Арарут - ползи и вреди
Арарутът е растение, водещо началото си от Южна Америка. Корените и екстрактът от тях намират приложение във фармацевтиката, защото съдържат витамини, включително тиамин, ниацин, пиридоксин, както и минерали като мед, желязо, манган, магнезий, фосфор и цинк. Съдържа големи количества протеини и хранителни вещества, които го правят лесен за храносмилане и подходящ за деца и възрастни.
Подземната част се накисва в гореща вода, обелва се и се смила. Обработката включва специален процес, чрез който се извлича лечебният прах или така нареченото брашно от арарут. То не съдържа глутен, няма мирис и вкус. Употребата му подобрява метаболизма, предотвратява стомашни неразположения, умора и слабост.
Зеленчукът се използва най-вече в кулинарията, тъй като се съчетава много добре в сладки десерти и предястия, въпреки лечебните си свойства.
Хранителен състав
Арарутът е богат на нишесте зеленчук, подобен на ямс, маниока, сладък картоф и таро. С високо съдържание на въглехидрати и полезни хранителни вещества. В 120 грама нарязан и суров арарут се съдържат:
- 78 калории
- 16 грама въглехидрати
- 2 грама фибри
- 5 грама протеин
- 0,2 грама мазнини
- Фолиева киселина - 102% от препоръчителната дневна потребност*
- Фосфор - 17%*
- Желязо - 15%*
- Калий - 11%*
Арарутът има по-високо съдържание на протеини от другите клубени, съдържайки 5 грама на 120 грама продукт, в сравнение с 2,3 грама от същото количество ямс.
Освен това, зеленчукът доставя над 100% от дневната потребност на човек от витамин B9 (фолиева киселина), който е от съществено значение за развитието на бебето по време на бременност и образуването на ДНК. Ниските нива на този витамин са свързани с повишен риск от вродени дефекти и хронични заболявания.
Нещо повече, зеленчукът съдържа и значителни количества фосфор, желязо и калий.
Ползи от консумацията на арарут
В исторически план арарутът се е използвал заради лечебните си свойства. Повечето от потенциалните му ползи за здравето са свързани със съдържанието и състава на нишестето. Нека разберем защо е толкова полезен.
1. Помага при отслабване
Брашното от арарут съдържа 32% устойчиво нишесте, което тялото не може да усвои. То образува вискозен гел, когато се смеси с вода и действа като разтворими фибри в червата. Храните с високо съдържание на фибри и устойчиво нишесте забавят скоростта на храносмилането, като дават продължително усещане за пълнота и ситост. От своя страна това може да регулира апетита и да доведе до сваляне на килограми.
Проучване при 20 възрастни установява, че хората, които са приемали добавка, съдържаща 48 грама устойчиво нишесте, са имали значително по-нисък прием на калории през следващите 24 часа, в сравнение с контролна група.
Съдържанието на протеини в него също помага за усещането за пълнота.
2. Подобрява храносмилането
Диетичните фибри са една от най-важните съставки за храносмилателния процес, тъй като помагат за ефективното преминаване на храната през червата, като същевременно стимулират усвояването на хранителни вещества. Арарутът може да помогне за лечение на запек, а при диария намалява болките в корема и рехидратира организма, за да компенсира загубата на течности. Диетичните фибри могат да помогнат за изчистването на излишния холестерол, като допълнително насърчават сърдечно-съдовото здраве.
3. По-здраво сърце
Значителните нива на калий, открити в арарута, помагат за защита срещу проблеми, свързани със сърцето. Калият е вазодилататор, което означава, че отпуска напрежението в кръвоносните съдове и артерии, като по този начин понижава кръвното налягане, спомага за предотвратяването на сърдечни атаки и намалява риска от атеросклероза, инфаркт и инсулт. Калият е известен също със свойствата си да насърчава притока на кислород към мозъка.
4. Поддържа имунната система
Арарутът е потенциален източник на пребиотици - вид фибри, които захранват бактериите в червата на човек. Благоприятните чревни бактерии могат да засилят имунното здраве, тъй като произвеждат множество витамини и абсорбират важни минерали, от които имунната система се нуждае, за да функционира правилно. Нещо повече, те могат дори да повлияят на това как тялото реагира на много заболявания.
Арарутът се бори с различни патогени в храната като салмонела, подготвяйки защитната система на организма срещу различни заболявания и разстройства.
5. Безопасен е за бебета
Съдържанието на нишесте и мекият аромат на арарута го правят безопасна съставка в детските храни, включително бисквитките, които се дават при растежа на млечните зъбки на бебета. Явява се успокояваща венците храна. При консумацията на зеленчука няма почти никакъв риск от алергична реакция.
Приемът на нишестето благоприятства растежа и развитието на бебето, затова се препоръчва консумацията на арарут по време на бременност. Съдържа растителни протеини и фолиева киселина, които стимулират процеса.
6. Подходящ е за безглутенова диета
Подобно на повечето клубени, арарутът не съдържа глутен. Брашното от арарут може да се използва като заместител на пшеничното брашно.
Цьолиакията е често срещано заболяване, при което глутенът възпалява и уврежда лигавицата на тънките черва. Арарутът не съдържа глутен, което го прави много популярен през последните години, тъй като може да предотврати стомашно-чревния дискомфорт, болки и опасности, с които хората с глутенова непоносимост се сблъскват всеки ден.
Устойчивото на скорбяла нишесте е особено приложимо за безглутенови продукти, тъй като помага за подобряването на тяхната текстура, хрупкавост и вкус.
Нишесте от арарут може да се открие в био магазините.
Употреба на арарута в кулинарията
Богато на витамини, минерали и нутриенти употребата му е широко разпространена и в кулинарията. Готвенето с арарут е изключително лесно начинание. Зеленчукът се използва за сгъстяване на сосове, за направата на безглутенови хлябове и тестени изделия, за протеинови шейкове и панировки без яйца.
Корените се консумират и самостойно - варени, задушени или печени, без да губят своите ценни хранителни качества. Подходящи за както за салати, така и за супи, основни блюда и десерти, защото не променят нито вкуса, нито аромата на ястията.
Заместители на брашното от арарут, които също така са безглутенови:
- 1/2 супена лъжица царевично и картофеното нишесте, както и оризово брашно са равни на 1 чаена лъжичка брашно от арарут;
- 1 супена лъжица брашно от тапиока е равна на 1 чаена лъжичка брашно от арарут.
Употреба на арарута в козметиката
Екстрактът от арарут намира приложение и в козметиката за направата на масла, кремове, пудри, шампоани и други.
Действа противовъзпалително и антисептично, затова продуктите се използват при кожни изгаряния, ухапвания от насекоми, обриви или рани. Нишестето влиза в състава на бебешки пудри и балсами против подсичане, както и в дезодоранти против изпотяване.
Противопоказания и потенциални вреди от консумацията на арарут
Трябва да се внимава, когато се консумира арарут за облекчение на диария, тъй като по-големите количества в съчетание с някои лекарства могат да причинят запек. Освен това, няма други известни опасности или токсичност от консумацията на клубена.
healthline.com; organicfacts.net; articles.mercola.com
Снимки: highaltitudeorganics.net; iHerb.com
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 80,75 мл. |
Белтък | 4,24 гр. |
Мазнини | 0,3 гр. |
Въглехидрати | 13,39 гр. |
Калории | 65 кал. |
Витамини и минерали
фибри, калций, магнезий, цинк |
Други
Други полезни | фолиева киселина, манган, желязо, фосфор |
Коментари към Арарут - ползи и вреди