Лечебна диета № 5 П – хранене при хроничен панкреатит
Панкреатитът е още едно заболяване, при което се губят килограми. То може да бъде остро или хронично, появява се вследствие на влошена работа на черния дроб и жлъчката, нарушено хранене, големи интервали от време между храненията и други. Панкреатитът може да бъде усложнение в резултат на язва на дванадесетопръстника.
Заболяването често е съпроводено от силна коремна болка, която обикновено се усеща в лявото подребие и може да бъде, както остра, така и тъпа. След хранене често се увеличава. Други симптоми: гадене, повръщане, повишена телесна температура и диария и др.
Обикновено се назначава индивидуално лечение от лекар, което основно се състои от пълна почивка и ограничаване от някои храни. За намаляване на болката помага и специална лечебна диета.
Лечебна диета № 5П се назначава при хроничен панкреатит в период на оздравяване след обостряне и без обостряне на състоянието.
Цел на диетата при хроничен панкреатит
Хранителният режим има за цел да нормализира работата на задстомашната жлеза, да осигури механичното и химично щадене на стомаха и червата, да намали възбудимостта на жлъчката, да предотврати мастна инфилтрация на черния дроб и задстомашната жлеза.
Обща характеристика на диета № 5П
Диетата се характеризира с повишено съдържание на белтъчини, намаляване на мазнините и въглехидратите, в частност на захарта.
Силно се ограничават екстрактите, пурините, животинските мазнини, холестерола, етеричните масла, грубите влакна.
Пържените ястия за забранени. Увеличено е количеството на витамини и липотропни вещества. Храната е основно стрита или смляна, сварена във вода или приготвена на пара, печена. Изключват се горещите и много студени ястия.
Храненето да е 4-5 пъти дневно (на всеки 3-4 часа).
Химичен състав и енергийна стойност на диетата при хроничен панкреатит
- белтъчини:110-120 грама (60-65% животински);
- мазнини: 80 грама (15-20% растителни);
- въглехидрати: 350-400 грама (30-40 грама захар);
- калории: 2600-2700 ккал;
- 20-30 грама ксилитол вместо захар в сладките ястия;
- натриев хлорид (готварска сол): 10 грама;
- свободна течност: 1,5 литра.
Препоръчвани и забранени хранителни продукти при хроничен панкреатит
Супи
- Позволени: вегетариански, стрити с картофи, моркови, тиквички, тиква; овесена, от грис, елда, ориз, фиде. Добавят се 5 грама масло и 10 грама заквасена сметана.
- Забранени: супи, приготвени на основата на месни и рибени бульони, от зеленчукова и гъбена отвари, млечни супи, кисели супи.
Хляб и тестени изделия
- Позволени: непресен или изсушен пшеничен хляб, сухари, несладки сухи бисквити.
- Забранени: ръжен и пресен хляб, изделия от маслено и бутер теста.
Месо и птици
- Позволени: нетлъсти видове – говеждо, телешко, заешко, пилешко, пуешко. Месото се почиства от фасциите, сухожилията и мазнините, птиците – от кожите. Сварява се или се приготвя на пара, нарязва се на ситно, правят се пюрета, суфлета, кюфтета.
- Забранени: тлъстите видове – гъше, патешко; пърженото, задушеното и пушеното месо, консерви, колбаси, субпродукти (черен дроб, мозък, бъбреци).
Риба
- Позволени: нетлъсти видове, сварена, нарязана на парчета или накълцана риба, желирана след сваряване.
- Забранени: тлъстата риба, също пържена, задушена, пушена, осолена, консерви, хайвер.
Млечни продукти
- Позволени: за предпочитане са нискомаслените млечни продукти – прясна некисела извара с масленост 9% и обезмаслена, натурална калцинирана извара, пудинги на пара или запечени. Прясно мляко при поносимост. Киселомлечни напитки. Различни видове сметана – като добавка към ястията. Неостри и нискомаслени сирена.
- Забранени: млечни продукти с висока масленост и подсладени.
Яйца
- Позволени: омлет, направен от белтъците на 2 яйца, жълтъците се ограничават до 1/2 на ден в ястията.
- Забранени: ястия с цели яйца, особено твърдо сварени, пържени.
Зърнено-житни култури
- Позволени: полутечни каши и пюрета от елда, грис, ориз, овесени; приготвят се с вода и наполовина прясно мляко. Правят се суфлета, пудинги с извара, запеканки, сварени макаронени изделия.
