E1510 - Етанол (Ethanol)
Характеристика
Етанол (Ethanol, E1510) – етилов алкохол, метилкарбинол или просто алкохол. Химична формула: C2H5OH или CH3-CH2-OH. Лесновъзпламеняваща се безцветна течност с характерен мирис. Етанолът се получава при ферментацията на захарите чрез дрожди или чрез нефтохимически процеси. Заедно с водата е необходима съставна част за спиртните напитки (водка, уиски, джин и други). Малки количества етанол се съдържат в напитките, които се получават след ферментация, но не се отнасят към алкохолните (безалкохолна бира и други).
Е 1510 се използва като консервант в хлебните изделия, също в сладкарството. Той е универсален разтворител на различни вещества и съставни части на парфюми, одеколони, спрейове и други, влиза в състава на пасти за зъби, шампоани, душ гелове и други.
Употреба
В медицината
Етанолът се използва в производството на медицински кърпи и най-често в антибактериалните гелове за дезинфекция на ръце, поради антисептичния и противогъбичния си ефекти. Притежава свойството да унищожава микроорганизмите чрез денатуриране на протеините и разтваряне на липидите им. Действа срещу повечето бактерии, гъбички и много вируси. Най-ефективен е етанол със 70% концентрация, който обаче не повлиява бактериалните спори. Чистият етанол може да инактивира микробите, без да ги унищожи. E1510 се прилага като дезинфектант и антисептик, защото причинява дехидратация на клетките, като нарушава осмотичния баланс в клетъчната мембрана, при което клетката загива.
Като противоотрова
Етанолът може да се прилага като антидот (противоотрова) на метанола и при отравяне с етиленгликол.
Разтворител за лекарства
Във високи концентрации се използва често за разтваряне на много неразтворими във вода лекарства и свързани съединения. Лекарства за болка и промивки за уста могат да се разтворят в концентрации от 1% до 25% етанол. Такива лекарства трябва да се избягват от хора, които имат дихателни проблеми, тъй като етанолът може да предизвика нежелани реакции.
E1510 присъства главно като антимикробен консервант в над 700 течни лекарствени препарати, включително ацетаминофен, хранителни добавки с желязо, ранитидин, манитол, лекарства за кашлица без рецепта и други.
Фармакология
Ако се приема перорално, етанолът се метаболизира в голяма степен в черния дроб от ензима цитохром P450. Метаболитният ацеталдехид е отговорен за голяма част от краткосрочните и дългосрочните ефекти на токсичността на етиловия алкохол. При окисляването на ацеталдехиха се получава оцетна киселина, а при редукцията му – етанол. Съдържа се в зрелите плодове, кафето и хляба. Образува се при растенията при нормалната обмяна на веществата в тях. То е веществото, което предизвиква махмурлук.
Гориво
Най-голямата употреба на етанола е като моторно гориво и като добавка към горивото. Бразилия е водещ производител на етанол като двигателно гориво в света. Водородният етанол (95% етанол и 5% вода) може да се използва като гориво в повече от 90% от новите автомобили с бензиново гориво, продавани в Бразилия.
Бразилският етанол се произвежда от захарна тръстика и се отличава с високо отделяне на въглерод. САЩ и много други страни използват предимно смеси E10 (10% етанол или бензохол) и E85 (85% етанол) етанол или бензинови смеси.
Етанолът е използван като ракетно гориво. Понастоящем се използва в леки състезателни самолети с ракетно покритие.
Търговските горивни клетки могат да работят с етанол, поради широката си достъпност, ниската цена и ниската токсичност. Съществуват и камини за домашно отопление с етанол.
Разтворител
Етанолът се счита за универсален разтворител, тъй като молекулната му структура позволява разтварянето на полярни хидрофилни и на неполярни хидрофилни съединения. Има ниска точка на кипене, което го прави лесен за отстраняване от разтвор, който се използва за разтваряне на други съединения. Това го прави подходящ екстрахиращ агент за ботанически масла.
Етанолът се намира в бои, тинктури, маркери и продукти за лична хигиена като вода за уста и дезодоранти.
Нискотемпературна течност
Поради ниската си температура на топене (-114,14°C) и ниската токсичност, етанолът понякога се използва в лаборатории (със сух лед или други охлаждащи течности), като охлаждаща баня за поддържане на съдовете при температури под точката на замръзване на водата. По същата причина се използва и като активна течност в алкохолни термометри.
Въздействие въру човека
Чистият алкохол може да раздразни кожата и очите. Гаденето, повръщането и интоксикацията са симптоми, които се причиняват от консумирането му. Редовният му прием може да доведе до сериозно увреждане на черния дроб. Като депресант на централната нервна система етанолът е едно от
най-често консумираните психоактивни вещества. Етиловият алкохол увеличава секрецията на киселини в стомаха.
pubchem.ncbi.nlm.nih.gov
Коментари към E1510 - Етанол (Ethanol)