Ножът - верен помощник в кухнята
Ножът е помощник на всяка домакиня и не трябва да бъде пренебрегван в никакъв случай. Не купувайте евтини и некачествени ножове - те не режат добре, често ще ви се налага да ги заточвате и ще си усложните изпълнението на обикновени ежедневни дейности в кухнята. Освен това, неправилно избраният нож бързо излиза от употреба.
Какви ножове са необходими в кухнята?
Преди всичко са нужни три ножа с обикновено острие, заострен връх и подходяща дръжка. Дръжката е най-добре да бъде дървена, големият нож да е около 45 см, средният - около 40 см, а малкият - около 27 см. Такъв комплект би могъл да се справи с всяко предизвикателство в кухнята.
Не е лошо да разполагате и с нож за рязане на хляб. С него може да нарежете и най-мекия хляб на равни филии, без да накъсвате краищата.
Има ножове, които са специално предназначени за нарязване и обелване на различни продукти: за рязане на сирене, за почистване на зеленчуци, гъби и др. Но може да минете и без тях - много хора предпочитат да използват обикновени ножове за тези цели.
В крайна сметка, нужни са ви общо 4 качествени ножа, с които да се справите с всяка задача по време на приготвянето на храната.
От какъв материал да бъде ножът?
Ножът се състои от дръжка и острие. По-добре е дръжката да бъде дървена, защото това е най-удобната и най-практичната. Правят се също пластмасови и по-рядко метални дръжки. Пластмасовите не са практични и често се чупят, а металните са практични, но пък не са много удобни. Ножът с метална дръжка е значително по-тежък и с него се работи по-трудно.
Остриетата се правят от стомана, най-често от неръждаема. Обикновените стоманени ножове (от обикновена стомана) не са за предпочитане, защото скоро няма да бъдат годни за използване, а и изискват повече поддръжка. Обикновено, колкото е по-скъп един нож, толкова по-качествена е стоманата, от която е направено острието. Ако стоманата не е достатъчно остра, ножът ще се захабява често и няма да реже добре. С такъв нож е най-лесно да се порежете.
Има ножове от "черна керамика", но за нас те все още са екзотика. Остриетата от този материал никога не се похабяват и са изключително здрави.
Няколко съвета при избор на нож:
1. Ширина на острието. Колкото е по-широко то, толкова по-равен разрез се получава. От друга страна, с ножовете с широки остриета е по-трудно да се работи. С тесните се реже по-лесно, но пък разрезите не са равни. Затова е най-добре да откриете златната среда и да не изпадате в крайности. Изключение може да направите само за малък нож с тънко острие за белене на картофи и зеленчуци.
2. Лазерно точене на ножове. Обърнете внимание на върха - ако забележите перпендикулярни матови резки, това вероятно е лазерно заточване. С лазар не се острят ножовете, а се "каляват". Такива нямат нужда от заточване, режещата част не се захабява, а точно обратното - става по-остра. Колкото повече използвате ножа, толкова по-остър става той, затова и цената е много по-висока от тази на обикновените.
3. Закрепване на дръжката към острието. Острието трябва да покрива цялата дръжка. Избягвайте ножове с пластмасова отлята дръжка, без нитове. Често в този случай острието само частично влиза в дръжката и с времето просто ще падне.
Нитовете на дръжката трябва да бъдат сигурни и добре полирани.
Извод:
Не пестете пари за ножове! По-добре си купете няколко качествени ножа, за да нямате проблеми в кухнята.
Продукти свързани с РЕЦЕПТАТА
НОЖОВЕ КОМПЛЕКТ BERLINGERHAUS BH2550 BLACK
ЕЛЕКТРИЧЕСКО ТОЧИЛО ЗА НОЖОВЕ CAMRY CR4469
НовНОЖОВЕ КОМПЛЕКТ HARRY BLACKSTONE AIR BLADE
ДОДДЛ ИНОВАТИВЕН НОЖ ЗА ХРАНЕНЕ ЗА ДЕЦА 18+ месеца
РИЪР ДЕТСКИ КОМПЛЕКТ МЕТАЛНИ ПРИБОРИ 22238
НОЖОВЕ КОМПЛЕКТ BERLINGERHAUS BH2652
РЕЦЕПТАТА е свързана към
- Добре е да знаете ...
- Полезна информация
- Използвайте телбод, за да обезопасите ножиците и ножовете у дома
- Опасният свят на цирковите артисти, изпълняващи трикове с хвърляне на ножове
- Използвайте порцеланова чаша за кафе, за да наточите ножа
- Научете плюсовете и минусите на керамичните ножове
- Направете си поставка за ножове от сурови спагети
Коментари към Ножът - верен помощник в кухнята