Рамбутан
Рамбутанът (Nephelium lappaceum) е средно голям тропически плод, който се отглежда предимно в Индонезия, Малайзия, Филипините, Шри Ланка и други страни от Югоизточна Азия.
Името на плода идва от малайска дума за коса "rambut", която означава буквално "космат", именно поради това, че има космата червено-зелена черупка. На вид плодът често бива оприличаван на морски таралеж.
Рамбутанът расте на дърво, което може да достигне до 27 метра височина, ако вирее в тропически страни. Плодът е сроден с личи и лонган, с подобен на тях вид, когато се обели. Полупрозрачната му бяла вътрешност е с мек и сладък вкус, в средата й има семе.
Ползи за здравето
Рамбутанът е много хранителен и може да достави много ползи за здравето - от намаляване на тегло и по-добро храносмилане до повишена устойчивост на инфекции.
1. Богат на хранителни вещества и антиоксиданти
Рамбутанът е богат на много витамини, минерали и полезни растителни съединения. Вътрешността му осигурява около 1,3-2 грама фибри на 100 грама и едва 75 калории. Подобно на това, което бихте си набавили от същото количество ябълки, портокали и круши.
Богат е на витамин C - мощен антиоксидант, който предпазва клетките на тялото от увреждане. Също така помага и за по-лесното усвояване на желязото. Консумирането на 5-6 рамбутанови плода ще задоволи 50% от дневните нужди от витамин C.
Плодът съдържа химичния елемент мед, който играе важна роля за правилния растеж и поддържането на клетките на костите, мозъка и сърцето. В него се съдържат и малки количества манган, калий, фосфор, магнезий, цинк и желязо.
2. Насърчава храносмилането
Рамбутанът може да допринесе за здравословното храносмилане поради това, че съдържа неразтворими и разтворими фибри.
Около половината от фибрите в плода са неразтворими. Те преминават през червата неразградени, ускорявайки предвижването на храната. Това води до по-малка вероятност от запек.
Разтворимите фибри в плода осигуряват храна на бактериите в червата. Тези бактерии от своя страна произвеждат късоверижни мастни киселини (ацетат, пропионат и бутират), с които хранят клетките в червата. Посочените мастни киселини могат също да намалят възпалението и да подобрят симптомите на нарушения на червата, като синдром на раздразненото черво, болест на Крон и улцерозен колит.
3. Помага при отслабване
Както повечето плодове, рамбутанът също може да предотврати напълняването и да насърчи загубата на тегло, поради ниското съдържание на калории - едва 75 на 100 грама. Може да ви засити за по-дълго и да намали вероятността от преяждане.
Разтворимите фибри се разтварят във вода и образуват подобно на гел вещество в червата, което помага за забавяне на храносмилането и усвояването на хранителните вещества. Това допринася за намаляване на апетита и придаване на чувство за пълнота и ситост. В плода има голямо количество вода, което добре за хидратацията на организма.
4. Бори се с инфекциите
Витамин С, който се съдържа в плода, насърчава производството на бели кръвни клетки, от които тялото се нуждае, за да се пребори с инфекциите. Ако се приема твърде малко от този витамин, имунната система отслабва и организма става по-податлив на инфекции.
5. Други потенциални ползи
- Намалява риска от рак: Няколко изследвания върху животни установяват, че съединенията в рамбутана могат да помогнат за предотвратяване на растежа и разпространението на раковите клетки.
- Предпазва от сърдечни заболявания: Проучване върху животни установява, че екстрактите от кората от плода намаляват нивата на общия холестерол и триглицеридите при мишки с диабет.
- Предпазва от диабет: Изследвания върху животни сочат, че екстрактът от кората на рамбутан може да повиши чувствителността към инсулин и да намали нивата на кръвната захар на гладно, както и инсулиновата резистентност.
Тези три допълнителни ползи са свързани със съединения, които се намират в кората или семената на рамбутана. Ефектите са наблюдавани само при животни, необходими са повече изследвания върху хора, за да се гарантират тези ползите.
Как се яде рамбутанът
Рамбутанът може да се закупи пресен, консервиран, под формата на сок или като конфитюр. За да сте сигурни, че плодът е узрял, цветът му трябва да бъде червен. Колкото по-наситен е цветът, толкова по-узрял е плодът.
Срежете рамбутана през средата, след което стиснете, за да излезе сладката му полупрозрачна вътрешност. В нея се съдържа голямо семе, което премахнете с нож. Отстранете и кората преди консумация. Може да използвате плода в салати, къри, пудинг или в сладоледи.
Противопоказания
Вътрешността на рамбутана се счита за безопасна за консумация от човек. Кората и семето му се пържат и използват за готвене предимно в азиатските страни, докато в Европа се избягва консумацията им. Проучвания върху животни съобщават, че кората може да бъде токсична, когато се приема редовно и в много големи количества.
Предполага се, че приемът на сурово семе има наркотични и аналгетични ефекти, които могат да причинят симптоми като сънливост, кома и дори по-тежки последствия, затова то задължително трябва да премине термична обработка. Печенето е единственият известен начин за противодействие на естествените наркотични свойства на суровите семена. Ясни насоки как правилно да се пече, за да стане безопасен за консумация от човека, няма.
healthline.com
Снимки: pexels.com
Коментари към Рамбутан