- Забранени: бобови храни, ронливи каши; ограничават се ечемичените каши, просото и царевичните изделия.
Зеленчуци
- Позволени: сварени и печени под формата на пюрета. Картофи, моркови, цветно зеле, цвекло, тиквички, тиква, зелен грах.
- Забранени: бяло зеле, патладжани, ряпа, репички, лук, чесън, спанак, киселец, сладки чушки, гъби.
Предястия:
- Предястия не трябва да се консумират от хора с хроничен панкреатит.
Плодове, сладки ястия и захарни изделия
- Позволени: узрели меки и некисели плодове и ягодоплодни, пюрирани в сурово състояние; печени ябълки; пюрирани компоти от пресни или сушени плодове, мусове с ксилитол или полусладки със захар.
- Забранени: сурови непюрирани плодове и ягодоплодни, грозде, фурми, стафиди, банани, сладкарски изделия, шоколад, сладка, сладолед.
Сосове и подправки
- Позволени: млечни, плодови полусладки сосове, също приготвени на основата на неконцентрирана зеленчукова отвара. Брашното не се запича или запържва.
- Забранени: сосове, направени от месни, рибени или гъбени бульони, доматен сос, всички подправки.
Напитки
- Позволени: несилен чай с лимон, леко подсладен със захар или да се използва ксилитол, добавя се мляко. Шипкова отвара. Плодови сокове, разредени с вода – при поносимост.
- Забранени: кафе, какао, газирани и студени напитки, гроздов сок, алкохол.
Мазнини
- Позволени: масло (30 грама), рафинирани растителни мазнини (10-5 грама) – добавени в ястията.
Примерно меню при хроничен панкреатит:
- Първа закуска: сварено месо, овесена каша с прясно мляко, чай;
- Втора закуска: белтъчен омлет на пара, шипкова отвара;
- Обяд: вегетарианска супа от накълцани зеленчуци, сварено месо, сварени картофи, пюриран компот от сушени плодове;
- Следобедна закуска: калцинирана извара, чай с мляко;
- Вечеря: сварена риба, морковено пюре, чай с мляко.
- Преди сън: млечнокисела напитка.
nikopharm.ua
Снимка: pixabay.com
ДИЕТАТА е свързана към
- Лечебни диети
- Панкреатит
- Лечение при панкреатит
- Билки при остър панкреатит
- Амилаза в кръвта
- Амилаза в урината
- Заместително лечение с панкреасни ензими
- Наблюдавайте вида на устните си, за да разберете състоянието на далака и панкреаса
- От какво се възпалява панкреасът?
- Клинична патология при остър панкреатит
- Грейпфрут
Коментари към Лечебна диета № 5 П – хранене при хроничен панкреатит
Ростислав Хинчев
8дравейте,2016 ми махнаха далака(слезката),имах болка и ми направиха ЕХОграфия с най високият клас ехограф в Токуда,а също и образна диагностика с бариева каша която откри срастване и задна каскада, предписана ми е диета номер 5,за стабилизиране на състоянието ми и премахване на киселините както и РЕДУЦИРАНЕ на теглото,бих бил благодарен ако ми посочите откъде мога да видя/изтегля диетата и какви храни и как трябва да се готвят,консумират и интервала между храненията ,защото разбрах,че трябва да е по на често и по по малко ,тоест 5,6 пъти на ден ,но за да и отслабвам не трябва дневният прием да е над 2000калории!!!Благодаря ви!!!
Здравейте! В статията са посочени позволените и забранените храни по групи, както и примерно меню в края. Предстои обогатяване на информацията. Може да следите статията.
8дравейте,2016 ми махнаха далака(слезката),имах болка и ми направиха ЕХОграфия с най високият клас ехограф в Токуда,а също и образна диагностика с бариева каша която откри срастване и задна каскада, предписана ми е диета номер 5,за стабилизиране на състоянието ми и премахване на киселините както и РЕДУЦИРАНЕ на теглото,бих бил благодарен ако ми посочите откъде мога да видя/изтегля диетата и какви храни и как трябва да се готвят,консумират и интервала между храненията ,защото разбрах,че трябва да е по на често и по по малко ,тоест 5,6 пъти на ден ,но за да и отслабвам не трябва дневният прием да е над 2000калории!!!Благодаря ви!!!