Луфа - полезни свойства и противопоказания
Луфата е растение, което се среща в повече от 50 разновидности, но най-разпространените са цилиндричната и острозъбата. То представлява тревиста лиана, която се отнася към семейството на тиквите. На външен вид плодовете на луфата наподобяват обикновена краставица, но със значително по-големи размери.
Луфа се консумира за лечение и предотвратяване на настинки. Използва се и при подуване на носа и проблеми със синусите. Някои хора я използват за облекчаване на мускулни, гръдни и артритни болки. Нагрятите в затворен съд влакна от луфа се нанасят директно върху херпес зостер в областта на лицето и очите. Консумацията на луфа увеличава притока на кърма при кърмещи майки. Освен това може да възстанови липсващ менструален цикъл.
Луфата в кулинарията
- В азиатската кухня недоузрелите плодове се използват за приготвяне на много ястия.
- Младите плодчета, пъпките, зъвръзите и цветовете на луфата са ядливи, при това - нискокалорични.
- От растението се правят супи, сосове, рагу, салати. Може да го изпържите или задушите като тиквички.
Луфата като гъба
От луфата се получават екологично чисти гъби за баня, които носят следните ползи за организма:
- стимулират кръвообращението;
- хипоалергенни са, не водят до раздразнения;
- почистват кожата;
- имат лимфнодренажно действие;
- помагат в борбата с целулита и стриите.
Хранителен състав на луфата
Луфата е нискокалоричен зеленчук - съдържа едва 20 калории на 100 грама. Нежната му, подобна на гъба текстура се състои от умерени количества минерали и витамини, богата е на антиоксиданти. В плодовете на растението има целулоза, витамини С и А, калиеви и фосфорни соли, фолиева киселина, желязо и каротин.
Сортовете луфа съставят фенолни антиоксиданти като каротини, лутеин и криптоксантини.
Пресните шушулки съдържат 7 микрограма фолати. При бременните жени консумацията на богата на фолати храна може да помогне за намаляване на честотата на дефекти на невралната тръба при новородените.
Луфата съдържа повече витамин A от много други кратунести зеленчуци. В 100 грама прясна луфа има 410 IU витамин A (14% от дневната потребност). Този витамин е от съществено значение за целостта на лигавицата, здравето на кожата, косата и зрението. Действа като средство против рак и стареене на клетъчно ниво при хората.
Прясната луфа е източник на малки количества витамин C (100 грама суров зеленчук осигурява 12 милиграма или около 20% от дневната потребност). Витамин C е един от най-мощните естествени антиоксиданти, които предпазват човешкото тяло от вредата на свободните радикали - едни от причинителите на рак.
Луфата има гладка вътрешност и е богата на хранителни фибри, които улесняват храносмилането и помагат за лесното движение на храната през червата. По този начин помагат за облекчаване на проблеми с храносмилането и запек.
Растението е добър източник на витамини от група B като тиамин, ниацин (B3), пантотенова киселина (B5), пиридоксин (B6) и минералите калций, желязо, цинк, калий, манган и магнезий.
Полезни свойства на плодовете луфа
Луфата притежава лечебни свойства. Тя помага при конюнктивит, както и в борбата с мазната кожа. Полезна е и при заболявания на дихателната система, характеризира се и с укрепващ ефект. От растението се произвеждат множество лекарствени продукти, които се използват при болки в ставите. Луфата има и свойството да понижава температурата.
Настойки от плодовете се предписват на хора с хронични заболявания на носа, а каши от луфа - при кашлица.
Смята се, че растението подпомага увеличаването на лактацията.
Вреда и противопоказания
Не са известни противопоказания за употреба, с изключение на случаите на индивидуална непоносимост или при наличие на алкалоидни съединения на горчивия кукурбитацин в шушулките на луфата. Горчива част на растението не трябва да се яде, а да се изхвърли, за да се избегнат евентуални нежелани реакции.
edaplus.info; nutrition-and-you.com
Снимки: freepik.com; pixabay.com
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 1,1 мл. |
Белтък | 1,2 гр. |
Мазнини | 0,2 гр. |
Въглехидрати | 4,35 гр. |
Калории | 20 кал. |
Витамини и минерали
витамини А и С, фолиева киселина |
Други
Други полезни | целулоза |
Коментари към Луфа - полезни свойства и противопоказания