати на хром, който понижава чувството на тревожност, умора и стрес като по този начин отстранява една от причините за развитите на проблема.
- Черен дроб, ориз, орехи, млечни продукти, яйца, риба, зелени зеленчуци, плодове, печива с мая, овесена каша - всички те са полезни, защото съдържат витамин В, характеризиращ се с общоукрепващи свойства и поддържащ емоционалното здраве.
- Важно е в менюто да присъстват краве масло, сирене, морско зеле, стриди, извара, сладки картофи, топено сирене, животински черен дроб - източници са на витамин А, който не само подсилва имунната система, но и има противоинфекциозни свойства.
- Царевица, овесена каша, шамфъстъци, треска, кокоши яйца, заквасена и течна сметани, горски ягоди, ечемик, говежди и свински черен дроб - високото съдържание на витамин В в тези продукти поддържа имунитета и помага на организма в борбата със стреса.
- Фъстъците, пуешкото месо, калмарите, говеждото, пилешкото, заешкото, сьомгата, сардината, скумрията, сафридът, щуката и грахът обогатяват тялото с витамин РР, той влияе благоприятно върху нервната система, справяйки се със стреса като следствие от обостряне на заболяването.
- Полезна е консумацията на спанак, елда, шамфъстъци, овесени ядки, ечемик, царевица заради наличието на желязо в тях. Елементът предпазва тялото от бактерии и помага за образуването на защитни имунни клетки.
Опасни и вредни хранителни продукти при цитомегаловирус
- Забранява се приемът на мазни продукти, тъй като те са в състояние да обострят заболяването, поради високото си съдържание на холестерол. Последният води до отслабване на имунитета, заради пониженото образуване на левкоцити.
- Да не се консумират сладки изделия, шоколад, захар, бонбони, подсладени газирани напитки. Подобни продукти забавят процеса на усвояване на витамини С и В, предизвиквайки спадане на защитните сили на тялото.
- Алкохолът също не трябва да се пие, защото оказва токсично действие върху клетките и значително отслабва имунната система.
- Не се препоръчва на трапезата да присъстват много остри и солени храни и ястия, тъй като те предизвикват обостряне на проблема.
edaplus.info
Снимка: okeydoc.ru
Коментари към Хранене при цитомегаловирус