Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Хранене Групи храни и ястия Зеленчуци Арарут - ползи и вреди

Арарут - ползи и вреди

от 27 апр 2017г., обновено на 19 фев 2020г.
Редактор: Ваня Боянова
Арарут - ползи и вреди - изображение
  • Инфо
  • Хранителна стойност
  • Витамини и минерали
  • Други
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Хранителна стойност
Витамини и минерали
Други
Продукти
Коментари
Свързаност

Арарутът е растение, водещо началото си от Южна Америка. Корените и екстрактът от тях намират приложение във фармацевтиката, защото съдържат витамини, включително тиамин, ниацин, пиридоксин, както и минерали като мед, желязо, манган, магнезий, фосфор и цинк. Съдържа големи количества протеини и хранителни вещества, които го правят лесен за храносмилане и подходящ за деца и възрастни.

Подземната част се накисва в гореща вода, обелва се и се смила. Обработката включва специален процес, чрез който се извлича лечебният прах или така нареченото брашно от арарут. То не съдържа глутен, няма мирис и вкус. Употребата му подобрява метаболизма, предотвратява стомашни неразположения, умора и слабост.

Зеленчукът се използва най-вече в кулинарията, тъй като се съчетава много добре в сладки десерти и предястия, въпреки лечебните си свойства.

Хранителен състав

корени от арарут

Арарутът е богат на нишесте зеленчук, подобен на ямс, маниока, сладък картоф и таро. С високо съдържание на въглехидрати и полезни хранителни вещества. В 120 грама нарязан и суров арарут се съдържат:

  • 78 калории
  • 16 грама въглехидрати
  • 2 грама фибри
  • 5 грама протеин
  • 0,2 грама мазнини
  • Фолиева киселина - 102% от препоръчителната дневна потребност*
  • Фосфор - 17%*
  • Желязо - 15%*
  • Калий - 11%*

Арарутът има по-високо съдържание на протеини от другите клубени, съдържайки 5 грама на 120 грама продукт, в сравнение с 2,3 грама от същото количество ямс.

Освен това, зеленчукът доставя над 100% от дневната потребност на човек от витамин B9 (фолиева киселина), който е от съществено значение за развитието на бебето по време на бременност и образуването на ДНК. Ниските нива на този витамин са свързани с повишен риск от вродени дефекти и хронични заболявания.

Нещо повече, зеленчукът съдържа и значителни количества фосфор, желязо и калий.

Ползи от консумацията на арарут

В исторически план арарутът се е използвал заради лечебните си свойства. Повечето от потенциалните му ползи за здравето са свързани със съдържанието и състава на нишестето. Нека разберем защо е толкова полезен.

1. Помага при отслабване

Брашното от арарут съдържа 32% устойчиво нишесте, което тялото не може да усвои. То образува вискозен гел, когато се смеси с вода и действа като разтворими фибри в червата. Храните с високо съдържание на фибри и устойчиво нишесте забавят скоростта на храносмилането, като дават продължително усещане за пълнота и ситост. От своя страна това може да регулира апетита и да доведе до сваляне на килограми.

Проучване при 20 възрастни установява, че хората, които са приемали добавка, съдържаща 48 грама устойчиво нишесте, са имали значително по-нисък прием на калории през следващите 24 часа, в сравнение с контролна група.

Съдържанието на протеини в него също помага за усещането за пълнота.

2. Подобрява храносмилането

Диетичните фибри са една от най-важните съставки за храносмилателния процес, тъй като помагат за ефективното преминаване на храната през червата, като същевременно стимулират усвояването на хранителни вещества. Арарутът може да помогне за лечение на запек, а при диария намалява болките в корема и рехидратира организма, за да компенсира загубата на течности. Диетичните фибри могат да помогнат за изчистването на излишния холестерол, като допълнително насърчават сърдечно-съдовото здраве.

3. По-здраво сърце

Значителните нива на калий, открити в арарута, помагат за защита срещу проблеми, свързани със сърцето. Калият е вазодилататор, което означава, че отпуска напрежението в кръвоносните съдове и артерии, като по този начин понижава кръвното налягане, спомага за предотвратяването на сърдечни атаки и намалява риска от атеросклероза, инфаркт и инсулт. Калият е известен също със свойствата си да насърчава притока на кислород към мозъка. 

4. Поддържа имунната система

Арарутът е потенциален източник на пребиотици - вид фибри, които захранват бактериите в червата на човек. Благоприятните чревни бактерии могат да засилят имунното здраве, тъй като произвеждат множество витамини и абсорбират важни минерали, от които имунната система се нуждае, за да функционира правилно. Нещо повече, те могат дори да повлияят на това как тялото реагира на много заболявания.

Арарутът се бори с различни патогени в храната като салмонела, подготвяйки защитната система на организма срещу различни заболявания и разстройства.

5. Безопасен е за бебета

Съдържанието на нишесте и мекият аромат на арарута го правят безопасна съставка в детските храни, включително бисквитките, които се дават при растежа на млечните зъбки на бебета. Явява се успокояваща венците храна. При консумацията на зеленчука няма почти никакъв риск от алергична реакция.

Приемът на нишестето благоприятства растежа и развитието на бебето, затова се препоръчва консумацията на арарут по време на бременност. Съдържа растителни протеини и фолиева киселина, които стимулират процеса.

