Сибирски лук (див лук) - полезни и вредни свойства
Сибирският лук, познат още като див, е вид ситен лук със силен аромат и ненатрапчив вкус. Той се характеризира с ниско съдържание на калории и съдържа множество антиоксиданти, фибри, минерали и витамини, които подхранват и поддържат тялото.
Дивият лук е многогодишно годно за консумация растение, принадлежащо към род Лук. Листата му се използват като подправка. Празът, шалот лука, чесънът и дивият лук са тясно свързани и имат подобен набор от хранителни вещества и ползи за здравето.
Тази ароматна билка съществува от около 5000 години, отглежда се от Средновековието. Сибирският лук расте в големи, подобни на трева буци и има дълги и тънки листа с лилави цветчета. Не съдържа същата подземна луковица като другите видове лук.
Разликата между дивия и зеления лук е във вкусовете и ароматите им. Зеленият има силен пиперлив вкус, докато дивият има по-мек вкус.
В кулинарията сибирският лук се използва за приготвянето на супи, предястия, ястия, салати, сосове и дори напитки. Листата се използват и с декоративна цел, с тях се украсяват и подправят различни билкови зехтини. Растението може да се открие в хипермаркетите, както и по зеленчуковите пазари. Листата не трябва да са меки, увехнали или с потъмнял и мътен цвят.
Хранителен състав на сибирския лук
Дивият лук обикновено се консумира в малки количества заедно с разнообразие от други храни. Една супена лъжица добавена към ястие увеличава приема на витамин K, C, A и задоволява ежедневните нужди от хранителни вещества на човек. В нея се съдържат приблизително:
- 1 калория
- 0,1 грама въглехидрати
- 0,1 грама протеин
- 0,1 грама фибри
- 6,4 микрограма витамин K (8% от дневната потребност ДП*)
- 1,7 милиграма витамин C (3% от ДП*)
- 131 IU витамин A (3% от ДП*)
- 3,2 микрограма фолат (1% от ДП*)
- 0,1 милиграма манган (1% от ДП*)
Полезни свойства на дивия лук
Консумацията на сибирски лук спомага за намаляването на холестерола. Зеленчукът има антибактериални и противогъбични свойства. Благоприятства кръвоносната система, балансирайки кръвното налягане, благодарение на съдържащият се в него витамин B6, който регулира нивата на хомоцистеин в кръвта. Дивият лук е богат на витамин C и витамин K, които от своя страна защитават тялото, укрепвайки костната система и подобрявайки еластичността на кръвоносните съдове, благодарение на които се усвоява желязо в организма.
Яденето на сибирски лук стимулира мозъчната дейност и предпазва от поява на канцерогенни клетки. Растението е един от най-добрите естествени източници на фолиева киселина, препоръчва се за консумация от бременни жени, влияе положително върху нервната система, сънят и настроението. Дивият лук притежава диуретични свойства и облекчава грипни и простудни състояния. Поддържа естествената чревна микрофлора и подобрява храносмилането.
Листата на лука се използват за приготвянето на мазила и кремове срещу странични ефекти след ужилвания от насекоми, както и за приготвяне на инфузия, облекчаваща болките в гърлото, чиято външна употреба подпомага лечението на мазоли, изгаряния и обриви. Освен това листата се използват в козметичната индустрия и от тях се приготвят шампоани, маски и продукти за коса и тяло.
1. Поддържа костите здрави
Едно от най-добрите предимства на дивия лук идва от съдържанието му на витамин K, който има основна роля в съсирването на кръвта и е важен за поддържането на костите силни и здрави, участвайки в костния метаболизъм. Изследвания показват, че този витамин може да подобри костната минерална плътност и да намали риска от фрактури. Най-добри резултати се получават в комбинация на див лук с други храни, богати на витамин K, като листните зеленчуци, зеления лук, брюкселското зеле, броколите, зелето и краставиците.
2. Бори се с рака
Подобно на други зеленчуци от същото семейство, дивият лук също се смята, че притежава мощни свойства в борбата с рака. Редовната консумация на зеленчуци от род Лук е обвързана с намален риск от някои видове рак. Проучване в Китай установява по-нисък риск от развитие на рак на стомаха при консумация на повече зеленчуци от този род.
Смята се, че наличието на органосерни съединения, открити в семената на дивия лук, са отговорни за благоприятното въздействие върху рака. Смята се, че тези съединения могат да променят ефекта на някои ензими, участващи в детоксикацията, за да забавят растежа и разпространението на раковите клетки.
3. Намалява възпалението
Въпреки че острото възпаление е нормална част от имунния отговор, поддържането на високи нива на възпаление може да бъде изключително вредно за здравето на човек. Някои изследователи предполагат, че възпалението може да е в основата на много заболявания и да допринесе за развитието на състояния като автоимунно заболяване, невродегенеративни разстройства и рак.
Дивият лук е чудесен източник на антиоксиданти и на други съединения, които могат да помогнат за намаляване на възпалението. Проведено проучване в Румъния установява, че листата на растението див лук помагат за намаляване на оксидативния стрес, проявяват и мощни противовъзпалителни свойства, което прави зеленчука едновременно противовъзпалителна и антиоксидантна храна.
4. Помага при профилактика на заболявания
Изследвания установяват, че сибирският лук може да помогне за предотвратяване на хронични състояния, като сърдечни заболявания, рак и диабет. Растенията от род Лук са богати на органосерни съединения, кверцетин, флавоноиди, сапонини и други, които имат противоракови свойства и предотвратяват развитието на сърдечно-съдови заболявания, противовъзпалителни процеси. Борят се и със затлъстяването и диабета, имат антиоксидантна и антимикробна активност, невропротективни и имунологични ефекти.
Сибирският лук е добър източник на витамин C, важен водоразтворим витамин, който е и мощен антиоксидант. Изследвания установяват, че витамин C защитава имунната система, помага в борбата с инфекциите и има терапевтичен ефект срещу много заболявания и разстройства. Самият див лук не може да запълни ежедневната потребност от витамин C, но в комбинация с различни други плодове и зеленчуци повишава приема на този основен микроелемент.
5. Добър източник на холин
Дивият лук е отличен източник на холин, важно хранително вещество, от което много хора не получават достатъчно. Холинът участва в синтеза на невротрансмитери, клетъчната структура, обмяната на веществата и в други процеси в човешкото тяло. Смята се също, че има пряка роля в здравето на черния дроб, мозъчната функция и развитието на новороденото. Ето затова е важно да се гарантира, че човек приема достатъчно от този витамин в ежедневната си диета.
Други добри източници на холин са яйцата, дивата сьомга, киноата, пилето, карфиола и пшеничния зародиш.
Вреда и противопоказания на дивия лук
Има малко странични ефекти известни от яденето на див лук, някои от които са лошо храносмилане, ако се прекали с количествата, а при допир върху кожата при някои хора може да причини алергични кожни реакции.
Хората, които имат алергия към лук или чесън могат да получат реакция при консумация на див лук. В него се съдържат диалил дисулфид и алицин - две съединения, които могат да предизвикат алергични реакции.
draxe.com; vix.com; venelogia.com
Снимки: pixabay.com
Хранителна стойност при 100гр.
Белтък | 1,8 гр. |
Мазнини | 0,2 гр. |
Въглехидрати | 7 гр. |
Калории | 32 кал. |
Витамини и минерали
Витамин A, витамин C, витамин B |
Коментари към Сибирски лук (див лук) - полезни и вредни свойства