Градинска офика (рябина)
Около 80% от офиката е вода. В състава й влизат протеини, въглехидрати, хранителни влакна, свободни органични киселини, комплекс от витамини и минерали, които са необходими на организма, а именно: провитамин А, витамин РР, витамини В1, В2 и С. В плодовете има не малко калий, магнезий, фосфор, желязо и редица други микро- и макроелементи, също витамини Р, К, Е, каротин, глюкоза, фруктоза, органични киселини и дъбилни вещества. В узрелите плодове, наличието на провитамин А е по–голямо, отколкото в морковите, а на витамин С – отколкото в лимоните. Всичко това, плюс Р– витаминоактивните дъбилни вещества, прави рябината изключително ценен лечебен продукт.
Препоръчва се при атеросклероза, има диуретичен и кръвотворен ефекти. Сокът от плода се използва при хемороиди, гастрит с понижена киселинност. Фитонцидите в състава са пагубни за стафилококус ауреус, салмонела, плесен. От офиката се отделя сорбинова киселина, която има бактерицидни свойства, използва се за консервиране на сокове и плодове.
Важен елемент са пектините, които са в състояние да се желират в присъствието на захари и органични киселини. Пектините препятстват прекомерната ферментация на въглехидратите, което се проявява в потискане на газообразуването в червата. Парасорбиновата и сорбиновата киселини спират растежа на микроорганизмите, гъбичките и плесена. Сорбитът намалява съдържанието на мазнини в черния дроб и на холестерола в кръвта.
Амигдалинът в плодовете на офиката повишава издръжлижливостта на кислороден глад. Определя се като съставка с радио- и рентгенозащитни свойства. Той участва в предпазването на мазнините от преокисляване, в резултат на което, рябината се използва в народната медицина при атеросклероза.
Плодовете на офиката се употребяват, както в пресен, така и в сушен вид, използват се като лечебно и профилактично средство при състояния, съпровождащи витаминна недостатъчност. Сокът от пресните плодове се препоръчва при намалена киселинност на стомашния сок.
От плодовете се правят сладка, конфитюри, сокове, сиропи, които намаляват пропускливостта и чупливостта на капилярите; влияят благоприятно за обмяната на холестерола; притежават противоотичащи (дехидратиращи) свойства; способността да инхибират процесите на гниене и ферментация на червата, полезни са при базедова болест, стимулират кръвообращението. При това, трябва да се отбележи, че комплексът от органични и неорганични вещества в плодовете на рябината, в известна степен, повишава съсирването на кръвта. При склонност към кървене това е полезно, а при предразположение към тромбоза - с рябината не бива да се злоупотребява.
Сокът от зряла офика е отлично слабително средство, облекчава при хемороиди.
Плодовете се използват при запек, за лечение на брадавици, като поливитаминно средство при изтощение и анемия, при възпаления на жлъчния мехур – за увеличаване киселинността на стомашния сок. Пресните плодове се прилагат при дизентерия
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 81.0 мл. |
Белтък | 1.4 гр. |
Мазнини | 0.0 гр. |
Въглехидрати | 12.5 гр. |
Калории | 58 кал. |
Витамини и минерали
витамини А, РР, В1, В2, С, Р, К, Е, каротин, калий, магнезий, фосфор, желязо |
Коментари към Градинска офика (рябина)