Състав и полезни свойства на тученицата
Тученицата е градинско растение, което намира широко приложение в източната кухня. Среща се и под наименованието тлъстига, грашица или брюченка. Съдържа много белтъчини, микроелементи, прекрасна добавка е към месо, използва се при направата на салати, пюрета. Различават се няколко вида тученица – зелена, златистожълта и широколистна. Това сочно растение съдържа около 93% вода. Има червени стъбла и малки зелени листа. На вкус е леко кисело или солено, подобно е на спанака и креса. Може да вирее както в градини, така и по тротоари, но и да се адаптира към по-сурови условия, като засушавания, много солена почва или недостиг на хранителни вещества в почвата.
История и разпространение
Още в Древен Египет растението се е използвало с лечебни цели, като листата и стъблата са се добавяли към ястията. В Древна Гърция тученицата е била по-скоро лекарство, отколкото храна, което се потвърждава от трудове на Хипократ. С билката са преборвали безсъние, лекували са рани, ухапвания от змии, чревни заболявания.
Плиний Стари описва растението като "задължително за употреба", а известният арабски лекар Авицена го смята за едно от най-важните естествени лекарства.
Традицията тученицата да влиза в състава на салатите и да се поднася като добавка към месото се пренася във Франция от римляните, а на Изток от персите. Днес растението вирее в Кавказ, Индия, Франция и средиземноморските страни.
Хранителен състав на тученицата
Тученицата съдържа лесно усвоими протеини, органични киселини (никотинова и оксалова), гликозиди, витамини, минерални соли, микроелементи и флавоноидът ликвирицин.
В 100 грама тученица се съдържат:
- Витамин A (от бета-каротин) - 26% от препоръчителната дневна потребност*
- Витамин C - 35%*
- Магнезий - 17%*
- Манган - 15%*
- Калий - 14%*
- Желязо - 11%*
- Калций - 7%*
В растението има малки количества витамини от група B (B1, B2, B3, B9) и минерали мед и фосфор. Поради това, че тученицата е нискокалорична – едва 20 калории на 100 грама продукт, е подходяща за включване в почти всяка диета за отслабване.
Високо съдържание на омега-3 мастни киселини
Омега-3 мастните киселини са важни мазнини, които тялото не може да произвежда, затова трябва да ги набави от диетата. Тученицата е с ниско съдържание на мазнини, но голяма част от тях са под формата на омега-3 мастни киселини. Всъщност растението съдържа и двата вида омега-3 (алфа-линоленова киселина ALA и ейкозапентаенова киселина EPA). ALA се среща в много растения, докато EPA се намира най-вече в животински продукти (като тлъста риба) и във вородрасли. В сравнение с други зеленолистни, тученицата е с високо съдържание на ALA (съдържа около 5 до 7 пъти повече от спанака). Интересното е, че съдържа и следи от EPA – тази омега-3 мастна киселина е по-активна в организма от ALA и обикновено не се среща в растенията, които растат на сушата.
Богат източник на антиоксиданти
Тученицата е богата на различни антиоксиданти и полезни растителни съединения:
- Витамин C , известен също като аскорбинова киселина, е антиоксидант, който има съществено значение за поддържането на кожата, мускулите и костите в тялото.
- Витамин E се намира в тученицата под формата на алфа-токоферол, който може да предпази клетъчните мембрани от увреждане.
- Бета-каротин, антиоксидант, който тялото превръща във витамин A, известен с ползата си в здравето на очите.
- Глутатионът е важен антиоксидант, който може да предпази клетките от увреждане.
- Мелатонинът е хормон, който помага за по-лесното заспиване, борейки се с безсънието.
- Беталаинът е антиоксидант, за който е доказано, че предпазва от увреждане частиците от липопротеини с ниска плътност (LDL).
Проучване при тийнейджъри, страдащи от затлъстяване, установява, че консумацията на семена от тученица намаляват нивата на LDL "лошия" холестерол и триглицеридите, двата свързани с повишен риск от сърдечни заболявания. Учените приписват този ефект на антиоксидантите и растителните съединения, съдържащи се в семената на тученицата.
Съдържа големи количества важни минерали
Тученицата е добър източник на калий – минерал, който помага за регулиране на кръвното налягане.
Растението е източник и на магнезий – много важен минерал, който участва в повече от 300 ензимни реакции в човешкото тяло. Магнезият може да предпази от сърдечни заболявания и диабет тип 2.
Друг важен елемент, намиращ се в зеленината е калцият – най-разпространеният минерал в организма. Той е важен за здравето на костите. В малки количества се съдържат още фосфор и желязо.
В по-зрелите растения е възможно да има по-големи количества минерали, отколкото в по-младите.
Полезни свойства на тученицата
Още от времето на Хипократ тученицата се използва за лечение и профилактика на бъбречни и чернодробни заболявания, в качеството си на заздравяващи раните средство. В китайската медицина със сок от растението лекуват очни проблеми.
Важно свойство на полезните листа е антибактериалното им действие срещу бактериите салмонела и шигела (причинители на дизентерия).
Растението се използва в качеството си на диуретично и температуропонижаващо средства.
Външно се прилага под формата на компреси за лечение на гноящи рани.
Въпреки полезните си свойства, тученицата трябва да се приема умерено, както всеки един хранителен продукт. Достатъчно е да се консумират 100-150 грама пресни стръка дневно.
Противопоказания от консумацията на тученица
Подобно на много други листни зеленчуци, включително спанак, тученицата съдържа големи количества оксалати, които имат антиоксидантни свойства и могат да инхибират способността на организма да абсорбира минерали като магнезий и калций.
Растенията, отглеждани на сянка, имат по-високи нива на оксалати от растенията, отглеждани на пряка слънчева светлина. За повечето здрави хора, това не трябва да е проблем, но тези, които са склонни към образуване на камъни в бъбреците, трябва да избягват храни с високо съдържание на оксалати, тъй като се смята, че тези вещества допринасят за развитие на проблема.
Комбинирането на тученицата или други листни зеленчуци с високо съдържание на оксалати с кисело мляко намалява съдържанието на оксалати.
healthline.com; lady.mail.ru; neboleem.net
Снимки: pixabay.com
Хранителна стойност при 100гр.
Белтък | 2 гр. |
Мазнини | 0,31 гр. |
Въглехидрати | 3,4 гр. |
Калории | 20 кал. |
Витамини и минерали
витамини С, РР, В1 и В2, каротин |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТУЧЕНИЦА ЛИСТ 25 г АПТЕКА БИЛКАРИЯ
НовХОЛЕСТЕМИН капсули * 30 ДОЛЕРАН ФАРМА
БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА ТУЧЕНИЦА 100 мл
БИЮГРИЙН ХИДРОГЕЛ МАСКА СЪС СЕКРЕТ ОТ ОХЛЮВИ 30 г
ХЕРБАЛКАН ГОРЧИВ ЕЛИКСИР тинктура 50 мл
ХЕРБАЛКАН ДЕТОКС ПЛЮС тинктура 50 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Зеленчуци
- Тученица - защо е полезна и как да я използваме
- Тученица
- Тученицата е полезен зеленчук, а не вреден бурен
- Рецепти за салати с тученица – млечна, картофена и зеленчукова
- Подобрете здравето на сърцето с тученица
- Облекчете варицелата с помощта на сок от тученица
- Облекчете главоболието с тученица
- Насърчете имунитета с кисела тученица
- Пречистете черния дроб с чай от тученица
- Насърчете отслабването със свежа салата от тученица
Коментари към Състав и полезни свойства на тученицата