Хранене при гастропареза
Гастропарезата е заболяване, при което стомахът изтласква по-бавно храната към тънките черва. Тя може да се отключи в резултат на друго, често хронично, заболяване, като диабет или лупус. Най-често срещаните симптоми са повръщане, подуване, гадене и киселини в стомаха.
Консумацията на лесносмилаеми храни, като яйца и фъстъчено масло например, може да облекчи симптомите на забавено изпразване на стомаха.
Според експерти фибрите и мазнините влошават състоянието на пациенти с гастропареза, което налага ограничаването на такива продукти.
Храни, подходящи за пациенти с гастропареза
Ако страдате от гастропареза, е добре да се храните често, но по малко. Можете да включите в менюто си яйца и фъстъчено масло, тъй като съдържат много протеини, както и лесносмилаеми зеленчуци, като термично обработените тиквички.
>>> Какво представлява гастропарезата
Важно условие за доброто и бързо храносмилане е храната да се дъвче и преглъща лесно. Ето някои от продуктите, които можете да похапвате без притеснение:
- яйца;
- гладко или кремообразно фъстъчено масло;
- банани;
- бял хляб, зърнени храни с малко фибри и крекери с ниско съдържание на мазнини;
- паста;
- плодови сокове;
- зеленчукови сокове (от спанак, кейл, моркови);
- пъпеш;
- плодови пюрета;
- пилешко и пуешко месо (без кожа);
- риба тон от консерва, но не в растителна мазнина;
- тофу.
Храни, които НЕ са подходящи за пациенти с гастропареза
Основното правило е, че продуктите с високо съдържание на мазнини и фибри трябва да се консумират предпазливо. Ето с кои храни и напитки е добре да внимавате:
- газирани напитки;
- алкохол;
- бобови и зеленчуци;
- царевица;
- семена и ядки;
- броколи и карфиол;
- сирене;
- пържени храни;
- твърди плодове, като ябълка например.
Съвети за хранене след криза при пациенти с гастропареза
След криза е препоръчително плавното въвеждане на твърди храни, което преминава през три етапа.
- Етап 1 – супи, бульони или зеленчукови смутита;
- Етап 2 – супи с крекери или нудли, както и сирене и кремообразно фъстъчено масло;
- Етап 3 – меки и лесни за сдъвкване нишестени продукти, пилешко месо и риба.
По време на трите фази на възстановяване след кризисен период е важно да се избягва консумацията на червено месо и богати на фибри зеленчуци, които се храносмилат по-трудно.
Хранителни навици при гастропареза
Ако сте диагностицирани със стомашното заболяване, е добре да следите колко често се храните и в каква последователност приемате различните храни.
- Оптималният брой хранения за вас е между 5 и 8 на ден.
- Дъвчете бавно. Избирайте храни, които дават достатъчно енергия на тялото ви.
- Ако отслабвате заради болестта, изчислявайте калориите, които приемате. Те не бива да бъдат по-малко от 1500 дневно, особено във възстановителния период. Включете повече питателни напитки като смутита и протеинови шейкове.
- Пийте достатъчно вода, за да поддържате функциите на храносмилателната си система.
- Ако имате признаци на гастропареза, е препоръчително да не консумирате алкохол, тъй като той може да доведе до обезводняване или запек.
Подробен списък на храни и ястия, които можете да включите в менюто си, ако страдате от гастропареза
Скорбяла | бял хляб, без ядки и семена, бейгъли с или без яйца, английски мъфини, тортили, палачинки, картофи на фурна, ориз, паста |
Протеини | крехко говеждо месо, свинско (не пържено), пилешко и пуешко месо (без кожа, не пържено), морски дарове (раци, скариди, стриди, миди), риба тон, котидж сирене, яйца |
Плодове и зеленчуци | пюрирани зеленчуци и плодове, доматен сос, сокове, термично обработени моркови, термично обработено цвекло, термично обработени гъби, зеленчукови бульони, ябълково пюре, банани, праскови, круши (от консерва) |
Млечни | мляко (ако се понася добре от организма ви), кисело мляко, без парченца плодове, крем карамел, пудинг, замразено кисело мляко. |
Коментари към Хранене при гастропареза