Папая - състав и здравни ползи
Папаята е екзотичен плод, който притежава редица ползи за нашето здраве. Поради нейните хранителни, храносмилателни и лечебни свойства, тя е сред фаворитите на любителите на плодове. Точният й произход не е установен, но се счита, че произхожда от Централна и Южна Америка.
Научно наименование: Carica papaya
Дървото папая дава много сферични или крушовидни плодове, скупчени като грозд в горната му част. Те са с различни размери, като една средно голяма папая тежи около килограм. Плодът е узрял, когато кората му придобие кехлибарен оттенък. От вътрешната страна има черни семена, които се сушат и използват като подправка. Месестата част на папаята е в оранжев цвят с жълти или розови нюанси и има сладък вкус, наподобяващ пъпеш.
Здравни ползи от консумацията на папая
Плодът на папаята е с много ниско съдържание на калории /едва 39 калории на 100 грама/ и не съдържа холестерол. Освен това, е богат източник на фитонутриенти, витамини и минерали.
Папаята е с мека, лесно смилаема сърцевина с богато съдържание на диетични фибри, поради което подпомага правилното функциониране на червата и предотвратява или облекчава симптомите на запек.
Прясната зряла папая е един от плодовете с най-високо съдържание на витамин С - около 103% от дневния препоръчителен прием. Много научни изследвания доказват, че Витамин С притежава силно антиоксидантно, противовъзпалително и имуностимулиращо действие.
Също така е отличен източник на витамин А и флавоноиди, като бета каротин, лутеин, зеаксантин и криптоксантин. Витамин А поддържа здравето на кожата и лигавиците и е от съществено значение за доброто зрение. Всеизвестен факт е, че тези компоненти се борят ефективно със свободните радикали, които имат голяма роля в процеса на стареене и различни болестни процеси. Също така трябва да знаете, че консумацията на пресни плодове, богати на каротин, предпазва организма от белодробни заболявания и рак на устната кухина.
Плодът на папаята е богат на есенциални витамини от В-групата, като фолиева киселина, пиридоксин /витамин В6/, рибофлавин и тиамин /витамин В1/. Те са от съществено значение за организма, тъй като играят важна роля в обмяната на веществата.
Прясната папая съдържа големи количества калий и калций. Калият е важен компонент на клетъчните и телесни течности и спомага за контролиране на сърдечната честота и кръвното налягане, противодействайки на натрия.
Семената на папаята са се доказали като природен лек за много заболявания. Те притежават противовъзпалителни, антипаразитни и аналгетични свойства. Използват се за лечение на болки в корема и инфекции, причинени от тения.
Как да изберем узрял плод папая?
Папаята се предлага с различна големина и степен на зрялост. Изберете плод със здрава кора, без повърхностни пукнатини или натъртвания. Неузрелите плодове могат да се съхраняват няколко дни на стайна температура, а узрелите трябва да се съхраняват в хладилник. Преди да ги консумирате, ги извадете отново на стайна температура, за да се насладите на естествения им вкус и аромат.
Зелените недоузрели плодове се приготвят като зеленчук в много райони на Азия и Тихия океан. Въпреки това не трябва да се консумира суров, тъй като съдържа токсични алкалоиди в млечния сок.
Подготовка и начин на сервиране
Измийте старателно папаята под студена течаща вода. Кората е с горчив вкус, поради което е негодна за консумация. Разрежете плода на две части и с помощта на лъжица отстранете семената. Нарежете ги надлъжно, на няколко парчета и обелете кората. Плодовете папая успешно се вписват в различни рецепти, подхождат си дори с месо, може да ги сложите към любимото смути.
Узрелите плодове обикновено се консумират сурови, а също и поръсени с лимонов сок и подправени със сол и черен пипер.
Пресните кубчета от папая са прекрасно допълнение към плодови салати.
Сокът от папая с лед е напитка, която се радва на голяма популярност.
Кубчета от папая могат да се добавят към шейкове, сорбета, салса и т.н.
Узрелите плодове са прекрасно допълнение към ястията с риба или морски дарове.
Зелените плодове могат да се използват като зеленчук - сготвени в яхния, пържени, добавени в къри и супи.
Ензимът папаин се използва в хранително-вкусовата промишленост, тъй като прави месото по-крехко.
Профил на безопасност
Папаята съдържа бял сок, който може да предизвика дразнене на кожата или алергична реакция при хора с по-голяма чувствителност.
Узрелите плодове могат да се консумират от бременни жени.
Неузрелите зелени плодове, обаче, трябва да се избягват, тъй като съдържат високи концентрации на ензима папаин, който е протеолитичен ензим. Освен това, неузрялата папая /семената, млечният сок и листата/ съдържа карпаин - алкалоид, който може да бъде опасен за здравето, ако се приеме в по-големи дози.
Неузрялата папая може да се консумира безопасно под формата на сварен зеленчук.
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 87,64 мл. |
Белтък | 0,61 гр. |
Мазнини | 0,14 гр. |
Въглехидрати | 9,81 гр. |
Калории | 39 кал. |
Витамини и минерали
витамин А, витамин С, витамин Е, витамин К, тиамин, рибофлавин, пиридоксин, калций, желязо, магнезий, цинк |
Други
Други полезни | фитонутриенти, електролити |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МЕДИМЕНТО БАЛСАМ ЗА РЪЦЕ 60 мл
ПАПАЯ ЕНЗИМИ + АМИЛАЗА И БРОМЕЛАИН дъвчащи таблетки * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС
НАУ ФУДС ПАПАЯ ЕНЗИМИ дражета * 360
ЧАЙ ФИЛТЪР ФИТОЛЕК ГАСТРО * 20 БЪЛГАРСКА ЧАЕНА КОМПАНИЯ
КАЛИВИТА ПАПАЯ ПЛЮС таблетки * 90
ФИЛОРГА ОКСИДЖЕН ГЛОУ МАСКА ЗА ЛИЦЕ 75 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Плодове, ягодоплодни
- 7 ползи от семената на папая
- Папая
- Почистете порите на лицето с маска от папая, мед, лимон и сандалово дърво
- 5 храни, които горят повече калории, отколкото съдържат - 2 част
- Насърчете изгарянето на излишни мазнини със семена от папая
- Насърчете изгарянето на излишни мазнини с напитка от папая, моркови и лимонов сок
- Подхранете кожата на лицето си с мед, папая и овесени ядки
- Елиминирайте чревните паразити от организма с кефир и папая
- Хидратирайте кожата на краката с папая и зехтин
- Използвайте папая за премахване на петната по кожата и заглаждане на тена
Коментари към Папая - състав и здравни ползи