Хранене при хемороиди
Хемороидите са разширени кръвоносни съдове в долната част на ануса и ректума, които понякога кървят и създават дискомфорт. Това е едно от най-често срещаните заболявания при човека. Предполага се, че 60% от възрастните страдат от проблема. Различават се вътрешни, смесени и външни хемороиди, а лечението им може да бъде консервативно или оперативно. Причините за заболяването са различни, като се смята, че един от факторите за появата им е хранителният режим. Мазните, пържените и пикантните ястия например водят до раздразнение на дебелото черво. Липсата на достатъчно течности, както и неправилното съчетаване на различните храни също могат да бъдат предпоставка за поява на хемороиди.
Хранителен режим при остро възпаление на хемороиди
При остро възпаление на хемороиди се препоръчва спазването на строг постелен режим в продължение на 7-10 дни. Менюто трябва да включва основно:
- омлет от белтъци;
- месни бульони;
- варено смляно месо;
- оризова каша, приготвена с вода и парче масло;
- много течности (4-5 чаши леко подсладен чай; отвари от листа от сена, бял равнец, плодове кориандър, женско биле, кора на зърнастец).
Щадящата диета, изключваща приема на пикантни храни, подправки, билки и алкохолни напитки, в комбинация с почивка в домашни условия, почти винаги води до облекчение при остри възпаления на хемороидите.
Диетата се съчетава с употребата на мази, свещички и лекарства, помагащи за спирането на възпалителния процес и болката. Но появата на упорит запек, неправилната диета и тежките хранителни натоварвания водят до повторно обостряне на състоянието.
Диета при хронични хемороиди
При хронични хемороиди спецификата на храненето се свежда до следното:
- Хроничният запек невинаги води до образуването на хемороиди и не всяка поява на такива е свързана със запек. Менюто не трябва да включва голямо количество пшенични трици, защото понякога се понасят трудно от организма. Дневното съдържание на този продукт в храната трябва да се увеличава постепенно в продължение на 1 месец, като се започне от 3-5 грама и се стигне до 15-20 грама след 4 седмици. Ако пшеничните трици предизвикват неблагоприятни реакции на организма, повишете приема на "меки" източници на хранителни влакна, например сушени плодове (особено подходящи са сушените сини сливи, кайсии, смокини) под формата на компот (ошав) или накиснати във вода, за да омекнат.
- Хроничното кървене, което често съпровожда заболяването, води до дефицит на желязо, но силно изразена анемия, породена непосредствено от кървящи хемороиди, се среща рядко. Ако не можете по някакви причини да увеличите консумацията на месо, месни продукти и риба, се препоръчва прием на медикаменти, снабдяващи организма с желязо.
- Неразположенията, дължащи се на хемороидите, намаляват при ограничаване на пикантните и остри храни и алкохолните напитки, но не изчезват напълно.
- При установена недостатъчност на аналния сфинктер, водеща до невъзможност за задържане на газове, е необходимо да се ограничи или преустанови консумацията на следните хранителни продукти: грах, фасул, ръжен хляб, бяло зеле и други засилващи образуването на газове храни. Списъкът може да бъде продължен, това зависи от индивидуалната нужда и реакциите на всеки организъм към продуктите.
- За да си помогнете при хемороиди, приемайте чист пчелен мед, разтворен в топла вода (1 чаена лъжичка на 1 чаена чаша) 2-3 пъти на ден на гладно.
- Приемайте повече пресни зеленчуци, те съдържат много целулоза.
- Хапвайте супи на основата на рибни и месни бульони, но без картофи.
- Плодове също може да приемате. Избирайте добре узрелите, тъй като презрелите и киселите са в състояние да предизвикат диария). Умерено разхлабващо действие имат сушените плодове, райската ябълка и прасковите.
От кои храни се възпаляват хемороидите
Ако страдате от хемороиди, е необходимо да изключите някои храни и продукти от менюто си:
- Алкохол и газирани напитки – те дразнят стените на червата, увеличавайки възпалението.
- Нишесте и прости въглехидрати (съдържат се в сладкарските изделия и печивата) – те водят до ферментационни процеси в червата.
- Прясно мляко – с напредването на възрастта намалява активността на ензима лактоза, затова е по-добре да се предпочитат киселомлечните продукти, тъй като те поддържат баланса на чревната микрофлора и не предизвикват ферментация.
- Силните черен чай и кафе съдържат много кофеин, поради което не са добър избор, ако имате хемороиди.
- Бобови култури (леща, боб, грах) – повишават образуването на газове в червата, което предизвиква метеоризъм и подуване на корема.
- Гъбите също са сред продуктите, които трябва да се ограничат при наличие на хемороиди, защото стомашно-чревният тракт ги преработва трудно и продължително.
- Цитрусовите плодове, крушите, гроздето и повечето ягодоплодни трябва да се приемат внимателно.
- Избягвайте лютите чушки и киселеца, защото в тях има големи количества етерични масла и киселини и може да раздразнят червата.
Препоръки за хранене при хемороиди
При съставянето на хранителен режим при хемороиди е важна не само храната, която се приема, но и кога и как се случва това.
- Приемайте малки порции храна 5-6 пъти дневно през приблизително равни интервали от време. Такъв график помага да се избегне претоварването на стомашно-чревния тракт.
- Вечеряйте поне 2-3 часа преди сън.
- Добре е ястията да бъдат с температура около 37-40 градуса, за да не се получава раздразнение на стените на стомашно-чревния тракт.
- Разделяйте храната на малки парчета, хранете се бавно и дъвчете добре всяка хапка. Всичко това ще облекчи работата на червата и ще допринесе за нормализиране на изхождането.
- При хемороиди е важно да се пие достатъчно вода (поне 2 литра на ден), защото това също ще улесни освобождаването на червата. Най-добре е водата да бъде минерална и негазирана. Но ако имате сърдечносъдови или бъбречни заболявания, трябва да бъдете внимателни с течностите.
- При приготвяне на ястията не използвайте прекалено много сол и подправки.
- Нетлъстите видове месо и риба са ценен източник на белтъчини. Най-добре е да ги приготвяте на пара или да изпечете във фурната. Пърженето не се препоръчва.
- Храненето трябва да бъде балансирано, да съдържа основни хранителни вещества и витамини и минерали за поддържане на тонуса на целия организъм.
- Важно е да не преяждате. Спазването на хранителен режим е половината от лечението на болния.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА БЪЗАК 100 мл
БИОХЕРБА МЕХЛЕМ ХЕМОРОЛЕК 30 мл
ХЕМОРОИДИН таблетки * 120 ТОШКОВ
СОРИА НАТУРАЛ ХЕМОЦИН КРЕМ 40 г
РУТАСКОРБИН таблетки * 60 ТЕВА
ЧАЙ ФИЛТЪР ПЕРФЕКТНА ФОРМА * 20 бр. БИОПРОГРАМА
СТАТИЯТА е свързана към
- Хранене при заболявания
- Хемороиди
- Натурални средства за лечение на анални фисури
- Лечение на хемороиди при бременност
- Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
- Облекчете хемороидите с разтвор от сол и сода
- Брей
- Лечение на хемороиди
- Сок от дюля в помощ при хемороиди
- Хамамелис, Вирджински орех
- Кипарис, Обикновен кипарис, Средиземноморски кипарис
Коментари към Хранене при хемороиди