Хранене при катаракта (перде на окото)
Катаракта е заболяване на очите, което се характеризира с помътняване на лещата, поради което се появяват различни по вид и тежест проблеми със зрението, а понякога се стига и до неговата загуба. Катарактата се свързва с годините и често се появява при хората над 60 годишна възраст. Честа причина за възникването на катаракта е възрастта, но съществуват и други фактори, като наследствена, вродена и травматична. Симптомите на заболяването често включват влошено зрение, чувствителност към светлина, затруднено зрение през нощта и появата на двойни образи.
Хранене при катаракта
Докато свободните радикали са вредни и увреждат тялото, то срещу тях се изправят антиоксидантите, които се грижат за цялостното ни здраве. Те са тези, които неутрализират свободните радикали, преди да увредят клетките.
Най-добрите антиоксиданти са витамин С, Витамин Е, бета каротин (витамин А) и селен. Храните включващи тези вещества трябва да бъдат част от диетата ви.
- Сьомга - богата на астаксантин, каротен, който се открива в сьомгата и омарите, именно този антиоксидант им дава наситения червен цвят. Той помага за предпазване на очите от увреждане от свободните радикали, регресира образуването на катаракта в очите.
Според проучване жените, които консумират риба 3 пъти седмично понижават риска от образуване на катаракта с 11%, в сравнение с тези, които ядат риба веднъж месечно.
- Яйца - яйцата са може би най-съвършената храна, от която се ражда цял организъм. Жълтъците пълни с лутеин и заексантин. Те защитават значително очите от вредните лъчи на слънцето. Освен това съдържат и омега-3 мастна киселина DHA, известна с това, че помага за предотвратяване на увреждането на очите.
- Моркови - Не е мит твърдението, че морковите са храна за очите. Лутеинът е едно от хранителните вещества в морковите, намира се и в много други жълти и оранжеви храни. Лутеинът в комбинация със заексантин допринасят са усвояването на вредната ултравиолетова светлина.
- Броколи - Предлагайки голямо количество лутеин и заексантин, броколите могат да предотвратят образуването на свободни радикали и да намалят възпалението на окото. Броколите също така осигуряват защита срещу UV лъчите, благодарение на сулфорафана (друг полезен антиоксидант, който се намира в зеленчука).
- Авокадо - този плод се счита за едно от най-мощните средства за здравето на очите. Пълно е с различни хранителни вещества, като бета-каротин, лутеин, витамин С, Е, B6. Известно е, че всички тези вещества са от голямо значение за здравето на очите.
- Орехи - Способността на антиоксидантите и на витамин Е да се борят с възпаленията е отдавна известна. Орехите са щедро заредени с тях, а освен това съдържат и омега-3.
- Боровинки - Боровинките са пълни с антоцианини, които са отговорни и за тъмния лилав цвят. Антоцианините се борят с възпаленията, пазят артерии и съдовете на очите. Изследване, проведено върху генетично модифицирани плъхове със 70% по-висок риск от развитие на катаракта, разкрива, че екстрактът от боровинка предотвратява напълно появата на заболяването върху конкретната популация от плъхове.
- Портокалов сок - Богатите на витамин С портокали го правят идеален за превенция на катаракта. Много изследвания подкрепят твърдението, че витамин С играе жизненоважна роля в здравето на очите. Проучване публикувано в Journal of Nutrition доказва, че витамин С във високи дози може да намали риска от катаракта с 64%.
- Зелен чай - Изследванията, проведени в Университета в Скрентън, установяват, че черният и зеленият чай намаляват нивата на глюкоза в очната леща на плъхове, намалявайки и риска от катаракта с 50%. Има и друго изследване, проведено в Китай, според което китахините (силни антиоксиданти в зеления чай) осигуряват по-висока защита на очите срещу глаукома.
Още продукти с високо съдържание на полезни за очите вещества и витамини:
Витамин А може да се набави чрез следните продукти:
- млечни: сирена, сметана, масло, извара;
- зеленчуци: морско зеле, броколи, чесън;
- месо и морски продукти: черен дроб, стриди.
Основни източници на витамин С:
- плодове: фрешове от портокали и грейпфрут; папая, пъпеш, киви, касис;
- зеленчуци: кръстоцветни зеленчуци, доматен сок; зелена чушка, хрян.
Големи количества витамин Е има в:
- слънчогледовите семена и олио; фъстъци и фъстъчено масло;
- зеленчуци и билки: спанак, киселец, шипки, облепиха;
- морски продукти;
- овесени, пшенични и ечемичени каши.
Лутеин и заексантин се набавят чрез консумацията на:
- зеле, спанак, ряпа, царевица, жълта чушка, зелен грах, мандарини, райска ябълка.
Намалете консумацията на въглехидрати
Това е може би най-важната стъпка за превенция на катаракта. Ограничаването на въглехидратите намалява риска от образуване на катаракта, според австрийско проучване публикувано в "Investigative Ophthalmology and Visual Science". ТО разкрива, че хората, които ядат повече въглехидрати имат с до три пъти по-висок риск от развитие на катаракта в сравнение с тези, които хапвали по-малко.
Заключение
За да се подобри зрителната активност и за да се избегне появата на перде за в бъдеще, е необходимо да се консумират различни пресни плодове и зеленчуци, съдържащи витамини А, С, Е, лутеин, зеаксантин. Дневно е хубаво да се изпиват 2,5 литра чиста вода. В заключение може да добавим, че като цяло е добре да приемете по-здравословен начин на живот и да се грижите добре за очите си. Следете редовно състоянието на очите си и ходете на прегледи поне веднъж годишно.
webmd.com; irisvision.com
Коментари към Хранене при катаракта (перде на окото)