6. Подходящ е за безглутенова диета

Подобно на повечето клубени, арарутът не съдържа глутен. Брашното от арарут може да се използва като заместител на пшеничното брашно.

Цьолиакията е често срещано заболяване, при което глутенът възпалява и уврежда лигавицата на тънките черва. Арарутът не съдържа глутен, което го прави много популярен през последните години, тъй като може да предотврати стомашно-чревния дискомфорт, болки и опасности, с които хората с глутенова непоносимост се сблъскват всеки ден.

Устойчивото на скорбяла нишесте е особено приложимо за безглутенови продукти, тъй като помага за подобряването на тяхната текстура, хрупкавост и вкус.

Нишесте от арарут може да се открие в био магазините.

Употреба на арарута в кулинарията

арарут за готвене

Богато на витамини, минерали и нутриенти употребата му е широко разпространена и в кулинарията. Готвенето с арарут е изключително лесно начинание. Зеленчукът се използва за сгъстяване на сосове, за направата на безглутенови хлябове и тестени изделия, за протеинови шейкове и панировки без яйца.

Корените се консумират и самостойно - варени, задушени или печени, без да губят своите ценни хранителни качества. Подходящи за както за салати, така и за супи, основни блюда и десерти, защото не променят нито вкуса, нито аромата на ястията.

Заместители на брашното от арарут, които също така са безглутенови:

  • 1/2 супена лъжица царевично и картофеното нишесте, както и оризово брашно са равни на 1 чаена лъжичка брашно от арарут;
  • 1 супена лъжица брашно от тапиока е равна на 1 чаена лъжичка брашно от арарут.

Употреба на арарута в козметиката

Екстрактът от арарут намира приложение и в козметиката за направата на масла, кремове, пудри, шампоани и други.

Действа противовъзпалително и антисептично, затова продуктите се използват при кожни изгаряния, ухапвания от насекоми, обриви или рани. Нишестето влиза в състава на бебешки пудри и балсами против подсичане, както и в дезодоранти против изпотяване.

Противопоказания и потенциални вреди от консумацията на арарут

Трябва да се внимава, когато се консумира арарут за облекчение на диария, тъй като по-големите количества в съчетание с някои лекарства могат да причинят запек. Освен това, няма други известни опасности или токсичност от консумацията на клубена.

Източник:

healthline.com; organicfacts.net; articles.mercola.com
Снимки: highaltitudeorganics.net; iHerb.com

5.0/5 1 оценка

Хранителна стойност при 100гр.

Вода80,75 мл.
Белтък4,24 гр.
Мазнини0,3 гр.
Въглехидрати13,39 гр.
Калории65 кал.

Витамини и минерали

фибри, калций, магнезий, цинк

Други

Други полезнифолиева киселина, манган, желязо, фосфор

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЕНДОКА НАТУРАЛЕН КРЕМ-ДЕЗОДОРАНТ С КОНОП 10 мл
45.80лв.

ЕНДОКА НАТУРАЛЕН КРЕМ-ДЕЗОДОРАНТ С КОНОП 10 мл

Коментари към Арарут - ползи и вреди

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Арарут - ползи и вреди
    www.framar.bg 
    на 01 July 2025 в 07:51
    Коментирайте "Арарут - ползи и вреди"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Зеленчуци
  • Направете си екологична пудра за лице от арарут и какао
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 3 дни, 16 часа и 2 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 5 дни, 8 часа и 44 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 17 дни, 15 часа и 35 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 17 дни, 22 часа и 36 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Фармацевтични дни на кариерата - 21 юни, 2025 година - НДК

преди 21 дни, 14 часа и 53 мин.

Бедечка фест - На зелено 3 - 20-22 юни, 2025 година

преди 22 дни, 14 часа и 18 мин.

40 години от създаването на Excel ще отбележи международната конференция Bulgaria Excel Days 2025

преди 24 дни, 19 часа и 42 мин.

Парасейлинг - какво представлява? Опасен ли е?

преди 24 дни, 21 часа и 58 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Направете си екологична пудра за лице от арарут и какао Направете си екологична пудра за лице от арарут и какао

Направете си екологична пудра за лице от арарут и какао

от 06 март 2018г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

АСАМ КРОЙТЕРХОФ КРЕМ ЗА КРАКА И СТЪПАЛА 100 мл

ЛЮКСЕОЛ МАСЛО РИЦИНОВО КОСА/КОЖА/НОКТИ 50мл 336935

ЛЮКСЕОЛ МАСЛО БРАДА ПОДХРАНВАЩО 50мл 080289

ЛЮКСЕОЛ Б-М КОСОПАД 200мл 337215

ЛЮКСЕОЛ Б-М РАСТЕЖ/ПОДСИЛВАНЕ 200мл 337352

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

НИСТАТИН АКТАВИС таблетки 500 000 IU * 20 ТЕВА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юни 2025г. в 17:14:17

НАУ ФУДС ИНДОЛ - 3 - КАРБИНОЛ капсули * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юни 2025г. в 17:12:24

РЕЗИСТА КИДС шоко мечета * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юни 2025г. в 17:10:21

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юни 2025г. в 16:55:00

АКУТИЛ капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юни 2025г. в 16:38:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival